Արցախում մեկնարկել է անկախության տարիներին երկրորդ անգամ անցկացվող մարդահամարը
Հանրապետությունում այսօր մեկնարկել է Արցախի անկախության տարիներին անցկացվող թվով երկրորդ մարդահամարը, որը կշարունակվի մինչև ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 9-ը ներառյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում, ԼՂՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության մարդահամարի վարչության պետ Միքայել Սողոմոնյանը տեղեկացրել է, որ մարդահամարը կազմակերպելու և անցկացնելու համար ստեղծվել են Հանրապետական, Ստեփանակերտի քաղաքային և 7 շրջանային հանձնաժողովներ, 9 մարդահամարի, 90 հրահանգչական և 501 հաշվային տեղամասեր:
Մ. Սողոմոնյանի խոսքով՝ 2005թ. անցկացված առաջին մարդահամարից հետո, երկրում տեղի են ունեցել սոցիալ-տնտեսական էական փոփոխություններ՝ բնակչության թվաքանակի, տեղաբաշխման, սոցիալ-ժողովրդագրական, տնտեսական ակտիվության, տնային տնտեսությունների բնակության պայմանների, կենսամակարդակի և այլ բնութագրիչների առումով:
«Տնտեսական և սոցիալական բարեփոխումների ուղի բռնած Արցախի համար շատ կարևոր է ապահովել մարդահամարների պարբերաբար անցկացումը, քանի որ դրանց արդյունքներն էական նշանակություն կունենան երկրի պետական և տնտեսական քաղաքականության մշակման, ծրագրավորման և կառավարման համար»,- նշել է ԼՂՀ ԱՎԾ մարդահամարի վարչության պետը՝ հավելելով, որ մարդահամարը հնարավորություն կտա ուսումնասիրել հասարակական և տնտեսական մակարդակներում տեղ գտած փոփոխություններն ու կանխորոշել հետագա առաջընթացի նոր ուղղություններն ու սկզբունքները:
Մ. Սողոմոնյանը կարևորել է բնակչության ակտիվ մասնակցության դերը հավաստի ու ճշգրիտ տվյալներ ստանալու գործում՝ ավելացնելով, որ ԼՂՀ «Մարդահամարի մասին» օրենքի համաձայն՝ համապետական այդ միջոցառմանը մասնակցելը քաղաքացիների պարտականությունն է:
ԱՎԾ մարդահամարի վարչության պետը հավաստիացրել է, որ քաղաքացիների մասին հավաքագրված տվյալները գաղտնի են մնալու, քանի որ, դրանք հրապարակվելու են միայն ընդհանրացված տեսքով: Նշենք, որ մարդահամարի նախնական տվյալները հայտնի կլինեն 2016թ. ապրիլի սկզբին, իսկ վերջնականը` 2016թ. ավարտին:

The Nagorno-Karabakh population census was launched on Dec. 1.
STEPANAKERT, DECEMBER 1, ARTSAKHPRESS: This is the second census since Nagorno-Karabakh Republic declared its independence. The census will last till Dec.9.
Michael Soghomonyan, the Head of the Department of Census of the National Statistical Service of Nagorno-Karabakh Republic, informed Artsakhpress  that a Republican commission, Stepanakert commission and 7 regional commissions,  nine census, 90  instructor and 501 enumeration areas are set for conducting the second census.
According to Soghomonyan, since the first census which was conducted  in 2005,  socio-economic significant changes  have been registered in Artsakh.
“ Population census should be conducted in Artsakh periodically, as the results have essential role in planning and managing  state and economic policy of Artsakh, “ he noted, adding that the census will give an opportunity to study the changes  in social and economic levels  and  predict  new directions and principles for progress in future.
Soghomonyan noted the importance of population’s active participation in obtaining reliable and accurate data and added that according to the NKR Law on Population Census,  the participation of this event is the duty of the citizens. Preliminary results will be released to public in April 2016 and final results by the end of the year.