Պալմիրայի ամենահայտնի հուշարձանները ոչնչացված են. Սիրիայի թանգարանների դիրեկտորատի ղեկավար
Պալմիրայի առավել հայտնի հուշարձանները, ներառյալ երկու ամենահռչակավոր տաճարները, ենթարկվել են լուրջ ավերման, սակայն հնադարյան օբյեկտների հիմնական մասի վնասը համեմատաբար մեծ չի եղել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ճապոնական Yomiuri եւ Asahi թերթերում հրապարակված հարցազրույցներում այս մասին հայտարարել Է Սիրիայի հնությունների եւ թանգարանների գլխավոր դիրեկտորատի ղեկավար Մամուն Աբդուլքարիմը:
Նրա խոսքով՝ հաստատված Է Պալմիրայի խորհրդանիշերի՝ Բելի տաճարի (I դար) եւ Բաալշամինի տաճարի (II դար), Հաղթության կամարի, «Ալլաթ առյուծ» արձանի, թաղման աշտարակների ավերումն այսպես կոչված Դամբարանահովտում: Միեւնույն ժամանակ գործնականում անձեռնմխելի են մնացել հռոմեական տիրապետության դարաշրջանում կառուցված թատրոնը, ինչպես նաեւ այն բազմաթիվ կիսանդրիները, որոնք, ինչպես վախենում Էին գիտնականները, «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները կարող Էին վաճառել հնությունների «սեւ շուկայում»:
«Ալլաթ առյուծ» արձանի վնասվածքները նույնպես աննշան են, այն ենթակա Է վերականգնման»,- նշել Է դիրեկտորատի ղեկավարը: Նա հայտնել Է, որ Սիրիայի մշակույթի նախարարությունը մոտ ժամանակներս քաղաք կուղարկի մի խումբ փորձագետների, որպեսզի մանրամասնորեն գնահատվի հնադարյան հուշարձանների վիճակը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Глава директората музеев Сирии: самые известные памятники Пальмиры уничтожены
Наиболее известные памятники Пальмиры, включая два ее самых знаменитых храма, подверглись серьезному разрушению, однако ущерб для основного массива древних объектов оказался сравнительно небольшим.
СТЕПАНАКЕРТ, марта 29 АРЦАХПРЕСС - Как сообщает Тасс, oб этом заявил в опубликованных интервью японским газетам Yomiuri и Asahi глава Генерального директората древностей и музеев Сирии Мамун Абдулкарим.
По его словам, подтверждено разрушение символов Пальмиры - храма Бэла (I век) и храма Баалшамина (II век), Триумфальной арки, статуи "Лев Аллат", погребальных башен в т.н. Долине гробниц. В то же время практически нетронутым оказался театр, построенный в эпоху римского господства, а также многочисленные бюсты, которые, как опасались ученые, террористы ИГ могли продавать на "черном рынке" древностей. "Повреждения статуи "Лев Аллат" также незначительны, она подлежит реставрации",- отметил глава директората.
Он сообщил, что министерство культуры Сирии в ближайшее время направит в город группу экспертов, чтобы детально оценить ситуацию с древними памятниками.