Մոսկվայում գործող «Հույսի ցուցակ» և «ВИВА» կազմակերպություններն իրենց օժանդակությունն են բերել Արցախին
Լսելով ապրիլյան քառօրյա պատերազմի մասին՝ որպես հայ մարդիկ՝ շատ անհանգստացանք ու փորձեցինք համախմբվել ու աջակցել Արցախին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «ВИВА» (Врачи И Волонтеры Армении) բարեգործական կազմակերպության նախաձեռնողներից մոսկվաբնակ Նարինե Դավթյանն, ով այս օրերին գտնվում է Ստեփանակերտում:
«Ամեն օր այս կազմակերպությունների անդամներով  առանձին  հավաքվում և քննարկում էինք, թե ինչպիսի օգնություն ցուցաբերենք, որպեսզի օգտակար լինի մեր օժանդակությունը: Այդ քննարկումներին մասնակցում էին Մոսկվայում գործող «Հույսի ցուցակ» և «ВИВА» (Врачи И Волонтеры Армении) բարեգործական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները»,- ասաց Ն. Դավթյանը:
Նրա խոսքով, քանի որ «ВИВА» (Врачи И Волонтеры Армении) բարեգործական կազմակերպության անդամները (մոտ 1700 անդամ, ստեղծվել է ընթացիկ տարվա ապրիլի 7-ին) բժշկական ուղղվածություն ունեն, խորհրդակցելով Արցախի բժշկական կենտրոնների ղեկավարների հետ՝ ցուցաբերել են բժշկական օգնություն:
«Կազմակերպությունը մոտ 40 հազար ամերիկյան դոլարի նվիրատվություն է կատարել, որով Արցախի համար ձեռք ենք բերել «ՈՒԱԶ» մակնիշի մեկ շտապօգնության մեքենա և տարբեր տեսակի թանկարժեք դեղորայքներ և բժշկական սարքավորումներ»,- ասել է Ն. Դավթյանը՝ ավելացնելով, որ այս բարեգործությունը շարունակական բնույթ է ունենալու:
Ն. Դավթյանի խոսքով, բացի նշվածից իր մի քանի մոսկվահայ ընկերների հետ 24 հազար ամերիկյան դոլար են փոխանցել ԼՂՀ կառավարության կողմից բացված հատուկ հաշվեհամարին:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ` «Հույսի ցուցակ» (ստողծվել է 2010 թվականին և ունի 2000-ից ավել անդամ) կազմակերպությունը ևս անմասն չի մնացել աջակցություն տրամադրելուց. ՊԲ զինծառայողների համար բերել են կենցաղային և տեխնիկական միջոցներ: Նաև այդ կազմակերպության օժանդակությամբ Ստեփանակերտի՝ «Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոն»-ի համար ձեռք են բերվել բժշկական պարագաներ, ինչպես նաև բազմազավակ ընտանիքներին տարբեր տեսակի օգնություններ են ցուցաբերել:
«Մենք ցավում ենք բոլոր այն քաջարի հերոսների համար, ովքեր իրենց կյանքը զոհեցին հանուն հայրենիքի: Մենք հպարտ ենք մեր ժողովրդով, որովհետև կյանքի գնով են պաշտպանում հող հայրենին: Եթե անկեղծ լինեմ, մենք խղճի խայթ ունենք. ապրելով հեռվում՝ ֆիզիկապես չենք զգում տեղի լարվածությունը, թեկուզ հոգով ու սրտով Արցախի հետ ենք ու անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի ինչ-որ կեչպ օգտակար լինենք: Փառք ու պատիվ արցախցիներին, ովքեր ամուր կանգնած են այս հողում ու ոգևորում են բոլորիս»,- նշել է Ն. Դավթյանը:

Московские организации «Список надежды» и «ВИВА» оказали помощь Арцаху
«Услышав о четырехдневной апрельской войне, мы, армяне, очень обеспокоились и попытались объединиться и помочь Арцаху».
СТЕПАНАКЕРТ, мая 13 АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с «Арцахпресс» сказала одна из инициаторов благотворительной организации «ВИВА» («Врачи и волонтеры Армении») Нарине Давтян, москвичка, которая на данный момент находится в Степанакерте.
«Каждый день члены этих организаций собирались вместе и обсуждали, какую именно оказать помощь, чтобы она в самом деле была полезной. В этих обсуждениях принимали участие представители благотворительных организаций «Список Надежды» и «ВИВА», – сказала Н. Давтян.
По ее словам, так как «ВИВА» (организация была создана 7 апреля текущего года, насчитывает около 1700 членов) имеет медицинскую направленность, то они, проконсультировавшись с руководством медицинских центров НКР, решили оказать необходимую медицинскую помощь.
«Организация предоставила  помощь в размере 40 тысяч долларов, на которые была приобретена одна машина скорой помощи марки «УАЗ» и дорогостоящие медикаменты и медицинское оборудование различных видов», – сказала Н. Давтян, добавив, что данная благотворительная деятельность будет носить последовательный характер.
По словам Н. Давтян, помимо указанной суммы,  материальную поддержку оказали также ее московские друзья, перечислив на специальный счет Правительства НКР 24 тысяч долларов.
Наш собеседник отметила, что организация «Список надежды» (была создана в 2010 году и насчитывает более 2000 членов) также не осталась в стороне, доставив для солдат АО НКР бытовые и технические средства. При поддержке этой организации для степанакертского реабилитационного центра имени Керолайн Кокс было приобретено медицинское оборудование, различного рода помощь оказана и многодетным семьям.
«Мы скорбим по храбрым героям, отдавшим жизнь за родину. Мы гордимся нашим народом, ибо ценой жизни он отстаивает свою землю. Если честно, то нас мучает совесть , так как мы живем вдали от родины, физически не ощущаем царящее здесь напряжение, хотя душой и сердцем мы с Арцахом и делаем все возможное, чтобы быть полезными.
Слава и честь арцахцам, которые твердо стоят на этой земле, и вдохновляют нас всех !»  – отметила  Н. Давтян.