Ինչպե՞ս են հակահայ բանաձևերը մտել ԵԽԽՎ օրակարգ, և ի՞նչ հետևանքներ կարող են ունենալ. քաղաքագետի դիտարկումները
Միջազգային կառույցներում առկա կողմնակալ այս մոտեցումը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ մեր անվտանգությանն ուղղված սպառնալիքը միայն սահմանից այն կողմ չէ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Դրա վառ ապացույցն է Թուրքիայի պատգամավոր, ազգությամբ հայ Մակար Եսեյանի` հակահայկական բանաձևին կողմ քվեարկելը:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասել է քաղաքագետ Աշոտ Մարգարյանը՝ անդրադառնալով երեկ ԵԽԽՎ-ում քննարկված հակահայկական բանաձևերին: Քաղաքագետի կարծիքով, արժե դիվանագիտական կարևոր ձեռքբերում համարել այն, որ մյուս հակահայկական բանաձևը չընդունվեց: «Ընդհանրապես մեր շահերից չի բխում որևէ հակահայկական բանաձևի ընդունումը, անկախ այն հանգամանքից, որ իրավակական հետևանքներ այն չունի և չի կարող ուղղակիորեն ազդել բանակցային գործընթացի վրա: Նման հակահայկական բանաձևերի ընդունմամբ` Ադրբեջանն ամրապնդում է իր միջազգային դիրքերը և պատերազմական գործողությունների վերսկսման հիմքեր է նախապատրաստում: Այս և այլ հաջողություններով ոգևորված` Ադրբեջանն իր ներքին խնդիրների լուծումից հետո նոր թափով կլծվի հակահայկական քարոզչության գործին»-,- ասել է Մարգարյանը:
Նրա խոսքով, ԵԽԽՎ-ն մեկն է այն բոլոր հարթակներից, որոնք Ադրբեջանն ակտիվորեն օգտագործում է հակահայկական դիրքորոշումներ անցկացնելու համար. չմոռանանք, որ նման հաջող փորձեր արվել են նաև այլ հարթակներից, ինչպես օրինակ Իսլամական պետությունների կոնֆերանս կազմակերպության շրջանակներում: Ադրբեջանի դիրքերը ԵԽԽՎ-ում ամրապնդվեցին հատկապես այն ժամանակ, երբ կառույցի նախագահ դարձավ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն:
«Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել դեպի հումանիտար խնդրիրների քաղաքանացումը, (ինչպես օրինակ փախստականների խնդիր, ջրային ռեսուրսների օգտագործումից զրկում) շրջանցելով բուն հիմնահարցը` այն է ԼՂ հակամարտության քաղաքական կարգավորումը: Ընդ որում` ԼՂՀ իշխանությունները Ադրբեջանին բազմիցս են առաջարկել համատեղ օգտագործել Սարսանգի ջրային ռեսուրսները, բայց մերժում են ստացել: Ադրբեջանի այս քաղաքականությունը վնաս է հասցնում Արցախի Հանրապետությանը, քանի որ այն նույնպես զրկված է Սարսանգի ջրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման հնարավորությունից: Ճիշտ է, միանգամայն ողջունելի է, որ Ուոլթերի բանաձևը չընդունվեց, այնուամենայնիվ, Մարկովիչի զեկույցի ընդունումն արդեն իսկ ԵԽԽՎ, որպես մարդու իրավունքների պաշտպանության կարևորագույն ատյանի հանդեպ ունեցած վստահության նվազման լուրջ ահազանգ է»,- նշեց քաղաքագետը:
Մարգարյանն ընդգծեց, որ հենց այդ նույն Ուոլթերն էր ղեկավարում ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելությունը 2013թ-ի Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններում, և նրա ադրբեջանական շահերի պաշտպան դառնալը միջանձնային հարաբերությունների հաստատման տիպիկ օրինակ է, քանի որ ի տարբերություն ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության, Ուլթերի պատվիրակությունը ժողովրդավարական էր ճանաչել Ադրբեջանի նախագահի ընտրությունները: Այնուամենայնիվ, այս համագործակցությունը նա չներկայացրեց որպես հաջողված լոբբիստական գործունեության արդյունք, այլ բացահայտ կոռուպցիոն գործարք:
Միջազգային տարբեր հարթակներում շատ հաճախ կարելի է հանդիպել մարդկանց, ովքեր ներկայացել են այս կամ այն հակամարտության մասնագետ, բայց երբևիցե չեն այցելել տվյալ տարածաշրջան, ներսից ծանոթ չեն խնդիրներին: Նույն կերպ և Բոսնիայի պատվիրակի դեպքում է, երբ առանց խնդիրներին տեղում ծանոթանալու, տարածաշրջան այցելելու, Մարկովիչը բացահայտ կողմնակալ բանաձևերով է հանդես գալիս, որոնք բացի ընգծված պատվեր լինելուց, նաև ոչ պրոֆեսինալ են:
Այս համատեքստում, ըստ Մարգարյանի, միանգամայն տեղին էր Մինսկի խմբի համանախագահների դատապարտող հայտարարությունը: Կարծում եմ, որ ստեղծված իրավիճակում ԼՂ հակամարտությամբ զբաղվող միակ շրջանակը պետք է ավելի ակտիվ դիրքերից հանդես գա:
