Գեղամ Բաղդասարյանը բաց նամակ է հղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Ստեփանակերտի մամուլի ակումբի նախագահ, «Անալիտիկոն» հանդեսի գլխավոր խմբագիր Գեղամ Բաղդասարյանը բաց նամակ է հղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքին (ԱՄՆ), Պիեռ Անդրիեին (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Բաց նամակում ասված է.
-Մեծարգո պարոնայք Ողջունելի է, որ ս.թ. մայիսի 16-ին Վիեննայում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի, Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրի, ինչպես նաև ձեր հանդիպման ժամանակ ի թիվս այլոց պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման շուրջ:Վստահ եմ, որ սահմանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը զգալիորեն կկրճատի հետագա բռնությունների ռիսկը:
Ողջունելով նման սպասված որոշումը՝ միաժամանակ ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել մեկ այլ կարևոր հանգամանքի վրա։ Լրագրությունում և խաղաղարարությունում իմ տարիների փորձը ցույց է տալիս, որ հաճախ կրակոցներից շատ ավելի վտանգավոր է ատելության խոսքը։Ավելին՝ տեղեկատվական դաժան պատերազմի պայմաններում հակամարտության խաղաղ կարգավորման մասին կարելի է խոսել մեծ վերապահումով։ Ուստի, կարծում եմ, ժամանակն է ղարաբաղյան կարգավորումն անմիջականորեն առնչել տեղեկատվական դաշտի հրադադարին։
Ըստ այդմ էլ կոչ եմ անում ձեզ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման շրջանակներում նախատեսել նաև հակամարտության կողմերի պատասխանատու լրատվամիջոցների մշտադիտարկում և ատելախոսության հետաքննության մեխանիզմների ներդրում։ Այս հարցում ձեզ կարող են աջակցել Հայաստանի, Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի համապատասխան փորձ ունեցող լրագրողական կազմակերպությունները։
Կարծում եմ, այսպիսի քայլը ոչ միայն կնպաստի հակամարտող երկրների հանրությունների միջև վստահության կամուրջների կառուցմանը, այլև հնարավորություն կտա երևան հանելու ատելախոսության և ազգամիջյան թշնամանքի հիմնական պատասխանատուներին և համապատասխան քայլեր ձեռնարկել այս ուղղությամբ։

Gegham Baghdasaryan, President of Stepanakert Press Club, Editor-in-Chief of ''Analyticon'' Monthly Journal, sent an open letter to the Co-chairs of the OSCE Minsk Group James Warlick (USA), Igor Popov (Russia), Pierre Andrieu (France), and the Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office Andrzej Kasprzyk.
Gegham Baghdasaryan sent an open letter to the Co-chairs of the OSCE Minsk Group
STEPANAKERT, MAY 30, ARTSAKHPRESS: The open letter runs as follows:
Honorable Messieurs,
We welcome the fact that the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov, Secretary of State of the United States of America John Kerry, and State Secretary for European Affairs of France Harlem Desir, representing the co-chair countries of the OSCE Minsk Group, President of Armenia Serzh Sargsyan and President of Azerbaijan Ilham Aliyev made arrangement not only to advance a peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict but also agreed to the expansion of the existing Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office in Vienna meeting held this year on May 16th. I am sure the investigative mechanism will significantly reduce the risk of further violence.
Welcoming the expected decision, at the same time I want to draw your attention to another important point. My long experience in the journalism and peacebuilding sphere proves that hate speech is sometimes more dangerous than shoots. Moreover, under the condition of the severe information war the peaceful settlement of the conflict is less effective. Therefore, I think it is time to link the settlement process directly with the information filed.
Accordingly, I call you in the range of the expansion of the existing Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office also provide monitoring of the media of the conflict sides and ensure investigation mechanism limiting the spread of hate speech. On that issue you can rely on the journalistic organizations of Armenia, Azerbaijan and Nagorno Karabakh, which have appropriate experience.
In my opinion, this kind of step will support not only to build confidence bridges between two nations but also to identify the main perpetuators of hate speech and ethnic hatred and undertake appropriate measures.