Քաշաթաղի շրջանում ընթացիկ տարվա աշնանացան բերքի տակ 13 685 հա ցանքս է կատարվել
Քաշաթաղի շրջանում նախորդ տարվա աշնանը հերկված 14330 հա հողատարածքների վրա ընթացիկ տարվա աշնանացան բերքի տակ կատարված ցանքսը կազմում է 13 685 հա:
Ինչպես «Արցախպրես»-ին տեղեկացրեց  շրջվարչակազմի Մերան պաշտոնաթերթի խմբագիր  Զոհրաբ Ըռքոյանը, հիմնականում ցանվել է գարի` 7685 հա և ցորեն` 6000 հա, որից պետական պահուստային ֆոնդի հողատարածքների վրա  կատարված  գարու ցանքսը կազմել է` 3098 հա, իսկ ցորենինը՝ 1719 հա: Համայնքներից ամենաշատը հերկ ու ցանքս կատարվել է Կովսականի քաղաքային համայնքում. հերկ` 1000 հա,  ցանքս` 850 հա ցորեն և 150 հա գարի: Երկրորդ տեղում է Ծաղկաբերդի գյուղական համայնքը. կատարվել է 700 հա հերկ, ցանվել է 550 հա ցորեն, 150 հա գարի: Երրորդ հորիզոնականում է Արծվաշենի գյուղական համայնքը. հերկ` 650 հա, ցանքս` ցորեն` 200 հա, գարի` 450 հա: Հացահատիկի մշակությամբ շրջանում ընդհանուր առմամբ զբաղվում են 31 համայնքներ, որից  27-ը հարավային իսկ  4-ը`  հյուսիսային թևերում:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ այս օրերին  շրջանում հերկի աշխատանքները շարունակվում են՝ հողը նախապատրաստելով գարնանացանի համար:

В текущем году осенний сев зерновых культур в Кашатагском районе был произведен на 13 685 га из вспаханных в этих целях в предыдущем году 14330 га.
Осенний сев зерновых культур в Кашатагском районе произведен на 13 685 га
В текущем году осенний сев зерновых культур в Кашатагском районе был произведен на 13 685 га из вспаханных в этих целях в предыдущем году 14330 га. Как сообщил Арцахпресс главный редактор официальной газеты Кашатагского района НКР «Меран» Зограб Ыркоян, в основномзасеяны ячмень – на 7685га и пшеница – на 6000га, в том числе на землях государственного резервного фонда – ячменя на 3098га, а пшеницы – на 1719га. Больше произведено вспашки и сева в городской общине Ковсакан. Здесь вспахано 1000 га, осуществлен сев пшеницы на 850 га и ячменя на 150 га. На втором месте – сельская община Цахкаберт, вспашка произведена на 700 га, засеяно пшеницы на 550 га и ячменя – на 150 га. На третьем месте Арцвашен – вспашка – на 650 га, посев пшеницы – 200 га, ячменя – 450 га. Культивацией зерновых культур в общей сложности занимается 31 община, из которых 27 на юге и 4 на севере страны. Согласно источнику, работы по вспашке продолжаются для подготовки к весеннему севу.