Սահմանադրության նոր նախագիծը ե՞րբ կդրվի համաժողովրդական հանրաքվեի. բացառիկ հարցազրույց Աշոտ Ղուլյանի հետ
Նոյեմբերի 18-ին և 19-ին ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նիստերում ամփոփվել են Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նոր նախագծի նախնական տարբերակի հանրային քննարկումների արդյունքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ի՞նչ հարցեր ու առաջարկություններ են եղել հանրության կողմից, ե՞րբ է նախատեսվում համաժողովրդական հանրաքվեի դնել Սահմանադրության նոր նախագիծը: Այս և այլ հարցերի շուրջ «Արցախպրես»-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում պատմել է ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ, ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
- Պարոն Ղուլյան, ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը հասցրել է արդյո՞ք նախատեսված ժամկետում ավարտել սահմանադրական նախագծի բարեփոխումների հանրային քննարկումների փուլը:
- Մասնագիտական հանձնաժողովը սահմանված ժամանակացույցով անց է կացրել բոլոր նախատեսված հանդիպումները և, այս օրերին մենք ամփոփում ենք հանրային քննարկումների արդյունքները: Սակայն, նորից շեշտենք, որ հանրային քննարկումների այս փուլի ավարտն ամենևին չի նշանակում, որ Սահմանադրության նախագծի աշխատանքային տարբերակին անդրադառնալու հնարավորություն չունենք. հակառակը, կարելի է ասել, որ պաշտոնական ներկայացումից հետո հանձնաժողովը բազմաթիվ առաջարկություններ է ստացել, այս պահին էլ շարունակում է ստանալ:
Սահմանադրության նախագիծը նոյեմբերի 20-ին ներկայացվել է Հանրապետության Նախագահին: Վստահ եմ, որ ինչպես Սահմանադրության հայեցակարգի ներկայացման դեպքում, այնպես էլ հիմա, նախագահի նախաձեռնությամբ սպասվում են լրացուցիչ քննարկումներ և հանդիպումներ, ինչը թույլ կտա ընդլայնել հանրային քննարկումներում ներգրավված հասարակական շրջանակների և խմբերի շարքը: Ակնկալում ենք, որ այդ քննարկումներից ևս կունենանք առաջարկություններ, ինչը մեզ համար կարևոր է՝ ներկայացված նախագծի հանդեպ հանրության վերաբերմունքը ճիշտ գնահատելու համար:
- Հետաքրքիր է իմանալ, ըստ Ձեզ, ինչպիսի՞նն է եղել հանրության արձագանքը սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ, ի՞նչ են ցույց տվել մարդկանց հետ հանդիպումները, հիմնականում ո՞ր հոդվածներն են մեծ ուշադրության արժանացել:
- Միանշանակ կարելի է փաստել, որ մեր հանրության գերակշիռ մասը ակնհայտ հետաքրքրված է ներկայացված Սահմանադրության նախագծով: Ինչ վերաբերում է կոնկրետ հոդվածների հանդեպ ցուցաբերած ուշադրությանը, ապա դրանք ավելի շատ կապված են հանրային այս կամ այն խմբերի նախապատվությունների ու հակումների հետ: Մեր հասարակության մեծ մասին ավելի շատ հետաքրքրում են Արցախի ապագային միտված թեմաները, մասնավորոպես պետական և հանրային իշխանությունների իրավազորության սահմաններին, երկրի անվանմանը, իշխանության թևերի միջև հակակշիռների առկայությանը, անցումային շրջանի իրավակարգավորումներին և այլն: Ստացված առաջարկությունները վերաբերում են նախագծի բոլոր գլուխներին: Փաստորեն, կարող ենք նշել, որ առաջինից մինչև վերջին հոդվածը, հանրային և քաղաքական շրջանակների կողմից արժանացել են մանրակրկիտ վերլուծության:
Այս փուլում պակաս կարևոր չէ Սահմանադրության նախագծով առաջարկվող մեխանիզմների հնարավոր ռիսկերը, որոնք մենք պարտավոր ենք գնահատել և անհրաժեշտ հետևություններ անել: Հանձնաժողովը շարունակելու է հավաքագրել տարբեր գաղափարներ ու առաջարկներ, որոնք կարող են օգտակար լինել նախագծի քննարկման հաջորդ փուլերի համար:
- Պարոն Ղուլյան, իսկ ընդհանուր առմամբ հանրային քննարկումների արդյունքում սահմանադրական նախագծի վերաբերյալ քանի՞ առաջարկ է ստացվել:
- Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովը մինչ այս պահը ստացել է ավելի քան 150 առաջարկություն, որի գրեթե կեսը մեր հանդիպումների ժամանակ առաջադրվել է բանավոր հարցերի տեսքով: Բոլոր առաջարկություններն ու հետաքրքիր գաղափարները, հանձնաժողովն այս պահին փորձում է խմբավորել, վերլուծել և առանձնացնել ընդունելի տարբերակները:
- Լրամշակվելու արդյունքում ինչպիսի՞ փոփոխություններ են կատարվել, նախագծում ավելացել կամ հանվե՞լ են հոդվածներ:
- Այս պահին ավելացված հոդվածներ չունենք, սակայն եղած հոդվածներում փոփոխությունների համար արդեն ունենք որոշ գաղափարներ, որոնց մի մասը մուտքագրվել է: Աշխատանքն այդ ուղղությամբ շարունակվում է:
- Հանրությանը հետաքրքիր է նաև, թե Սահմանադրության նոր նախագիծը երբ է հանրաքվեի դրվելու: Այս առումով կարո՞ղ եք գոնե մոտավոր ժամկետ նշել:
- Քանի որ հանրապետության նախագահի կողմից սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացն արհեստականորեն չարագացնելու խնդիր է դրված, այս պահին ճիշտ չէ որևէ կոնկրետ ժամկետ նշելը: Կարելի է ենթադրել, որ դեկտեմբերի կեսերին Նախագահը Սահմանադրության նախագիծը կուղարկի Ազգային ժողով: Խորհրդարանը, կանոնակարգի համաձայն, նախագծի քննարկումը կարող է կազմակերպել մի քանի փուլերով. առաջին փուլում Սահմանադրության նախագծի քննարկումը ընդմիջվում է, որպեսզի պատգամավորները, խմբակցությունները կարողանան առաջարկություններ ներկայացնել հաջորդ քննարկումների համար: Կարծում եմ՝ հունվարին քննարկումների ընթացքը ցույց է տալու, թե ինչ ժամկետներ կարելի է նախանշել լրամշակված նախագիծը համաժողովրդական հանրաքվեի դնելու համար:
