ՊԲ մարտական հենակետերը արկակոծման են ենթարկվել. Ադրբեջանի ՊՆ-ն կրկին ստահոդ տեղեկություններ է տարածում
Երեկ՝ հունվարի 15-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության կողմից տարածված հաղորդագրության այն մասին, թե հայկական կողմի արձակված կրակոցից սպանվել է ադրբեջանական բանակի զինծառայող Ֆիկրետ Նուրշիրավանօղլու Բաշիրովը, իրականությանը չի համապատասխանում:
ՊԲ մարտական հենակետերը  արկակոծման են ենթարկվել. Ադրբեջանի ՊՆ-ն կրկին ստահոդ տեղեկություններ է տարածում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Ադրբեջանական կողմին խորհուրդ ենք տալիս զինծառայողի մահվան պատճառները փնտրել իրենց բանակում տիրող միջանձնային ոչ կանոնադրական փոխհարաբերություներում:
Ավելին՝ հունվարի 15-ին և լույս 16-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ հրաձգային զինատեսակների հետ կիրառելով նաև 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր: Հատկապես ինտենսիվ արկակոծման են ենթարկվել ՊԲ արևելյան և հյուսիսարևելյան հատվածներում տեղակայված մարտական հենակետերը, որոնց ուղղությամբ հակառակորդը 60 միլիմեռտրանոց ականանետից արձակել է 51 արկ, իսկ 82 միլիմետրանոցից՝ 3 արկ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար որոշ հատվածներում դիմել են պատասխան գործողությունների: Առաջնագծում իրադրության հետագա լարման հետևանքների  ողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է  ադրբեջանական կողմի վրա: Հակառակորդ կողմի նման պահվածքի շարունակման դեպքում ՊԲ-ի կողմից ձեռնարկվելիք գործողությունները կլինեն ավելի խիստ»:

Армия обороны НКР для подавления активности ВС Азербайджана в ряде направлений прибегла к ответным действиям
Распространенное накануне, 15 января, пресс-службой министерства обороны Азербайджана сообщение о том, якобы военнослужащий азербайджанской армии Фикрет Нушираван оглу Баширов убит в результате произведенного с армянской стороны выстрела, не соответствует действительности.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 января АРЦАХПРЕСС - Об этом говорится в заявлении, распространенном немногим ранее пресс-службой министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
«Азербайджанской стороне советуем искать причины гибели военнослужащего в царящих в азербайджанской армии неуставных межличностных отношениях», – подчеркивается в заявлении МО НКР.
Более того, в ночь с 15 на 16 января по всей протяженности линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана продолжили интенсивно нарушать режим перемирия, наряду со стрелковым оружием применяя также 60-и и 82-миллиметровые минометы.
Особенно интенсивному обстрелу подверглись боевые опорные пункты АО НКР, дислоцированные в восточном и северо-восточном участках линии соприкосновения. В их направлении противник применил 60-миллиметровый (51 снаряд) и 82-миллиметровый (3 снаряда) минометы.
«Передовые подразделения Армии обороны НКР для подавления активности противника в ряде направлений прибегли к ответным действиям. Вся ответственность за последствия дальнейшей эскалации ситуации на передовой ляжет на азербайджанскую сторону. В случае продолжения противником подобного поведения предпринимаемые АО НКР действия будут носить более строгий характер», – говорится в сообщении.