Սիրիայի նախագահի ընտրությունները չեն քննարկվելու առաջիկա բանակցություններում. Ասադ
Սիրիայի նախագահի վաղաժամկետ ընտրություններ կամ դրանց անցկացման ժամկետներ չեն քննարկվելու ընդդիմության հետ առաջիկա բանակցություններում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտարարել Է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը ճապոնական TBS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Նախագահի պաշտոնաթողությունը, ինչպես եւ նրան ընտրելը ազգային հարց Է եւ վերաբերում Է յուրաքանչյուր սիրիացու… ուստի այդ հարցը չի քննարկվում ընդդիմության կամ որեւԷ կողմնակի պետության հետ… Դա Սիրիայի հարցն Է, որը կապված Է Սահմանադրության հետ: Ընտրությունների ժամկետը կամ դրանց վաղաժամկետ անցկացումն այժմ բանակցությունների սեղանին չեն»,-ասել Է նախագահը:
Ասադը նշել Է, որ ինքը՝ որպես պետության ղեկավար, չի փախել, երբ Սիրիան սպառնալիքների Էր բախվում: Նրա խոսքով՝ ճգնաժամի ժամանակ պետության ղեկավարը պարտավոր Է իր ձեռքը վերցնել գործերն ու լուծել ճգնաժամը եւ միայն դրանից հետո կարող Է ասել՝ ցանկանում Է ինքն արդյոք հեռանալ կամ մնալ, եւ այդժամ սիրիական ժողովուրդը կկարողանա ասել իր «կողմ» կամ «դեմ» լինելու մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Асад: выборы президента Сирии не будут обсуждать на ближайших переговорах
Досрочные выборы президента Сирии или дата предстоящих голосований не будут обсуждаться на ближайших переговорах с оппозицией.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 января АРЦАХПРЕСС - Как сообщает РИА Новости, об этом заявил президент Сирии Башар Асад в интервью японскому телеканалу TBS.
"Отставка президента, как и его избрание — вопрос национальный и касается каждого сирийца…, поэтому этот вопрос не обсуждается с оппозицией или каким-либо сторонним государством… Это сирийский вопрос, связанный с конституцией. Дата выборов или досрочное их проведение не на столе переговоров сейчас", — сказал президент.
Асад отметил, что он, как глава государства, не сбежал, когда Сирия столкнулась с угрозами. По его словам, во время кризиса глава государства обязан взять дела в свои руки и решать кризис и лишь после этого может сказать, хочет ли он уйти или остаться, и тогда сирийский народ сможет сказать свое "за" или "против".