Եվրախորհրդարանի նոր նախագահ է ընտրվել Անտոնիո Տայանին
Ստրասբուրգում երեքշաբթի կայացած պլենար նիստում քվեարկության վերջին փուլի արդյունքներով Եվրախորհրդարանի նոր նախագահ է ընտրվել Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբակցության անդամ, 63-ամյա իտալացի Անտոնիո Տայանին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարել է Եվրախորհրդարանի արդեն նախկին նախագահ Մարտին Շուլցը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։ Ըստ աղբյուրի, Եվրոպայի խոշորագույն քաղաքական ուժի ներկայացուցչի օգտին է քվեարկել 351 պատգամավոր, նրա հակառակորդ, եվրոպական սոցիալիստների խմբակցության անդամ Ջանի Պիտելան ստացել է 282 եվրապատգամավորի աջակցությունը, 80 պատգամավոր ձեռնպահ է եղել։ Եվրամիության օրենսդիր մարմնի ղեկավարի ընտրությունը գաղտնի է եղել։
Կրությամբ իրավաբան Անտոնիո Տայանին Իտալիայի տխրահռչակ նախկին վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնիի մամուլի խոսնակը, վերջինիս ստեղծած Forza Italia (Առաջ Իտալիա) պահպանողական կուսակցության անդամ է։ Եվրախորհրդանում է 1994 թվականից եւ խոստովանել է, թե ցանկանում է դառնալ «կամուրջներ ստեղծող նախագահ»։

Новым главой Европарламента избран Антонио Таяни
Новым главой Европарламента во вторник по итогам четвертого третьего тура голосования на пленарной сессии ассамблеи в Сстрасбурге избран представитель парламентской фракции Европейской народной партии (ЕНП), ведущей политической силы в Евросоюзе, 63-летний итальянец Антонио Таяни, заявил покидающий пост председателя ассамблеи Мартин Шульц.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 января АРЦАХПРЕСС - «Я констатирую, что новым главой Европарламента избран депутат Таяни», — сказал Шульц.
Как сообщил РИА Новости источник в ЕП, за Таяни проголосовал 351 депутат, за его основного соперника, представителя парламентской фракции европейских социалистов Джанни Пителлу – 282 европарламентария. Воздержались – 80. Голосование на выборах главы высшего органа избирательной власти Евросоюза было тайным.
Как отмечает DW, юрист по образованию Антонио Тайани - бывший пресс-секретарь скандально известного экс-премьера Италии Сильвио Берлускони, член консервативной партии Берлускони Forza Italia ("Вперед, Италия"). В Европарламенте работает с 1994 года, а с 2014-го занимает пост одного из 14 зампредседателей законодательного органа ЕС. Как признался сам политик, он хочет быть "президентом, который строит мосты". Тайяни заверяет, что, в отличие от Мартина Шульца, он будет не только выражать личное мнение, но и представлять весь парламент ЕС, включая его малочисленные фракции.