ԵՏՄ-ի եւ Չինաստանի միջեւ Ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման շուրջ բանակցությունները մեկնարկում են
Եվրասիական տնտեսական միության եւ Չինաստանի միջեւ Ազատ առեւտրի գոտու (ԱԱԳ) ստեղծման շուրջ բանակցությունների առաջին փուլը կկայանա 2016 թվականի հոկտեմբերի կեսերին, Մոսկվայում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հոկտեմբերի,  ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հաղորդել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) նախագահ Տիգրան Սարգսյանի աշխատակազմում:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը հաղորդել էր, որ ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւն Չինաստանի վարչապետ Լի Կեցյանը նոյեմբերի 7-8-ը կհանդիպեն Սանկտ Պետերբուրգում:
Նման համաձայնության առաջին փուլը կարող է դառնալ Ռուսաստանի եւ Չինաստանի կամ ԵՏՄ-ի եւ Չինաստանի միջեւ Ազատ առեւտրի գոտու ստեղծմ ան մասին երկկողմ համաձայնագիրը: Շուվալովի խոսքով՝ այն կարող է ստորագրվել երկու տարվա ընթացքում:

EAEU-China free trade zone to be established?
The first phase of negotiations on the establishment of a free-trade zone (FTZ) between the Eurasian Economic Union (EAEU) and China will be held in mid-October, in Moscow.
STEPANAKERT, OCTOBER 5, ARTSAKHPRESS: The staff of Chairman Tigran Sargsyan of the Board of the Eurasian Economic Commission, the executive body of the EAEU, told about the aforesaid to TASS news agency of Russia.
A bilateral agreement on the setting up of an FTZ between Russia and China, or the EAEU and China, may become the first phase in such an agreement.
As per the First Deputy PM of Russia, Igor Shuvalov, this document could be signed within two years.