Կրտսեր սերժանտ Ռոբերտ Աբաջյանին հետմահու շնորհվել է «Արցախի հերոս» կոչում
Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի և Շուշիի ազատագրման օրվա կապակցությամբ Նախագահ Բակո Սահակյանը ստորագրել է մի շարք հրամանագրեր պարգևատրելու մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է ԱՀ Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը։
2016 թվականի ապրիլի 2-ից 5-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական սահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած  բացառիկ քաջության ու արիության համար պաշտպանության բանակի կրտսեր սերժանտ Ռոբերտ Աբաջյանին հետմահու շնորհվել է «Արցախի հերոս» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության   բարձրագույն կոչում և «Ոսկե արծիվ» շքանշան։
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական սահմանը պաշտպանելիս և Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած  արիության և խիզախության համար «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով պարգևատրվել է 1 հոգի, «Արիության համար» մեդալով պարգևատրվել է 44 հոգի, որից 4-ը՝ հետմահու, «Մարտական ծառայություն» մեդալով պարգևատրվել է 241 հոգի, որից 11-ը` հետմահու:
Շուշի քաղաքի ազատագրման համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական խիզախության համար «Շուշիի ազատագրման համար» մեդալով պարգևատրվել է 16 հոգի, որից 2-ը` հետմահու:

Junior sergeant Robert Abajyan was posthumously awarded with the highest Honorary Title of the "Hero of Artsakh"
In connection with the Victory Day, the Day of the NKR Defense Army and the Liberation of Shoushi President Bako Sahakyan signed several decrees on awarding, Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President stated.
Junior sergeant Robert Abajyan was posthumously awarded with the highest Honorary Title of the
STEPANAKERT, MAY 8, ARTSAKHPRESS: For exclusive bravery and courage shown during the defense of the NKR state border in the course of the large-scale military operations unleashed by Azerbaijan from 2 to 5 April of 2016 Defense Army's junior sergeant Robert Abajyan was posthumously awarded with the Golden Eagle Order granted the highest Honorary Title of the "Hero of Artsakh".
For courage and bravery shown in the course of defending the NKR state border and battles for the defense of the Motherland one individual was decorated with Battle Cross Order of the second degree, 44 individuals were awarded with "For Courage" medal, four of them posthumously, 241 individuals were awarded with "For Service in Battle" medal, 11 of them posthumously.
For personal bravery shown during the battles for the liberation of Shoushi 16 individuals were awarded with the medal "For the Liberation of Shoushi", two of them posthumously.
For services rendered to the Nagorno Karabagh Republic one freedom-fighter was awarded with the "Gratitude" medal.