Ադրբեջանը չի կարող իրեն թույլ տալ «խավիարային դիվանագիտության» նախկին շռայլությունը. քաղաքագետ
Ադրբեջանում նավթի գների անկման և մանաթի արժեզրկման հետևանքով ստեղծված սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամը ինչքանով կարող է ազդել ադրբեջանա - ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, սահմանային լարվածության վրա:
Ադրբեջանը չի կարող իրեն թույլ տալ «խավիարային դիվանագիտության»  նախկին շռայլությունը. քաղաքագետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս և այլ հարցերի շուրջ «Արցախպրես»-ը զրուցել է քաղաքագետ Աշոտ Մարգարյանի հետ:
- Պարոն Մարգարյան, Ադրբեջանում մանաթի արժեզրկումը և նավթի գների անկումը ներքաղաքական քաոս են առաջացրել: Ստեղծված իրավիճակը ինչպե՞ս կարող է անդրադառնալ Արցախի հարցում Ադրբեջանի որդեգրած արտաքին քաղաքականության վրա:
-Նավթի համաշխարհային գների շարունակական անկումն ահռելի վնաս է հասցնում նաև Ադրբեջանին: Գաղտնիք չէ, որ հարևան երկրի եկամուտների 2/3-ը գոյանում է ածխաջրածնային պաշարների արտահանումից: Տնտեսության զարգացման կարևոր գրավականներից են նաև արտաքին ներդրումները, որոնք ևս ակնկալվում է, որ կկրճատվեն` նավթի վաճառքից գոյացող եկամուտների կտրուկ նվազման ֆոնին: Bloomberg-ի հավաստմամբ, ամերիկյան տարադրամի ամրապնդման հետ կապված, նավթի համաշխարհային գները կարող են ընկնել մինչև մեկ բարելի դիմաց 20 դոլար, որը աղետալի հետևանքներ կունենա ադրբեջանական տնտեսության համար: Անշուշտ, դրանց մեղմացումը կարելի կլինի իրականացնել միայն պետական ռեզերվների օգտագործման հաշվին, որոնք ևս անսպառ չեն:
1994թ.-ից սկսած Ադրբեջանը դարձել է BP-ի առանցքային ներդրումային շուկաներից մեկը: Այնուամենայնիվ, ո՞վ ներդրումներ կցանկանա անել այնպիսի մի անկայուն երկրում, որը պատերազմի մեջ գտնվելուց բացի նաև տնտեսական ծանր ճգնաժամ է ապրում:
Ինչպես ամենուր, Ադրբեջանում ևս, սեփական արժույթի արժեզրկումը, որը Ադրբեջանի կենտրոնական բանկի կողմից լողացող փոխարժեքի անցնելուց հետո գրեթե հիսուն տոկոսի հասավ, ուղեկցվում է համապատասխան գնաճով, և վերջիվերջո կստիպի այդ երկրի կառավարությանը խնայողությունների գնալ տարբեր ոլորտներում: Որպես հետևանք` կկրճատվեն Ադրբեջանի գնումները սպառազինության ոլորտում, արտերկրի դեսպանատներին և լոբբիստական խմբերին (իսկ դրանք Ադրբեջանի դեպքում սերտաճած են) հատկացվող ֆինանսական ահռելի միջոցները, օպտիմալացման գործընթացներ կիրականացվեն պետական կառավարման ոլորտում, կփակվեն աշխատատեղեր, և բնականաբար, կաճի գործազրկությունը:
Ստեղծված իրավիճակում ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը չի կարող իրեն թույլ տալ «խավիարային դիվանագիտության» նախկին շռայլությունը և, հետևաբար, միջազգային հարթակում կթուլանա հակահայկական քարոզչությունը:
- Գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանը փորձում է սեփական հանրության ուշադրությունը շեղել ներքաղաքական ոլորտում ունեցած անհաջողություններից: Այս անգամ ներքին քաղաքականության համատեքստում ինչպե՞ս կօգտագործվի ղարաբաղյան խաղաքարտը:
- Ներքաղաքական անցանկալի զարգացումների ժամանակ ադրբեջանական իշխանությունները մշտապես փորձում են շեղել հասարակության ուշադրությունը արտաքին խնդիրների վրա: Այդ քաղաքականության իրականացման համար որպես կայուն գործիք են ծառայում ղարաբաղյան հակամարտությունը, Հայաստանն ու աշխարհասփյուռ հայերը:
Ընդ որում, հետաքրքրական է այն փաստը, որ Ադրբեջանում քաղաքական այլախոհերին, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ ու հասարակական ակտիվ գործունեությամբ զբաղվող գործիչներին համարում են հայկական լոբբինգի գործակալներ: Աբսուրդն այն աստիճանի է հասնում, որ նման մեղադրանքներ են ուղղվում նույնիսկ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի կամ թե Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս ՈՒորլիքի հասցեին: Ադրբեջանական վարաչակարգի հալածանքներին արժանացած բազմաթիվ լրագրողներ կրում են հայկական լրտեսի պիտակը: Այս երևույթը ի հայտ է եկել հիմնականում Ալիև կրտսերի իշխանության գալուց հետո` 2003թ-ից սկսած, և հանդիսանում է հասարակության վերահսկմանն ուղղված ալիևյան վարչակարգի առանցքային գործիքներից մեկը:
