Կանբեռայում Բելառուսի դեսպանատան մոտ հայերը բողոքի լուռ ակցիա են կազմակերպել
Ավստրալիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները Կանբեռայում Բելառուսի դեսպանատան մոտ բողոքի լուռ ակցիա են կազմակերպել՝ բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի լռեցնելու փորձերի դեմ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Միջոցառմանը մասնակցել են նաեւ Ավստրալիայում ԼՂՀ գրասենյակի ներկայացուցիչ Ալեքս Գալիտսկին։
Ավելի վաղ Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնաժողովը կառավարությանը կոչ էր արել միանալ իրենց եւ դատապարտել Ադրբեջանի վարքը։ «Հայ դատի հանձնախումբը Ավստրալիայի կառավարությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպություններին եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին կոչ է անում միջազգային մակարդակով միանալ ադրբեջանական բռնապետության դատապարտմանը խոսքի ազատության դեմ հալածաքների համար»,– ասել էր Ավստրալիայի հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Վաչե Կահրամանյանը։

Армяне собрались на молчаливую акцию протеста у посольства Беларуси в Канберре
Представители армянской общины Австралии провели молчаливую акцию протеста рядом с посольством Беларуси в Канберре против попыток заставить замолчать блоггера Александра Лапшина.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 января АРЦАХПРЕСС - В мероприятии также принял участие представитель офиса Нагорно-Карабахской Республики в Австралии Алекс Галитски.
Ранее Армянский национальный комитет Австралии призвал правительство присоединиться к ним и осудить поведение Азербайджана. «Армянский национальный комитет Австралии призывает правительство Австралии, а также организации по правам человека и гражданским свободам в Австралии и на международном уровне присоединиться к осуждению вопиющего акта азербайджанской диктатуры в попытке экспортировать репрессии в отношении свободы слова»,- заявил исполнительный директор АНК Австралия Ваче Каграманян.