Արցախյան թեման արծարծող նոր կինոնկարն անպայման հաջողություն կունենա. Արմեն Գրեյգ
Արմեն Գրեյգը (Գրիգորյան) ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը» ֆիլմում խաղացած իր դերը լավագույնն է համարում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Արմեն Գրեյգը վստահ է` արցախյան թեման արծարծող նոր կինոնկարն անպայման հաջողություն կունենա: Դերասանը պատմում է մարմնավորած հերոսի, Ջիվան Ավետիսյանի հետ աշխատանքի ու առաջիկա ծրագրերի մասին:
Արմեն Գրեյգը` դերի մասին
Ֆիլմում մարմնավորում եմ ադրբեջանցի պարետի, ով բավականին խիստ է և իր սեփական պատկերացումն ունի այն հարցում, թե ինչ է անում և ինչի համար է պատերազմում: Նա զինվոր է և պատերազմում է իր երկրի համար. ես կարող եմ նրան հասկանալ, որովհետև նա հրամանների է ենթարկվում: Մենք հիմա չենք խոսում, թե իրականում ինչի համար է նա պայքարում. նա անում է դա և վատ չի անում: Նա ունի նաև լավ կողմեր, իր ձևով հասկացող մարդ է, բայց երկների միջև հարաբերություններն այդպես են ձևավորվել. դրանից չես փախչի:
Հետևել եմ հոտառությանս
Ես ուղղակի հետևել եմ իմ հոտառությանը, պատկերացրել կերպարը, փորձել ստանալ նրա բնավորությունը: Թե ինչպիսին է նա դարձել, կտեսնենք էկրաններին:
Ոչ պոպկորնային լուրջ ֆիլմ
Իմ կարծիքով ֆիլմը «պոպկորնային» ժանրի չէ: Ֆիլմ է, որը պետք է դիտել հատուկ ուշադրությամբ: Վստահ եմ, որ այն հաջողություն կունենա, հնարավոր է` ոչ դրամարկղային լինի, բայց չեմ կասկածում, որ ֆիլմի փառատոնային կյանքը հարուստ կլինի: Սա այն թեման է, որը հետաքրքիր կլինի շատերին և շատ երկրներում: Այստեղ մարդկային զգացողություններն են` ապրումներ, հարաբերություններ, ընկերություն և հետո միայն պատերազմ ու դրա հետևանքները: Կարծում եմ, որ ֆիլմը մեծ հաջողություն կունենա:
Տեսել եմ Ջիվանի ֆիլմերից…
Մինչև ֆիլմում աշխատելը ճանաչում էի Ջիվանին (Ջիվան Ավետիսյան, ֆիլմի ռեժիսոր-հեղ.): Մենք միասին 2013-ին եղել ենք Կաննի կինոփառատոնում, ես տեսել եմ Ջիվանի որոշ աշխատանքներ:
Ինձ համար հաճելի էր նրանից ստանալ ֆիլմի մաս լինելու առաջարկությունը: Թեև ֆիլմում փոքր մասնակցություն ունեմ: Որպես դերասան` ինձ համար հեշտ է եղել աշխատել նրա հետ: Ես կարծում եմ, որ սա իմ լավագույն դերերից է, ինչի համար շնորհակալ եմ նրան:
Շատ հեշտ էր նաև աշխատել դերասանների հետ. անձնակազմը շատ լավն էր ու պրոֆեսիոնալ: Նրանցից ոմանց հետ ավելի վաղ աշխատել եմ:
Հայրենիքը և Բիթլզ քառյակը
Նկարահանումների ընթացքում ես բացահայտեցի նաև իմ հայրենիքը: Հորս մայրը նույնպես Ղարաբաղից է, այնքան հաճելի էր գտնվել նախնիների հողում: Հաճելի էին դերասանական կազմի հետ երեկոյան հավաքները, ընթրիքներն ու զբոսանքը քաղաքով: Երբ մենք մի երեկո Սոս Ջանիբեկյանի, Հոմայուն Էրշադիի և Ալեքսանդր Խաչատրյանի հետ զբոսնում էինք, խնդրեցի նրանց Բիթլզի պես քայլել հետիոտների հատվածում: Նկարվեցինք: Զվարճալի ստացվեց:
Առաջիկա ծրագրեր
Ես, ցավոք, քիչ եմ աշխատում Հայաստանում, աշխատում եմ Հնդկաստանում, Էմիրություններում: Հիմա էլ սկսել եմ Մոսկվայում գործունեություն ծավալել: Մոսկվայում ավարտել ենք հատուկ ծառայությունների մասին սերիալի պիլոտային մասի նկարահանումը, որտեղ ես խաղում եմ Թիմուրի դերը: Նա հատուկ ջոկատի կապիտանն է: Զուգահեռ նկարահանվում եմ Էմիրություններում, «Կյանքի էլիքսիր» կինոնկարում: Ավարտել եմ նկարահանվել հոլիվուդյան «Պատերազմի մեքենա» ֆիլմում, որտեղ փոքր կերպար եմ մարմնավորել` զինվոր Գրեկոյին: Կինոնկարի մի մասը Էմիրություններում է նկարահանվել: Ֆիլմում գլխավորում դերում խաղում է Բրեդ Փիթը: Ապրիլին Դուբայում սկսվում են ֆիլմի նկարահանումներ, որտեղ մարմնավորում եմ ռեստորանի տիրոջ կերպար: Նաև նկարահանվելու եմ Հայաստանում ` ռուսական «Հայրեր» սերիալում. մարմնավորելու եմ հատուկ գործակալի դերը:
Հիշեցնենք, որ Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը» ֆիլմի նկարահանումները տեղի են ունեցել Արցախում՝ Խաչմաչ գյուղում։ Ֆիլմը պատմում է ազգամիջյան հակամարտության արդյունքում բռնի տեղահանված, հայաբնակ գյուղում միայնակ մնացած մի հայ մարդու՝ Աբգարի մասին: Աբգարն, ապրելով թշնամական միջավայրում, փնտրում է իր աղջկան: Վերջինս հոգեկան խանգարում է ստացել՝ տեսնելով, թե ինչպես է վայրենացած ամբոխը Սումգայիթում` կրակների մեջ այրում իր ամուսնուն: «Վերջին բնակիչը» ֆիլմի համար երաժշտություն է գրել աշխարհահռչակ Սերժ Թանկյանը: «Վերջին բնակիչը» ֆիլմը ստեղծվել է միջազգային համագործակցության արդյունքում: Այն «Ֆիշ այ Արթ» մշակութային հիմնադրամի, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և լիտվական «Արտբոքս» կինոընկերության համատեղ արտադրություն է: Ֆիլմի դերասանական կազմում հայտնի և սիրված դերասաններ Ալեքսանդր Խաչատրյանի, Սոս Ջանիբեկյանի, Նարինե Պետրոսյանի, Բաբկեն Չոբանյանի հետ միասին ընկդգրվել են նաև համաշխարհային ճանաչում ունեցող դերասաններ Հոմայուն Էրշադին` Իրանից, Սանդրա Դաուկշայտե Պետրուլենեն` Լիտվայից, Դիմիտրա Խատուպին` Հունաստանից, Աննե Բեդիանը` ԱՄՆ-ից, Արմեն Գրիգորյանը (Գրեյգ)`Ռուսաստանից։