«Ընդհանուր առմամբ, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության գործունեությունը դրական է: Նախորդ տարվա նստաշրջանին մեր պատվիրակներին հաջողվել էր արդյունքների հասնել հակահայկական մի այնպիսի բանաձևի շուրջ, որը պարունակում էր բռնազավթում եզրույթը: Արդյունքում բանաձևի այդ հատվածը փոխարինվեց ԼՂ հակամարտության մասին նախադասությամբ: Այդուամենայնիվ, պետք է էլ ավելի արդյունավետ օգտագործել մեր ռեսուրսները, միջանձնային կապերը` օժանդակելու մեր պատվիրակներին, որպեսզի պաշտպանվեն արդարությունն ու դեմոկրատական արժեքները»,- եզրափակեց մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ վաղուց ժամանակն է որպեսզի մեր պատվիրակությունը ԵԽԽՎ-ում հանդես գա նոր որակի նախաձեռնողականությամբ:

Political scientist's observations on anti-Armenian resolutions included in PACE agenda
The biased approach in international organizations yet another time proves that not only Azerbaijan threats our security.
STEPANAKERT, JANUARY 27, ARTSAKHPRESS: The evidence of it is the voting of the Armenian member of Turkish Parliament Markar Esayan in favour of the adoption of the anti-Armenian resolution.  In an interview with Artsakhpress, the political scientist Ashot Margaryan said the aforesaid, referring to the discussion of the anti-Armenian resolutions at PACE on January 26. According to Margaryan, the rejection of  Robert Walter's anti-Armenian report should be considered as an important diplomatic achievement.
“ In general, the adoption of any anti-Armenian report, is not in our interest, despite the fact that it has no legal consequences, and  can not  have direct  influence on the negotiation process.
By adopting such anti-Armenian resolutions, Azerbaijan strengthens its international position and creates basis for resumption of hostilities.
Inspired by these and other successes,  Azerbaijan will settle down to anti-Armenian propaganda with renewed vigor after solving internal problems," noted Margaryan.
According to him, PACE is one of the platforms, that Azerbaijan actively uses for holding anti-Armenian positions.
"Let us not forget that such successful attempts were made from other platforms, such as within the framework of  Organization of the Islamic Conference (OIC). Azerbaijan's positions at PACE especially strengthened when Turkey's Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu was the president of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. Azerbaijan is trying to divert the attention of the international community to the humanitarian problems (the return of the occupied territories, refugee problems, deprivation of the use of water resourses) bypassing the main issue, which is the political settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. Moreover, the NKR authorities have repeatedly offered the Azerbaijani side  to use the water resources of Sarsang jointly but were rejected. Such policy of Azerbaijan  also does damage to Artsakh Republic, as Artsakh also has no  opportunity to use the water recourses of Sarsang efficiently," he noted.
Margaryan stressed that it was Walter who headed PACE observation mission during Azerbaijan's presidential election in 2013, and becoming the defender of the Azerbaijani interests is a typical example of establishing interpersonal relations, and as opposed to the OSCE observation mission, Walter's delegation considered Azerbaijan's presidential elections as democratic elections. However, he did not present this collaboration as successful lobbying activity result, but obvious corrupt bargain.
He noted that PACE MP Milica Marković’s (Bosnia and Herzegovina) biased report  which was prepared without getting acquainted with the problems, without visiting the region was not only made by manifest order, but was non-professional.
In this context, according to Margaryan, OSCE Minsk Group co-chairs condemned statement was relevant.
"Generally  the activities of the Armenian delegation in PACE should be considered positive. In last year's session, our delegation managed to reach results about such an anti-Armenian resolution, that contained the term 'occupation'. As a result this part of the resolution was replaced by the sentence about Nagorno-Karabakh conflict. However, we need to diversify our resources, to use interpersonal ties  as efficiently as possible, to support our envoys in order to defend justice and democratic values, " concluded Margaryan.