Օմարի լեռնանցքում ԵԱՀԿ առաքելությունը պլանային դիտարկում է անցկացրել
Սեպտեմբերի 7-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Օմարի լեռնանցքում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 7-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Օմարի լեռնանցքում։
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Գենադիե Պետրիկան /Մոլդովա/ և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը /Շվեդիա/։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/ և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը  /Մեծ Բրիտանիա/։

Состоялся плановый мониторинг миссии ОБСЕ на линии соприкосновения в направлении перевала Омара
Согласно достигнутой с властями Нагорно- Карабахской Республики договоренности, 7-го сентября миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана в направлении перевала Омара.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 сентября  АРЦАХПРЕСС - Как сообщили  в пресс-службе МИД НКР, с позиций Армии обороны НКР наблюдение осуществили полевой помощник Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Генадие Петрика (Молдова), и сотрудник офиса Действующего председателя ОБСЕ Петер Сведберг(Швеция).
Со стороны противника наблюдение осуществили помощник Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Иржи Аберле(Чехия), а также сотрудник офиса Действующего председателя ОБСЕ Саймон Тиллер (Великобритания).
Плановый мониторинг миссии ОБСЕ на линии соприкосновения в направлении перевала Омар прошел спокойно. Со стороны НКР миссию ОБСЕ сопровождали представители МИД и МО НКР.