Սփյուռքահայությունը բավականին անջատված է Հայաստանի իրադարձություններից. Սերժ Թանկյան
Ամերիկահայ ռոք երաժիշտ և երգահան, աշխարհահռչակ System of a Down խմբի հիմնադիր և մենակատար Սերժ Թանկյանն այսօր հրավիրված քննարկմանը միացել էր տեսազանգի միջոցով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հարցին, թե Սփյուռքի և Հայաստանի հայտնի հայերի կողմից սեպտեմբերի 21-ին սկսած «Արդարություն Հայաստանում» նախաձեռնությանը ինչո՞ւ է, ըստ նրա, միացել ընդամենը 4400 քաղաքացի, պատասխանեց, որ նախ իրենց համար կարևոր է եղել հայ լինելու հանգամանքը, ինչը փոքրացնում է թիվը:
«Հետո շատ կարևոր է նշել, որ սփյուռքահայությունը բավական ձևով անջատված է Հայաստանի իրադարձություններից՝ քաղաքական լինի, սոցիալական լինի, թե տնտեսական»,-ասաց նա և նշեց, թե այս փորձը կարևոր էր իրենց համար՝ հասկանալու, որ սփյուռքահայությունը Հայաստանից ավելի շատ է անջատված, քան պատկերացնում էին:
Նա նշեց, որ նրանք, ովքեր քաղաքական հարցերով են զբաղված, միանում են ստորագրահավաքին, իսկ մյուսները, որոնք քաղաքական մարդիկ չեն, կապված չեն ՀՀ-ի հետ, չեն միանում ստորագրահավաքին:

Серж Танкян: Представители диаспоры оторваны от политических и социальных событий в Армении
К инициативе «Справедливость в Армении» присоединились уже 4400 человек, потому что армяне диаспоры оторваны от политических, социальных, экономических событий, происходящих на исторической родине.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 декабря АРЦАХПРЕСС - С таким заявлением на встрече с журналистами 5 декабря выступил основатель и солист известной во всем мире группы «System of a Down», американский рок-музыкант  армянского происхождения  Серж Танкян.
«Для нас очень важен тот факт, чтобы подписавшиеся люди были бы армянами,  но это обстоятельство уже уменьшает  число потенциальных   подписантов. Кроме этого, армяне диаспоры достаточно оторваны от политических, социальных, экономических событий в Армении. Мы уже понимаем, что Армения и диаспора еще больше оторваны друг от друга, чем мы себе это представляли», - сказал Танкян, добавив, что к ним все больше присоединяются те люди, которые занимаются политическими вопросами.
Отметим, что, согласно законодательству Армении, иностранные граждане, в том числе армянского происхождения, не имеют права вмешиваться во внутриполитическую жизнь страны.