Աստանայում բանակցությունների առաջնահերթությունը Սիրիայում զինադադարի հաստատումն Է. Ասադ
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը Ճապոնիայի TBS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել Է, որ Աստանայում միջսիրիական բանակցությունների առաջնահերթ խնդիրը զինադադարի ձեռքբերումն Է՝ տարածաշրջաններ մարդասիրական օգնությունը տեղ հասցնելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպասվում Է, որ ընդդիմության միասնական պատվիրակության եւ Սիրիայի կառավարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ հանդիպումը տեղի կունենա հունվարի 23-ին Ղազախստանի մայրաքաղաքում:
«Աստանայում բանակցությունների առաջնահերթությունը կդառնա հրադարարի ձեռքբերումը՝ քաղաքացիների կյանքը պաշտպանելու եւ Սիրիայի տարբեր տարածաշրջաններ մարդասիրական օգությունը տեղ հասցնելու համար»,- մեջբերում Է անում Ասադի մամուլի ծառայությունը Ճապոնիայի զանգվածային լրատվամիջոցներին նրա տված առաջին հարցազրույցից:
«Մենք հուսով ենք, որ Աստանայում բանակցությունները հարթակ կդառնան ամեն ինչի շուրջը սիրիական տարբեր կողմերի բանակցությունների համար»,- հայտարարել Է Ասադը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Асад: приоритет переговоров в Астане – достижение перемирия в Сирии
Президент Сирии Башар Асад заявил в интервью японскому телеканалу TBS, что первоочередной задачей межсирийских переговоров в Астане является достижение перемирия для обеспечения доставки гуманитарной помощи в регионы.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 января АРЦАХПРЕСС - Ожидается, что встреча при участии единой делегации вооруженной оппозиции и представителей сирийского правительства пройдет в столице Казахстана 23 января.
"Приоритетом переговоров в Астане станет достижение прекращения огня для защиты жизней граждан и обеспечения доставки гуманитарной помощи в различные регионы Сирии", — цитирует пресс-служба Асада его первое интервью японскому СМИ,сообщает РИА Новости.
"Мы надеемся, что переговоры в Астане станут площадкой для переговоров различных сирийских сторон обо всём", — заявил Асад.