ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ Լավրովի հայտարարությունը իրականության արձանագրումն է. Թևան Պողոսյան
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունն այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն Ադրբեջանի ներքին խնդիրը չէ, արտացոլում էր իրականությունը և հիշեցում էր` ուղղված Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Թևան Պողոսյանը: «Դա Ռուսաստանի արտգործնախարարի կողմից շեշտադրում էր, որպեսզի Ադրբեջանի ղեկավարությունը չմտածի, որ հակամարտությունը միայն իր ներքին խնդիրն է և գնա առկա պայմանավորվածությունները խախտելու ճանապարհով: Այն, ինչ ասել է Լավրովը իրականությունն է ու հիշեցում Ադրբեջանին»,- ասել էպատգամավորը:
Թևան Պողոսյանի գնահատմամբ` նման հայտարարությամբ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի արտաքին գործերի նախարարը նպատակ է հետապնդել հասկացնել Ադրբեջանին, որ չխախտի պայմանավորվածությունները: «Խոսքն այս դեպքում ինչպես Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների, այնպես էլ հրադադարի ռեժիմի պահպանման պայմանագրի մասին է»,- նշել է պատգամավորը:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի ասուլիսի ընթացքում ադրբեջանցի լրագրողը նախարարին հարցրել է` եթե Ադրբեջանը որոշի ռազմական գործողություններ իրականացնել ԼՂ տարածքում, Ռուսաստանը կլռի՞, թե կմիջամտի Ադրբեջանի ներքին գործերին: Սերգեյ Լավրովն էլ պատասխանել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը միայն Ադրբեջանի ներքին խնդիրը չէ:

Russian FM’s statement on NK conflict is a reflection of reality – says Armenian MP
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov’s statement which said the Nagorno Karabakh conflict is not Azerbaijan’s internal affair, reflected the reality and was a reminder directed to the Azerbaijani political leadership, Armenian MP, member of the Parliamentary Standing Committee on Foreign Affairs Tevan Poghosyan said in an interview with “Armenpress”.
STEPANAKERT, JANUARY 18, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “This was an emphasis by the Russian Foreign Minister in order the Azerbaijani leadership not to think that the conflict is only its internal affair and it can go on the way of violating the existing agreements. What Lavrov said is the reality and a reminder to Azerbaijan”, the MP said.
He said Lavrov with this statement aimed to make it clear to Azerbaijan not to violate the agreements. “The talk in this case is about the Vienna and St. Petersburg agreements, as well as the agreement on maintaining ceasefire regime”, the lawmaker said.
During an annual press conference, the Azerbaijani reporter asked the Russian FM if Azerbaijan decides to launch military operations in Nagorno Karabakh, whether Russia will intervene in it or not. In response the Russian FM said the Nagorno Karabakh conflict is not only Azerbaijan’s internal affair.