Գինու, թթի փառատոն, համերգային ծրագրեր. Արցախում տարին բավականին հագեցած է լինելու
Արցախը նախատեսում է ընթացիկ տարում վերականգնել ապրիլյան պատերազմից առաջ եղած զբոսաշրջային ցուցանիշներն ու առաջ անցնել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2016 թվականին այդ ուղղությամբ արդեն աշխատանքներ իրականացվել են: Եվ եթե ապրիլյան պատերազմից  հետո Արցախի զբոսաշրջային ցուցանիշն անկում էր ունեցել 40 տոկոսի չափով, ապա իրականացված աշխատանքի արդյունքում նախորդ տարեվերջին հնարավոր է եղել այդ ցուցանիշը դարձնել 16 տոկոս: Այս տարի Արցախի էկոնոմիկայի նախարարությունը տարբեր ուղղություններով նախատեսել է մի շարք ծրագրեր ու միջոցառումներ, որոնցով նախատեսում են վերականգնել նախկին ցուցանիշները:Արցախի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը նշել է, որ Արցախի հանրահռչակման առումով տարին բավական հագեցած է լինելու:
Նախ Արցախը կմասնակցի մի շարք ցուցահանդեսների Հայաստանում և արտերկրում: Դրանից բացի, ընթացիկ տարում Արցախում կազմակերպվելու են զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված փառատոններ: Սերգեյ Շահվերդյանն այդ միջոցառումներից առանձնացրել է սեպտեմբերին անցկացվող Արցախի գինու փառատոնը, որը 4-րդ անգամ է կազմակերպվելու: Փառատոնի ծրագիրն իր մեջ ներառում է գինեգործության հնագույն և ինքնատիպ ծիսակատարություն` գինի ճզմելը, արցախյան ավանդական ուտեստների հյուրասիրություն, արվեստի գործերի ցուցահանդես-վաճառք, Տողի Մելիքական ապարանքի հնագիտական գտածոների ցուցադրություն և, իհարկե, գինի արտադրողների ցուցահանդես-տոնավաճառ: Սերգեյ Շահվերդյանը նշել է, որ այն արդեն ավանդական միջոցառում է դարձել ոչ միայն արցախցիների, այլև զբոսաշրջիկների համար:
Փառատոններից այս տարի ծրագրվում է նաև իրականացնել Թթի փառատոնը: Արցախում կազմակերպվող Թթի փառատոնը նոր լույսի ներքո ներկայացնում է տարածաշրջանում թթի մշակման, դրանից օղի թորելու և մետաքսագործության ավանդույթները: Փառատոնի ընթացքում առանձին տաղավարներում ներկայացվում են թթից ստացված բարիքները` օղին, դոշաբը, չամիչը, մուրաբան, բացի դրանից, ցուցադրվում են արցախյան թթի օղու և դոշաբի պատրաստման ավանդական եղանակները, թթի օղու թորման մշակույթը:
«Արցախը զբոսաշրջությունը զարգացնելու մեծ ներուժ ունի, այն հարուստ է պատմամշակութային  հուշարձաններով, հնավայրերով, արգելոց-թանգարաններով: Արցախն առանձնանում է իր խոհանոցով, որն անտարբեր չի թողնում զբոսաշրջիկներին: Արցախում պատրաստված թթի օղին և ժենգյալով հացը կարծես բրենդ են դարձել»,-ասել է Սերգեյ Շահվերդյանը: Այս ամենից բացի, Արցախում զբոսաշրջիկներին գրավում է տեղի բնակիչների անմիջականությունը, ջերմ միջավայրը, հյուրասիրությունը, պահպանված ավանդական կենսակերպը: Արցախ են այցելում օտարազգի զբոսաշրջիկներ Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Իրանից, Ֆրանսիայից, Մեծ Բրիտանիայից: Տարվա ընթացքում նաև հայերի մեծ հոսք է նկատվում տարբեր երկրներից:
Ի դեպ, 2017 թվականը ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը հայտարարել է Արցախի տարի: Այդ նախաձեռնության մեջ կարևոր բաղադրիչ է զբոսաշրջությունը: Այդ համատեքստում Արցախն ակտիվորեն աշխատում է Սփյուռքի նախարարության հետ:

Фестиваль вина, шелковицы, концертные программы: В плане популяризации Арцаха год будет насыщенным
В текущем году Арцах планирует восстановить туристические показатели, которые были до апрельской войны и увеличить их.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 января АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - В 2016 году уже были проведены соответствующие работы в этом направлении. И если после апрельской войны туристический показатель Арцаха пережил спад на 40%, то в результате проведенной работы уже в конце прошлого года удалось увеличить этот показатель на 16%. В этом году Министерство экономики Арцаха также планирует реализацию ряда программ и мероприятий по различным направлениям.
Заместитель министра экономики Арцаха Сергей Шахвердян отметил, что в плане популяризации Арцаха год будет достаточно насыщенным.
Арцах также примет участие в ряде выставок в Армении и за рубежом. Кроме того, в текущем году в Арцахе будут организованы фестивали, нацеленные на развитие туризма. Среди этих мероприятий Сергей Шахвердян выделил проводимый уже в четвертый раз Фестиваль вина, который пройдет в сентябре. Программа фестиваля включает древние и уникальные ритуалы виноделия, будут организованы угощения традиционных арцахских блюд, выставка-продажа произведений искусства, показ археологических находок меликского дворца в Тохе и, конечно же, выставка-продажа, которая будет организована производителями вина. Шахвердян отметил, что этот фестиваль уже стал традиционным не только для арцахцев, но и для туристов.
В этом году также планируется провести Фестиваль шелковицы. Оганизуемый в Арцахе Фестиваль шелковицы в новом свете представит традиции обработки шелковицы в регионе, шелкопрядства и получения из нее водки. В ходе фестиваля в различных павильонах будут представлены получаемые из шелковицы водка, тутовый дошаб, варенья, сухофрукты, будут представлены традиционные способы получения водки и дошаба.
“Арцах обладает огромным потенциалом для развития туризма, он богат культурно-историческими памятниками, музеями-заповедниками. Арцах отличается и своей своеобразной кухней, привлекающей туристов. Тутовая водка и женгялов хац, приготовленные в Арцахе, кажется, уже стали его брендами”, - отметил Шахвердян. Помимо всего этого туристов в Арцахе привлекает непосредственность местных жителей, теплая атмосфера, гостеприимство, сохраненный традиционный уклад жизни. Арцах посещают туристы из России, США, Ирана, Франции, Великобритании. В течение года наблюдается и огромный приток армян из различных стран.
Кстати, 2017 год Министерство диаспоры РА объявило годом Арцаха. В данной инициативе довольно важным компонентом является туризм. В этом контексте Арцах активно сотрудничает с Министерством диаспоры РА.