ԵԱՀԿ առաքելությունը շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել ԼՂՀ Ասկերանի շրջանի ուղղությամբ
Դեկտեմբերի 8-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել ԼՂՀ Ասկերանի շրջանի ուղղությամբ՝ Քենգերլի գյուղի հյուսիս-արևելքում։
ԵԱՀԿ առաքելությունը շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել  ԼՂՀ Ասկերանի շրջանի   ուղղությամբ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են   ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Գենադիե Պետրիկան /Մոլդովա/  և  Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են   ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի անձնական օգնական   Սայմոն Թիլլերը /Մեծ Բրիտանիա/,  ԵԱՀԿ   ԳՆԱՆ դաշտային օգնական  Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/ և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը /Շվեդիա/ ։

Мониторинг ОБСЕ прошел без инцидентов
Согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, миссия ОБСЕ 8 декабря провела плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана в направлении Аскеранского района НКР, северо-восточнее села Кенгерли.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 декабря АРЦАХПРЕСС Как сообщает пресс-служба МИД НКР, с позиций Армии обороны НКР наблюдение  осуществили  полевые помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ  Геннадие Петрика (Молдова) и    Христо Христов (Болгария).
С противоположной стороны линии соприкосновения мониторинг осуществили   личный помощник  личного представителя действующего председателя ОБСЕ  Саймон Тиллер (Великобритания), полевой помощник ЛПДП ОБСЕ Иржи Аберле (Чехия)  и сотрудник офиса ЛПДП ОБСЕ Петер Сведберг (Швеция).