Կանխատեսելի է, որ ներճգնաժամային այս տարում Ադրբեջանի իշխանությունները կփորձեն էլ ավելի մեծացնել հայատյացության չափաքանակը և կշարունակեն սահմանային բախումներ հրահրել: Սակայն, կարծում եմ, որ այս տարի Ալիևի հայկական խաղաքարտը նույն արդյունավետությամբ չի գործի: Ադրբեջանի շարքային քաղաքացու համար ավելի կարևոր կլինի առօրյա-կենցաղային խնդիրների լուծումը, քան իրեն չպատկանող Արցախի հողերի համար պատերազմի վերսկսումը:
- Ինչպիսի՞ զարգացումներ կարելի է ակնկալել հայ-ադրբեջանական խաղաղ կարգավորման գործընթացից:
- 2016թ-ին, իր ներքին խնդիրները հաղթահարելուն զուգահեռ, Ադրբեջանը կշարունակի սահմանագծի ողջ երկայնքով հրադադարի խախտումները: Սակայն դժվար է պատկերացնել՝ որ Բաքուն կանցնի լարվածության վերջին շեմից այն կողմ, մանավանդ որ հասարակության ներքին դժգոհությունն աճում է, իսկ սեփական միջոցներն էլ՝ նվազում: Կարծում եմ՝ հակառակը՝ կենտրոնանալով ներքին խնդիրների վրա՝ Ալիևը փորձելու է անվերահսկելի լարում չստեղծել սահմանագծին: Ցավոք, կան իրողություններ, որ երբեք չես փոխի, ինչպես օրինակ, մեր երկրի աշխարհագրական դիրքն ու հարևաններին, ուստի մեր անվտանգության միակ երաշխիքը հանդիսացող բանակի ամրապնդումից զատ, պետք է գործի դնել բոլոր հնարավոր դիվանագիտական ու քաղաքական խողովակները` հակառակորդին խաղաղություն պարտադրելու համար: Իրականում, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հայ-ադրբեջանական բանակցությունների ելքը վճռվել է 22 տարի առաջ: Դրա վառ վկայությունն է Արցախը, որպես ազատ ու անկախ, կայացած ինքնուրույն պետական միավորում և միաժամանակ Հայաստանի անքակտելի մաս:
Եթե անդրադառնանք բուն բանակցային գործընթացին, կարելի է ասել, որ չկա խաղաղություն, չկա գործընթաց, և Ադրբեջանի ներկայիս վարքագծի պայմաններում չկա խնդրի լուծման որևէ ռացիոնալ տարբերակ: Քանի որ հնարավոր չէ լուծել հակամարտության հետևանքները, եթե նախ չես լուծում դրա պատճառները: Իրավամբ, մենք երբևէ այսքան հեռու չենք եղել խաղաղության պայմանագրից: Թվում է` բանակցում ենք բանակցելու համար այնքան ժամանակ, մինչև կողմերից մեկի նյարդերը տեղի կտան կամ աշխարհաքաղաքական նոր իրավիճակ կստեղծվի ստատուս քվոյի փոփոխության համար:
Այսօր բանակցային գործընթացի երկու կողմերի մոտեցումները միմյանց զուգահեռ ընթացող երկու գծեր են, որոնք երբևիցե որևէ տեղ չեն հատվելու, քանի ու խնդրի վերջնական լուծման շուրջ կողմերի տեսակետները բացարձակապես չեն համընկնում:
Պաշտոնական Արցախը շարունակում է դուրս մնալ բանակցային ներկայիս ֆորմատից: Բացի դրանից, կողմերի միջև փոխըմբռնումը հնարավոր չէ խնդրի լուծման ռազմական տարբերակի, սահմանամերձ գյուղերի խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելու, դիպուկահարներին շփման գծից հետ չքաշելու պայմաններում, այնինչ Ադրբեջանի մոտ բացակայում է հակամարտության լուծման քաղաքական կամքը. խաղաղության հաստատմանն ուղղված ցանկացած նախաձեռնություն մերժվում է Ադրբեջանի կողմից: Վերջինս հույս ունի, թե շփման գծում իրավիճակը մշտապես թեժ պահելով, հոգեբանական ու քաղաքական ճնշում է բանեցնում՝ ստիպելով հայկական կողմին համապատասխան զիջումների գնալ բանակցային սեղանին:
Ճիշտ է, այսօր Ադրբեջանի պաշպանության ոլորտի բյուջեն մի քանի անգամ ավելին է, քան Հայաստանի ռազմական բյուջեն, սակայն պատերազմի վերսկսման դեպքում Ադրբեջանը ոչ միայն տնտեսական, այլև տարածքային կորուստներ կունենա, իսկ մեր տարածքների մի մասը դեռևս բռնազավթված է: Մեր օգտին են խոսում հայոց բանակի մարտունակությունը, դիրքային առավելությունը, արտաքին ուժերի աշխարհաքաղաքական շահերի փոխդասավորվածությունը տարածաշրջանում և մի շարք այլ գործոններ:

Azerbaijan won't be able to use 'caviar diplomacy' generously as formerly. Political Scientist
In an interview with Artsakhpress, political scientist Ashot Margaryan told about the possible influences of social and economic crisis in Azerbaijan, caused by deflation of oil prices and Azerbaijani manat devaluation on the Azerbaijani-Karabakh conflict.
