Ասկերանի հանրությանն է ներկայացվել սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը
ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամները հանրային քննարկումները երեկ՝ նոյեմբերի 15-ին, շարունակել են Ասկերան քաղաքում:
Ասկերանի  հանրությանն  է  ներկայացվել  սահմանադրական  բարեփոխումների  նախագիծը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` հանրային քննարկումներին բացման խոսքով հանդես է եկել ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ, ԼՂՀ գերագույն դատարանի նախագահ Նարինե Նարիմանյանը, ով կարևորել է Սահմանադրության փոփոխությունները, և հորդորել ներկաներին, որպեսզի ակտիվ մասնակցություն ունենան նախագծի քննարկմանը, ինչպես նաև հանդես գան հիմնավորված առաջարկություններով:
Ի՞նչ է տալու Արցախի Հանրապետությանը փոփոխված Սահմանադրությունը. հաճախ հնչող այս հարցին ի պատասխան՝ Նարինե Նարիմանյանն ասել է. «Սահմանադրական բարեփոխումների ճանապարհը ընտրել են մեր քաղաքական ուժերը: Համոզված ենք, որ կատարվելիք փոփոխությունների արդյունքում ունենալու ենք ավելի անկախ, արդյունավետ հանրային իշխանություն: Կատարելագործվելու է օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների հավասարակշռությունը»:
Քննարկման ընթացքում ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամները պատասխանել են նաև ներկաների հարցերին, տվել պարզաբանումներ՝ նախագծի որոշ կետերի մասով, որոնք հիմնականում վերաբերում էին տնտեսական, սոցիալական և մշակութային ոլորտներին, նախագահի լիազորություններին, մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքներին ու ազատություններին, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրության կարգին՝ համայնքների խոշորացմանը:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ասկերանի շրջվարչակազմի աշխատակազմի ղեկավար Արթուր Մելքումյանն ասել է.
«Սահմանադրության փոփոխությունները միանշանակ կունենան դրական տեղաշարժ, քանի որ մեր երկրի ներկայիս իրավիճակն է թելադրում, որ անցնենք խիստ նախագահական կառավարման համակարգին:
Իմ կարծիքով, հանրությունն ակտիվ մասնակցություն կունենա հանրաքվեին և իր «Այո»-ն կասի նոր Սահմանադրությանը»:

The members of the Special Commission on Constitutional Reforms under the NKR President continued public discussions on constitutional reforms in Askeran region ( NKR; Artsakh) Nov.15
New Constitution Draft discussed with Askeran Community
STEPANAKERT, NOVEMBER 16, ARTSAKHPRESS: As “ Artsakhpress” reports, the member of the Special Commission on Constitutional Reforms under the NKR President and Chairperson of the NKR Supreme Court Narine Narimanyan, emphasized the importance of constitutional reforms and urged the participants of the meeting to actively participate in the discussion of the draft.
“Our political forces chose a way of constitutional reforms. We are sure that as a result of amendments which will be made we will have more independent and effective public authority. The legislative, executive and judicial authorities’ balance will be improved," she said.
During the meeting, the members of the Special Commission heard the suggestions of attendees’ of the meeting and answered their questions.
In an interview with “Artsakhpress”, the Head of the Staff of the Askeran regional administration Arthur Melkumyan said:
“Constitutional reforms will have unambiguously positive change, as the current situation in our country dictates to pass to strict presidential management system.