Միյատովիչը պահանջել է Թուրքիայի իշխանություններից բացահայտել Դինքի սպանությունը
Մամուլի ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը հորդորել է Թուրքիայի իշխանություններին ավելացվել ջանքերը պոլսահայ լրագրող Հրանտ Դինքի սպանության պատասխանատուներին հայտնաբերելու նպատակով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին ԵԱՀԿ գրասենյակից:
«Տարին տարվա հետևից մենք հիշում ենք Հրանտ Դինքի սպանության տարելիցը` հիշատակելով նրա քաջ խոսքերը փոքրամասնությունների իրավունքների վերաբերյալ, հարգանքի տուրք ենք մատուցում խաղաղություն հաստատելու նրա բացառիկ ջանքերին: Սակայն մենք դա անում են` իմանալով, որ անգամ տասը տարի անց այս ողբերգության հետևում կանգնած անձինք դեռևս ազատության մեջ են: Ես հորդորում եմ Թուրքիայի իշխանությունների ավելացնելու ջանքերը` ապահովելու արդարության հաստատումը և տանջալից տասը տարվանից հետո փակելու Հրանտ Դինքի ընկերներին ու ընտանիքին տանջող հարցերը: Իշխանությունները պետք է ավելի ազդեցիկ դարձնեն կենսական նշանակություն ունեցող ուղերձը հասարակությանը, որ լրագրողների դեմ բռնություն կիրառած անձինք չեն կարող անպատիժ մնալ»,- նշել է Միյատովիչը:
Ստամբուլի «Ակոս» թերթի հայազգի խմբագրապետ Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին` խմբագրության առջև նրա վրա կատարված զինված հարձակման արդյունքում: 2012 թվականի հունվարի 17-ին դատարանի որոշմամբ` Դինքի սպանության կազմակերպիչ Յասին Հայալը ցմահ բանտարկության դատապարտվեց, անմիջական հանցագործ Օգյուն Սամասթը` 22 տարվա ազատազրկման: 2014 թվականի հոկտեմբերին Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների գործերով 5-րդ դատարանը որոշում էր կայացրել Հրանտ Դինքի սպանության գործով դատավարությունը սկսել զրոյից: Այս անգամ բոլոր ամբաստանյալներին պետք է առաջադրվեր «հանցավոր խմբավորման ստեղծման և կառավարման կամ դրանում մասնակցություն ունենալու» մեղադրանք: Բացի այդ, որոշումներ էին ընդունվել Դինքի սպանության ժամանակ բարձր պաշտոններ զբաղեցրած 9 անձանց, այդ թվում` Ստամբուլի նախկին ոստիկանապետ Ջելալեթին Ջերահի նկատմամբ դատական գործեր հարուցելու կապակցությամբ:

Dunja Mijatović, the OSCE Representative on Freedom of the Media, urged the Turkish authorities to intensify efforts to find the masterminds behind the killing of Armenian journalist of Istanbul Hrant Dink, the OSCE Office told.
Dunja Mijatović urges Turkish authorities to reveal Hrant Dink’s murder
STEPANAKERT, JANUARY 19, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Year after year, we remember the anniversary of Hrant Dink’s murder, honouring his brave words advocating for minority rights, and paying tribute to his exceptional efforts to create peace. But we do so knowing that even a decade on, the masterminds behind this tragedy are still at large. I urge the authorities of Turkey to increase their efforts to ensure that justice is served and to provide closure for the friends and family of Hrant Dink after an agonizing decade of questions. Authorities must reinforce the vital message to society that those who commit violence against journalists cannot do so with impunity”, Dunja Mijatović said.
Dink, the editor-in-chief of the Armenian “Agos” newspaper, was shot dead by a teenager on Jan. 19, 2007 outside his office in Istanbul.
Dink`s assassination organizer Yasin Hayal was sentenced to life imprisonment and the perpetrator Ogyun Samast was sentenced to imprisonment for 22 years by the decision of the court on January 17. 2012.
In October 2014 Istanbul's 5th High Criminal Court made a decision to start the trial into the murder of Hrant Dink from zero.