Եվրախորհրդարանն Ուկրաինայի հարցով Ռուսաստանին դատապարտող բանաձև է ընդունել
Եվրոպական խորհրդարանը հինգշաբթի Ստրասբուրգում կայացած լիագումար նիստին Ուկրաինայի հարցով բանաձև է ընդունել, որտեղ աջակցություն է հայտնում Կիևի կառավարությանը և դատապարտում Ռուսաստանի գործողությունները:
Ինչպես հաղորդում է  «Արցախպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԹԵՐԹ.am-ին, փաստաթղթում ողջունվում է վերջերս ԵՄ-ի և Ուկրաինայի միջև ասոցացման և ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի մնացյալ հատվածի ստորագրումը: Պատգամավորները նաև ողջունել են Բրյուսելի որոշումը՝ անհապաղ սկսել այդ փաստաթղթի ժամանակավոր կատարումը, և կոչ արել դա արագ վավերացնել:
Եվրախորհրդարանն աջակցում է Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի խաղաղ ծրագրին՝ որպես «կոնֆլիկտի սրման նվազման և խաղաղության հաստատման հիմնական հնարավորություն»: Այն «աջակցում է Ուկրաինայի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ապահովմանն ուղղված նախագահի վճռական գործողություններին»:
Միևնույն ժամանակ Եվրախորհրդարանը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը մասնակցում է ռազմական գործողություններին և ռազմական մատակարարումներին: Կառույցը կոչ է անում Ռուսաստանին կատարել միջազգային պարտավորությունները, նպաստել իրական խաղաղ բանակցություններին և օգտագործել իր ազդեցությունը ցանկացած բռնության դադարեցման համար։

European Parliament urges Russia to cooperate with Ukraine peace plan
Russia should back the peace plan offered by Ukraine, respect the ceasefire and withdraw its mercenaries via the retreat corridor, MEPs said in a resolution passed on Thursday.
As reports Artsakhpress, citing Tert.am, in the document, passed by 497 votes to 121 with 21 abstentions, members of the European Parliament praise the Ukrainian President’s 15-point peace plan, which includes a ceasefire, retreat corridors for Russian mercenaries and an amnesty for those who have not committed "grave crimes".
Parliament condemns the breach of the June ceasefire by the pro-Russian rebels and Russian mercenaries. It urges Russia to support the peace plan, pull back its troops from the Ukrainian border and force rebels to respect the ceasefire, lay down their weapons and withdraw to Russia via the offered retreat corridor.
MEPs also demand the immediate release of all hostages, in particular Ukrainian air force navigator Nadija Savchenko, who is detained and held in Russia.