ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանության վարչության նախաձեռնությամբ այսօր Հադրութի շրջանի Տող գյուղում կայացել է արցախյան գինու երկրորդ փառատոնը։
Արցախյան գինու երկրորդ փառատոնին նոր գինեգործներ են մասնակցել (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փառատոնին մասնակցող արցախյան գինու և ալկոհոլային խմիչքների արտադրությամբ զբաղվող Արցախի 5 շրջանների, ինչպես նաև Ստեփանակերտի ձեռնարկություններին ու անհատ գինեգործներին ցուցահանդես-տոնավաճառում հնարավորւթյուն էր ընձեռվել գինեգործներին ներկայացնելու և վաճառելու իրենց արտադրանքը:
Փառատոնի ծրագրի շրջանակներում ցուցադրվել են նաև հայկական գինեգործության հնագույն ծիսակատարություն, արցախյան ավանդական ուտեստների հյուրասիրություն, արվեստի գործերի ցուցահանդես-վաճառք, Տողի Մելիքական ապարանքի հնագիտական գտածոների թանգարանային ցուցադրություն։
Բացման հանդիսավոր արարողությունը ազդարարվեց Հադրութ քաղաքի եկեղեցու քահանա Տեր Մատթեոս Դրավունցի ձեռամբ կատարված խաղողօրհնեքի արարողությամբ, և սկսվեց տաշտում խաղողի ճզմման ծիսակատարություն ու նախորդ տարվա արարողությունից ստացված գինու շշալցում:
Ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառքում ներկայացվել են արցախյան վարպետների կողմից պատրաստված հուշանվերներ, արցախյան գորգեր և զարդեր, կավե ամանեղեն:
Բացի գինու տոնավաճառից, Տող գյուղի և մոտակա համայնքների ներգրավմամբ կազմակերպվել է նաև արցախյան բարիքների տոնավաճառ, ուր ներկայացվել են գյուղի բերքն ու բարիքը:
«Միջոցառումը նպատակ էր հետապնդում մեկ անգամ ևս հանրահռչակել Տողի մելիքական ապարանքը՝ որպես Արցախում պետական իշխանության շարունակականության խորհրդանիշ. այն ապահովում է նաև զբոսաշրջության հարավային երթուղու զարգացումը։ Տողը զբոսաշրջության հարավային երթուղու առանցքային բնակավայրերից մեկն է, և պետք է տարբեր միջոցներով զբոսաշրջիկներ ներգրավել դեպի այստեղ։ Բացի այդ, նպատակ ունենք նաև Արցախում խթանել գինեգործության զարգացումը»,-ասել է զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանության վարչության պետ Սերգեյ Շահվերդյանը և հավելել, որ ի տարբերություն նախորդ գինու փառատոնի, այս տարի մասնակցում են մեծ թվով նոր գինեգործներ:
Միջոցառումն ընթանում էր հանրապետության ճանաչված մշակութային համույթների ելույթներով, ազգագրական պարերով ու խաղերով, խաղարկությամբ և աճուրդով:
Համերգին մասնակցել են «Մենք ենք, մեր սարերը» և Կովսականի ազգագրական պարերի համույթները, Տողի արվեստի դպրոցի աշակերտները: Ելույթ է ունեցել նաև «Հայաստանի ձայնը» հեռուստանախագծի մասնակից Լիլիթ Ավանեսյանը:
Փառատոնի մշակութային ծրագրին մասնակցած դերասան, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Հրանտ Թոխատյանն իր գոհունակությունն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին, որոնք իրեն հնարավորություն են տվել ևս մեկ անգամ վայելելու Արցախ աշխարհն ու արցացախցիներին:
«Ես շատ ուրախ եմ, որ Արցախում նման ավանդական միջոցառումներ են կազմակերպվում.ամեն անգամ այստեղ գալով ես հպարտություն եմ ապրում»,-անկեղծացել է Հ. Թոխատյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը, ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանն՝ պաշտոնատար այլ անձանց հետ, գիմեգործներ ԼՂՀ-ից և ՀՀ-ից, հյուրեր, զբոսաշրջիկներ:
Արցախյան գինու փառատոնն ամենամյա տոնախմբություն է, որը կազմակերպվում է հոկտեմբերի երրորդ շաբաթ օրը: Այն նպատակ ունի զարգացնելու համայնքների սոցիալ-տնտեսական և մշակութային կյանքը: Նախորդ տարի փառատոնին մասնակցել են 24 գինեգործներ և ավելի քան 1500 հյուրեր՝ ՀՀ-ից և արտերկրից: Ի դեպ, այս տարվա մասնակիցների թիվը զգալիորեն աճել է:

At the initiative of the Department of Tourism and Historical Environment Protection of the Ministry of Economy of Artsakh, the second wine festival was held in the Melik’s palace of Togh, situated in the Togh village of the Artsakh Hadrut region, October 17.
Second wine festival organized in Artsakh (Photos)
STEPANAKERT, OCTOBER 17, ARTSAKHPRESS: Artsakhpress informed that the wine-makers from 5 regions of Artsakh, as well as the Stepanakert enterprises and enterpreneurs were given an opportunity to present and sale their products at the exhibition-sale.
The festival program also included an exhibition of ancient Armenian wine-making ritual, traditional dishes of Nagorno-Karabakh, archaeological discoveries of the Melik’s palace of Togh and an exhibition and sale of works of art.
The festival’s opening was marked by grape blessing ceremony held by the priest Ter- Matthew Dravunts.Then the ceremonial pressing of the grapes and the bottling of last year’s wine took place.
Souvenirs, carpets and pottery made by the Artsakh masters were also exhibited.
"The event is aimed to popularize the Melik’s palace of Togh once again, as a symbol of the continuity of state power in Artsakh. So we want to focus the tourist’s attention on this part of Artsakh. In addition, we aim to promote the development of winemaking in Artsakh as well,” said Sergey Shahverdyan, the Head of the Department of Tourism and Historical Environment Protection of the Republic of Nagorno-Karabakh.
He also noted that as compared to the previous year, the number of wine-makers taking part at the festival has increased.
Folk dance and music were also performed at the festival.
People's Artist of Armenia Hrant Tokhatyan, who took part in the cultural program of the festival, expressed his satisfaction with the event organizers, who gave him an opportunity to enjoy Artsakh and Artsakh people once again.
The NKR Foreign Minister Karen Mirzoyan, Minister of Economy of NKR Andranik Khachatryan, Minister of Culture and Youth Affairs Narine Aghabalyan, other officials, Artsakh and Armenian wine-makers , guests and tourist attended the festival.
Artsakh Wine Festival is an annual celebration, which is held in October. It aims to develop the socio-economic and cultural life of the community. Last year's festival was attended by more than 1,500 guests and 24 winemakers, from Armenia and abroad. In fact, this year the number has increased considerably.