ԵՏՄ-ի եւ Չինաստանի միջեւ Ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման շուրջ բանակցությունները մեկնարկում են
Եվրասիական տնտեսական միության եւ Չինաստանի միջեւ Ազատ առեւտրի գոտու (ԱԱԳ) ստեղծման շուրջ բանակցությունների առաջին փուլը կկայանա 2016 թվականի հոկտեմբերի կեսերին, Մոսկվայում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հոկտեմբերի,  ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հաղորդել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) նախագահ Տիգրան Սարգսյանի աշխատակազմում:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը հաղորդել էր, որ ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւն Չինաստանի վարչապետ Լի Կեցյանը նոյեմբերի 7-8-ը կհանդիպեն Սանկտ Պետերբուրգում:
Նման համաձայնության առաջին փուլը կարող է դառնալ Ռուսաստանի եւ Չինաստանի կամ ԵՏՄ-ի եւ Չինաստանի միջեւ Ազատ առեւտրի գոտու ստեղծմ ան մասին երկկողմ համաձայնագիրը: Շուվալովի խոսքով՝ այն կարող է ստորագրվել երկու տարվա ընթացքում:

ЕАЭС и Китай начинают переговоры о создании ЗСТ
Первый раунд переговоров о создании Зоны свободной торговли (ЗСТ) между Евразийским экономическим союзом (ЕврАзЭС) и Китаем состоится в середине октября 2016 года в Москве.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 октября АРЦАХПРЕСС - Об этом ТАСС сообщили в аппарате председателя Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тиграна Саркисяна.
Ранее первый вице-премьер РФ Игорь Шувалов сообщил, что премьер-министр России Дмитрий Медведев и премьер Госсовета Китая Ли Кэцян встретятся 7-8 ноября в Санкт-Петербурге.
Первым этапом такого соглашения может стать двустороннее соглашение между Россией и Китаем или соглашение между ЕврАзЭС и Китаем, подразумевающее создание ЗСТ. Такое соглашение может быть подписано в течение двух лет, отметил Шувалов.