Սփյուռքահայությունը բավականին անջատված է Հայաստանի իրադարձություններից. Սերժ Թանկյան
Ամերիկահայ ռոք երաժիշտ և երգահան, աշխարհահռչակ System of a Down խմբի հիմնադիր և մենակատար Սերժ Թանկյանն այսօր հրավիրված քննարկմանը միացել էր տեսազանգի միջոցով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հարցին, թե Սփյուռքի և Հայաստանի հայտնի հայերի կողմից սեպտեմբերի 21-ին սկսած «Արդարություն Հայաստանում» նախաձեռնությանը ինչո՞ւ է, ըստ նրա, միացել ընդամենը 4400 քաղաքացի, պատասխանեց, որ նախ իրենց համար կարևոր է եղել հայ լինելու հանգամանքը, ինչը փոքրացնում է թիվը:
«Հետո շատ կարևոր է նշել, որ սփյուռքահայությունը բավական ձևով անջատված է Հայաստանի իրադարձություններից՝ քաղաքական լինի, սոցիալական լինի, թե տնտեսական»,-ասաց նա և նշեց, թե այս փորձը կարևոր էր իրենց համար՝ հասկանալու, որ սփյուռքահայությունը Հայաստանից ավելի շատ է անջատված, քան պատկերացնում էին:
Նա նշեց, որ նրանք, ովքեր քաղաքական հարցերով են զբաղված, միանում են ստորագրահավաքին, իսկ մյուսները, որոնք քաղաքական մարդիկ չեն, կապված չեն ՀՀ-ի հետ, չեն միանում ստորագրահավաքին:

Serj Tankian: Diaspora is quite detached from events in Armenia
Solely 4,400 people have joined the “Justice Within Armenia” signature campaign, since diaspora Armenians are detached from the events unrolling in Armenia.
STEPANAKERT, DECEMBER 5, ARTSAKHPRESS: Famous musician Serj Tankian, who is founder and lead singer of the world-renowned American-Armenian rock band System of a Down (SOAD), stated about the abovementioned at a press conference on Monday, News.am reports.
“It’s very important to us that the signatories be Armenian; [but] this factor reduces the number of signatories,” said Tankian. “Besides that, diaspora Armenians are quite detached from the societal, economic, [and] political events of Armenia. This is very important to us to realize that Armenia and the [Armenian] Diaspora are more detached [from one another] than we imagined.
“Diaspora Armenians understand very little about the events in Armenia.”
The said signature campaign was launched on September 21, the Independence Day anniversary of Armenia.