Այս պահին առկա են բոլոր նախադրյալները, անհրաժեշտ ընթացակարգերը պահպանելով, 2017 թվականի առաջին եռամսյակում Սահմանադրության նախագիծը համաժողովրդական հանրաքվեի ներկայացնելու համար:

When the new draft Constitution will be put to a Referendum? Exclusive Interview with Ashot Ghoulyan
On November 18 and 19, during the sessions of Special Commission on constitutional reforms under the NKR President, the results of public discussions on preliminary version of new draft Constitution of Artsakh Republic were summed up.
STEPANAKERT, NOVEMBER 24, ARTSAKHPRESS: Chairman of the Special Commission on constitutional reforms under the NKR President and Speaker of the NKR NA Ashot Ghoulyan gave an exclusive interview to “Artsakhpress" over constitutional reforms.
The interview is fully presented below.
-Mr. Ghoulyan, was the Special Commission on constitutional reforms under the NKR President able to finish the stage of public consultations on the draft Constitution within the prescribed period?
- Special Commission held the meetings within the prescribed period, and now we are summarizing the results of the public consultations. However, again it is necessary to emphasize that the end of this stage of public consultations does not mean we have no opportunity to return to the working version of the draft Constitution. Conversely, after the official presentation, the commission has received and still receiving many suggestions.
The draft Constitution was submitted to the President on November 20. Most likely, the President will propose additional discussions and meetings, which will further to expand the series of social circles and groups involved in public consultations. We expect that from these discussions we will also have suggestions, which is very important for an accurate assessment of public attitudes towards the project.
- Interesting to know, according to You, how did people react to the constitutional reforms? What did the meetings with people show?  What articles mainly attract people's attention?
- We can definitely say that the majority of our society is interested in the draft Constitution. As for attention to specific articles, they are more connected with some public groups’ preferences and inclinations.  The majority of our society is interested in themes aimed at future of Artsakh, in particular at the jurisdictional boundaries of the state and public authorities, the country’s name, the availability of counterbalance between the branches of power, legal regulations for the transition period and so on. The received suggestions refer to all the chapters of the draft. In fact, we can say that all the articles have been thoroughly analyzed by public and political circles.
At this stage, the risks of mechanisms proposed by draft Constitution is no less important, which we must evaluate and drew necessary conclusions. The Commission will continue to collect ideas and suggestions that may be useful for the next phase of the draft discussion.
-Mr. Ghoulyan, as a result of public  discussions on the draft Constitution  how many proposals have been received generally?
The Commission on Constitutional Reforms has so far received more than 150 proposals, almost the half of which were made in form of oral questions during meetings. All suggestions and interesting ideas the committee will categorize, analyze and identify the acceptable options.
-What changes have been made as a result of editing the draft?  Have been added or removed articles?
-At this moment we have no added articles, but we have some ideas for making changes in current articles, some of which have been registered. The work in this direction continues.
-The public is interested what times the new draft constitution will be put to a referendum. In this regard, can you mention the approximate date?
-As the President gave a task not to artificially accelerate  the process of constitutional reforms, we can not mention specific date. In December, the draft Constitution will be sent to the Parliament. Parliament, in accordance with the regulations, can organize the discussions in several stages. In the first stage the discussion of the draft Constitution is interrupted so that deputies and fractions  will be able to submit the proposals for the next consultations. I think, in January, 2017,  we will know when the Constitutional referendum will be held.