Գեղամ Բաղդասարյանը բաց նամակ է հղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Ստեփանակերտի մամուլի ակումբի նախագահ, «Անալիտիկոն» հանդեսի գլխավոր խմբագիր Գեղամ Բաղդասարյանը բաց նամակ է հղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքին (ԱՄՆ), Պիեռ Անդրիեին (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Բաց նամակում ասված է.
-Մեծարգո պարոնայք Ողջունելի է, որ ս.թ. մայիսի 16-ին Վիեննայում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի, Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրի, ինչպես նաև ձեր հանդիպման ժամանակ ի թիվս այլոց պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման շուրջ:Վստահ եմ, որ սահմանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը զգալիորեն կկրճատի հետագա բռնությունների ռիսկը:
Ողջունելով նման սպասված որոշումը՝ միաժամանակ ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել մեկ այլ կարևոր հանգամանքի վրա։ Լրագրությունում և խաղաղարարությունում իմ տարիների փորձը ցույց է տալիս, որ հաճախ կրակոցներից շատ ավելի վտանգավոր է ատելության խոսքը։Ավելին՝ տեղեկատվական դաժան պատերազմի պայմաններում հակամարտության խաղաղ կարգավորման մասին կարելի է խոսել մեծ վերապահումով։ Ուստի, կարծում եմ, ժամանակն է ղարաբաղյան կարգավորումն անմիջականորեն առնչել տեղեկատվական դաշտի հրադադարին։
Ըստ այդմ էլ կոչ եմ անում ձեզ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման շրջանակներում նախատեսել նաև հակամարտության կողմերի պատասխանատու լրատվամիջոցների մշտադիտարկում և ատելախոսության հետաքննության մեխանիզմների ներդրում։ Այս հարցում ձեզ կարող են աջակցել Հայաստանի, Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի համապատասխան փորձ ունեցող լրագրողական կազմակերպությունները։
Կարծում եմ, այսպիսի քայլը ոչ միայն կնպաստի հակամարտող երկրների հանրությունների միջև վստահության կամուրջների կառուցմանը, այլև հնարավորություն կտա երևան հանելու ատելախոսության և ազգամիջյան թշնամանքի հիմնական պատասխանատուներին և համապատասխան քայլեր ձեռնարկել այս ուղղությամբ։

Гегам Багдасарян направил открытое письмо сопредседателям Минской группы ОБСЕ
Гегам Багдасарян Президент Степанакертского пресс-клуба, главный редактор журнала «Аналитикон» направил открытое письмо сопредседателям Минской группы ОБСЕ Игорю Попову (Россия) Джеймсу Уорлику (США) Пьеру Андрие (Франция) Личному представителю Действующего председателя ОБСЕ Анджею Каспшику
СТЕПАНАКЕРТ, мая 30 АРЦАХПРЕСС - В открытом письме говорится:
Уважаемые господа,
Можно только приветствовать договоренность о расширении возможностей команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ, заключенную16 мая с.г. в Вене на встрече президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева с главой МИД России Сергеем Лавровым, госсекретарем США Джоном Керри и госсекретарем Франции по европейским делам АрлемомДезиром и с вами. Убежден, что внедрение механизмов расследования приграничных инцидентов значительно сократит риск последующего насилия.
Приветствуя столь ожидаемое решение, хочу в то же время привлечь ваше внимание к другому важному обстоятельству. Мой многолетний опыт в журналистике и миротворчестве свидетельствует, что язык ненависти порой звучит страшнее выстрелов. Более того, говорить о мирном урегулировании конфликта в условиях ожесточенной информационной войны можно только с большими оговорками. Следовательно, считаю, что пришло время непосредственной корреляции карабахского урегулирования с перемирием в информационном пространстве.
Исходя из этого, призываю вас в рамках расширения возможностей команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ предусмотреть также внедрение механизмов мониторинга ответственных масс-медиа конфликтующих сторон. В этом вам могут помочь обладающие соответствующим опытом журналистские организации Армении, Азербайджана и Нагорного Карабаха.
Считаю, что подобный шаг будет не только способствовать наведению мостов доверия между обществами конфликтующих сторон, но и позволит выявить основных акторов, сеющих ненависть и межнациональную вражду, и предпринять соответствующие меры в этом направлении.