New film on Artsakh theme will be a success: Armen Greig
Armen Greig (Grigoryan) considers his role played in the film “The Last Inhabitant” directed by Jivan Avetisyan as the best one.
STEPANAKERT, MARCH 29, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The actor has no doubts that the film on Artsakh theme will be a success. The actor speaks about his role, work with Jivan Avetisyan and future plans.
Armen Greig - about the role
I play the role of an Azerbaijani commandant in the film. He is rather strict and has his own vision of what he does and why he fights. He is a soldier who fights for his country. I can put myself in his shoes, because he fulfils orders. We do not now talk about what are the root causes of the fights. He fights and does it quite well. He has also good features, he has good worldview, but the relations between the two countries are in such a state that you cannot do anything.
I relied on my instinct
I just relied on my instinct, imagined the role and tried to shape his character. To what extent I managed to do that, you will see on the screen.
Not a “Popcorn” film
I believe the film does not fit in the “popcorn” genre. It is a film requiring special attention. I am convinced it will be a success. The important things in this film are the human feelings, relations, friendship and only after that war and its consequences. I believe the film will be a great success.
I have seen Jivan’s films...
I knew Jivan (director of the film-edit.) before taking part in the film. We attended the Cannes Festival together in 2013, and I have seen some works by Jivan.
I was pleased to receive an invitation to become part of the film despite my small participation in it. As an actor, it was easy for me to work with him. I believe this is one of my best roles for which I am grateful to him.
Future plans
Unfortunately, I spend little time working in Armenia; I work in India, Emirates. Now I have started to work also in Moscow. We have completed the pilot screening of a soap opera about special services in Moscow. I play the role of Timur there. He is the captain of a special unit. Parallel, I am filming in a movie in Emirates called “Elixir of life”. I finished the filming in the Hollywood film “War machine” where I embodied soldier Greco. Some part of the film was shot in Emirates. Brad Pitt stars in the film. Filming of a new film will kick off in Dubai in April, where I embody an owner of a restaurant. I will also work in Armenia. I am going to embody a special agent in a Russian soap opera “Fathers”.
The music written by world famous Armenian rock musician Serj Tankian for Jivan Avetisyan's new film “The Last Inhabitant” was recorded in Armenia.  National Philharmonic Orchestra of Armenia, headed by artistic director and principal conductor Eduard Topchyan, and Hover” State Chamber Choir, headed by artistic director and conductor Sona Hovhannisyan, are involved in the recording of the music.
The shooting of the “The Last Inhabitant” film takes place in Artsakh. The film is about people who have fallen from a lost paradise into hell but are saved by love, virtue, and self-sacrifice. It introduces the events of 1988-89. The film is connected with Artsakh and Sumgait tragedies which left an imprint on the fates of thousands of people. Numerous incidents happened to people that are of universal importance. So they must be noticed and told…