STEPANAKERT, JANUARY 18, ARTSAKHPRESS: The interview is presented below.
-Mr. Margaryan, manat devaluation and deflation of oil prices caused political chaos in Azerbaijan. What influnces the current situation will have  on the Azerbaijan foreign policy in terms of Karabakh conflict?
Continuative decline of world oil prices put Azerbaijan on the threshold of a deep economic crisis. It is not a secret, that Azerbaijan’s 2/3 revenue is generated from the export of hydrocarbon resources. Foreign investments are also important factors in economic development, which are also expected to be cut down because of  the sharp decline in Azerbaijani oil income.
As Bloomberg stated,  in terms of the strengthening of the American currency, oil prices could fall to $ 20 per barrel, which will have catastrophic consequences in the economy of Azerbaijan.
Indeed,mitigation can be implemented only through the use of official reserves, which are not inexhaustible.
Since 1994, Azerbaijan has become one of the BP key investment markets. However, nobody wouldn’t make investments in such an unstable country that is not only at war but also is in economic crisis.
As everywhere, in Azerbaijan also depreciation of currency that rises more than 50% after transition to a floating exchange by the central bank is accompanied by corresponding price hikes. As a result, reduction in arms purchases, financial resources allocated for foreign embassies and lobby groups will be observed. Massive job cuts will take place in the country and unemployment will rise.
In this situation it is obvious that Azerbaijan will not be able to use "caviar diplomacy" generously as formerly and on the international platform the anti-Armenian propaganda will be weakened.
- It is no secret that Azerbaijan is trying to divert public attention from the own failures of the domestic industry. How the Karabakh card will be used within domestic policy context?
- During unfavorable domestic political developments, the Azerbaijani authorities always try to divert public attention on foreign problems. Karabakh conflict, Armenia and Armenian  Diaspora are served as a tool for this purpose.
In Azerbaijan political dissidents, human rights activists and NGOs are considered as Armenian lobby agents. Such accusations are also addressed to U.S. Secretary of State John Kerry and James Warlick, US Co-Chair of the OSCE Minsk Group.
Dozens of journalists prosecuted on criminal and civil defamation and other criminal charges carry the label of Armenian spies.
This phenomenon has emerged primarily since Ilham Aliyev came to a power, 2003.
It is quite predictable that in such a chaotic situation Azerbaijan will increase border tension. However, I believe that the solution of everyday-life issues will be more important for Azerbaijani citizens than the resumption of war for territories that don’t  belong them.
- What developments can be expected from the Armenian-Azerbaijani peace settlement process?
- In 2016, overcoming its domestic  problems, Azerbaijan will continue the ceasefire violations along the Line of Contact. But it's hard to imagine that Baku will launch large-scale operations. Focusing on domestic issues,  Aliyev will not create uncontrolled tension.
Unfortunately, there are factors, which are unchangeable, as our geographical position and neighbors. Apart of our army, which is the only guarantee of our security, we need to use all available diplomatic and political measures to keep peace. In fact, the outcome of the negotiations between Armenia and Azerbaijan over Nagorno-Karabakh conflict was resolved 22 years ago. The evidence of it is Artsakh as a free, independent, sovereign state and at the same time an integral part of Armenia.
If we turn to the negotiation process, we  can say that there is no peace, no process, and there is no rational solution of the problem in the current behavior of Azerbaijan. It is not possible to solve the conflict's consequences if you do not first solve its causes. Indeed, so far we have not been so far from a peace treaty. It seems that we negotiate for negotiating only,  until one side will get nervous and will create a new geo-political situation to change the status quo.
The Republic of Artsakh  continues to stay out of the current negotiation format. In addition, the mutual understanding between the parties is impossible as Azerbaijani side fired shots at villages, rejects to withdraw snipers from the contact line. In Azerbaijan the political will to resolve the conflict lacks. Any peace initiative is rejected by Azerbaijan. Keeping situation tense on the frontline,  Azerbaijan aims to suppress the Armenian side politically and psychologically.
Today, Azerbaijan's defense budget is larger than Armenia's military budget, but waging war Azerbaijan will have not only economic but also territorial losses.  We have a lot of factors:  combat readiness of our army, positional advantage and other factors.