Նոյեմբերի 17-ն Ուսանողների միջազգային օրն է
1946 թվականին Ուսանողների համաշխարհային կոնգրեսը նոյեմբերի 17-ն Ուսանողների միջազգային օր է հռչակել՝ ի հիշատակ չեխ հայրենասեր ուսանողների:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: 1939 թվականի հոկտեմբերի 28-ին Պրահայի ուսանողներն ու նրանց դասախոսները ցույցի էին դուրս եկել՝ նշելու Չեխոսլովակիայի կազմավորման տարեդարձը (1918 թվականի հոկտեմբերի 28): Զավթիչների ստորաբաժանումները ցրում են ցույցը, որի ընթացքում սպանվում է բժշկական ֆակուլտետի ուսանող Յան Օպլետալը:
1939 թվականի նոյեմբերի 15-ին ուսանողի հուղարկավորությունը կրկին բողոքի ակցիայի է վերածվում, տասնյակ ցուցարարներ ձերբակալվում են: Նոյեմբերի 17-ի վաղ առավոտյան գեստապոականներն ու էսէսականները շրջապատում են ուսանողական հանրակացարանները: Ավելի քան 1200 ուսանողներ ձերբակալվում եւ համակենտրոնացման ճամբար են ուղարկվում: 9 ուսանողի եւ ուսանողական շարժման ակտիվիստների առանց դատաստանի մահապատժի են ենթարկում: Հիտլերի հրամանով չեխական բոլոր բուհերը մինչեւ պատերազմի ավարտը փակվում են:
Այսօր տոնը նշում են աշխարհի բազմաթիվ երկրներում: Եվ չնայած տոնական միջոցառումների ծրագրերը տարբեր են, այնուամենայնիվ, տոնը մեծ տարածում ունի ուսանող երիտասարդության շրջանում:

Международный день студентов
Международный день студентов установлен 17 ноября 1946 года на Всемирном конгрессе студентов, состоявшемся в Праге, в память о чешских студентах-патриотах.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 ноября АРЦАХПРЕСС - 28 октября 1939 года пражские студенты и их преподаватели вышли на демонстрацию, чтобы отметить годовщину образования Чехословацкого государства (28 октября 1918 года). Подразделения оккупантов разогнали демонстрацию, при этом был застрелен студент медицинского факультета Ян Оплетал (Jan Opletal).
Похороны Яна Оплетала 15 ноября 1939 года снова переросли в акцию протеста. Десятки демонстрантов были арестованы. 17 ноября гестаповцы и эсэсовцы рано утром окружили студенческие общежития. Более 1200 студентов были арестованы и заключены в концлагерь в Заксенхаузен. Девятерых студентов и активистов студенческого движения казнили без суда в застенках тюрьмы в пражском районе Рузине. По приказу Гитлера все чешские высшие учебные заведения были закрыты до конца войны.
В честь этих событий на Всемирном конгрессе студентов и был установлен Международный день студентов. Сегодня он празднуется во многих странах мира, и хотя программы празднования этого дня различаются, но он весьма популярен у студенческой молодежи.