ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ Լավրովի հայտարարության մեջ դիրքորոշման փոփոխություն չկա. Շավարշ Քոչարյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի կարծիքով՝ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի՝ ղարաբաղյան հակամարտության մասին հայտարարության մեջ չկա դիրքորոշման փոփոխություն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Դիրքորոշման որևէ փոփոխություն չկա և համանախագահների դիրքորոշումը վաղուց հայտնի է նաև այն հայտարարություններից, որոնք բազմիցս արվել են, ուղղակի Ադրբեջանը միշտ դրանցից դուրս է գործել, այդ է պատճառը, որ այս հայտարարությունը քննարկվեց», - կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց Շավարշ Քոչարյանը՝ ավելացնելով, որ նման պատասխանի է հանգեցրել նաև լրագրողի` լկտի ձևով տրված հարցը:
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի մամուլի ասուլիսին ադրբեջանցի լրագրողը նրանից հետաքրքրվել էր` «Ադրբեջանի կողմից հակաահաբեկչական օպերացիա և քրեական տարրերի զտումներ սկսելու դեպքում Ռուսաստանը միջամտելո՞ւ է Ադրբեջանի ներքին գործերին»։ Ի պատասխան Սերգեյ Լավրովը նշել էր, որ «դա բացառապես Ադրբեջանի ներքին գործերին վերաբերող թեմա չէ» և հավելել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ կան բազմաթիվ որոշումներ: «Եթե հետաքրքրվում եք, կարող եք դիմել արխիվներին և տեսնել, թե ինչպես են կրակի անհապաղ դադարեցման վերաբերյալ այդ պահանջները կատարվել, ում կողմից են կատարվել, ում կողմից՝ ոչ», - ասել էր Լավրովը:

Замглавы МИД Армении: Позиция сопредседателей Минской группы ОБСЕ по Нагорному Карабаху не изменилась
Столь прямое высказывание Лаврова по карабахскому вопросу было вызвано неуместным вопросом азербайджанского журналиста.
Замглавы МИД Армении:  Позиция сопредседателей Минской группы ОБСЕ по Нагорному Карабаху  не изменилась
СТЕПАНАКЕРТ, 19 января АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил журналистам после заседания Правительства 19 января замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
Он заметил, что обычно высокопоставленные лица стран-посредников по Карабаху высказываются сдержанно. Но в ответ на такой просто-таки наглый вопрос Лавров раскрыл то, что и раньше было очевидным, просто не высказывалось открыто. «Поэтому не нужно думать, что позиция сопредседателей Минской группы ОБСЕ как-то изменилась – она просто прозвучала во всей полноте. Тем не менее, приходится признать, что Минская группа по-прежнему ставит знак равенства между Ереваном и Баку, что и вызывает разнузданные действия последнего», - добавил замминистра.
Напомним, что на пресс-конференции по итогам 2016 года глава МИД России Сергей Лавров заявил, что урегулирование карабахского конфликта не является исключительно темой внутренних дел Азербайджана.