Արթուր Աղաբեկյանը և Պարգև Սրբազանը ԱՄՆ-ում հանդիպել են Ամերիկայի հայկական համագումարի և ՀՕՄ-ի պատասխանատուների հետ
«Իմ Արցախը» խորագիրը կրող «Հեռուստամարաթոն 2016»-ին ընդառաջ Արցախի Հանրապետության փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը և Արցախի հոգևոր թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում շարունակում են հանդիպումները տեղի հայկական հեղինակավոր կազմակերպությունների պատասխանատուների հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արցախի փոխվարչապետը և Պարգև Սրբազանը հանդիպել են Ամերիկայի հայկական համագումարի տնօրենների խորհրդի հետ: Արթուր Աղաբեկյանը, Արցախի կառավարության անունից, երախտագիտություն է հայտնել Համագումարի ղեկավարությանը՝ Արցախին մշտապես սատար կանգնելու համար: Հանրապետության փոխվարչապետը ներկաների ուշադրությունն է հրավիրել հարցերի այն շրջանակի վրա, որոնք ներկա փուլում առավել կարևոր են Արցախի անվտանգության և սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար: Կողմերը քննարկել են նաև Արցախի և Միացյալ Նահանգների միջև տնտեսական և քաղաքական բնույթի մի շարք հարցեր: Ամերիկայի հայկական համագումարի պատասխանատուները կարևորել են «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից Արցախում իրականացվող ծրագրերը և այդ համատեքստում իրենց աջակցությունն են հայտնել «Հեռուստամարաթոն 2016»-ին, որի այս տարվա հավաքագրված հասույթը կուղղվի Արցախի տուժած սահմանամերձ բնակավայրերի վերականգնմանը:
Փոխվարչապետ Աղաբեկյանը և Պարգև Սրբազանը հանդիպել են նաև Հայ օգնության միության (ՀՕՄ) Կենտրոնական վարչության անդամների հետ:
Իր խոսքում՝ Ա. Աղաբեկյանը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպության պատասխանատուներին՝ Արցախում պարբերաբար բարեգործական ծրագրեր իրականացնելու համար և նշել է, որ հայ կինը մշտապես ամուր թիկունք է եղել հայ տղամարդուն, ու նրանք միասին կարողացել են ամուր պահել հայ ընտանիքը: Փոխվարչապետն ընդգծել է, որ այս տարվա հեռուստամարաթոնը ուղղված է հենց Արցախի սահմանամերձ բնակավայրերում ապրող և հակառակորդի վերջին ագրեսիայից առավել տուժած ընտանիքների աջակցությանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ՀՕՄ-ի կողմից իրականացվելիք մի շարք ծրագրեր: Այցի շրջանակներում արցախյան պատվիրակությանը հյուրընկալել են նաև ամերիկահայ մի շարք լրատվամիջոցների խմբագրություններ, որտեղ Ա. Աղաբեկյանն ու Պարգև Սրբազանը պատասխանել են Արցախի վերաբերյալ հնչած՝ լրագրողների տարաբնույթ հարցերին:
Նշենք, որ արցախյան պատվիրակության հանդիպումները ԱՄՆ-ում շարունակվում են, որոնց մանրամասներն «Արցախպրես»-ը պարբերաբար կներկայացնի ընթերցողների ուշադրությանը:

Arthur Aghabekyan and Pargev Archbishop Martirosyan met with responsibles of Armenian Assembly of America and ARS
Ahead “Telethon-2016”, under the slogan “My Artsakh”, Deputy Prime Minister of the NKR Arthur Aghabekyan and Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan are in the Unites States of America and continue to meet the representatives of local Armenian organizations.
STEPANAKERT, NOVEMBER 23, ARTSAKHPRESS: As "Artsakhpress" reports,  Deputy Prime Minister Arthur Aghabekyan and Archbishop Pargev Martirosyan met with the Board of Directors of the Armenian Assembly of America. Arthur Aghabekyan, on behalf of the Artsakh government, thanked the leadership of the Assembly for supporting Artsakh. Deputy Prime Minister drew the attention of the attendees to those issues, which are  at this stage more important for security and socio-economic development of Artsakh.
The sides also discussed a number of economic and political issues between Artsakh and the United States. The representatives of the Armenian Assembly of America have stressed the importance of projects implemented in Artsakh by the "Hayastan" All-Armenian Fund, and in that context, expressed their willingness to support the "Telethon-2016", aimed at the restoration of the affected settlements of Artsakh.
Deputy Prime Minister Aghabekyan and Archbishop Pargev Martirosyan also met with members of the Armenian Relief Society (ARS) Central Executive Board.
In his speech, Aghabekyan thanked the responsibles of the organizations for carrying out regular charitable programs in Artsakh .
During the meeting, the sides also discussed a number of projects to be implemented by the ARS. Within the framework of the visit, the delegation also visited a number of Armenian media editorial offices in America, where Deputy PM Aghabekyan and Archbishop Martirosyan answered the questions of journalists.