Էրդողանը հանրաքվեին ընդառաջ քարոզարշավ կիրականացնի 40 նահանգում
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երկրում նախատեսված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին ընդառաջ նախատեսում է երկրի շուրջ 40 նահանգում քարոզարշավ իրականացնել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 30, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը:
Քարոզարշավի ընթացքում Էրդողանը, մասնավորապես, կայցելի երկրի խոշոր քաղաքներ` Ստամբուլ, Անկարա, Իզմիր, Բուրսա, Անթալիա, Ադանա, Էրզրում, Դիարբեքիր, Վան և այլն: Բացի նահանգներ այցելելուց, Թուրքիայի նախագահը կմասնակցի հեռուստատեսային հաղորդումների` ներկայացնելու նախատեսվող փոփոխությունների էությունը:
Թուրքիայի մեջլիսը հավանություն է տվել իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (AKP) կողմից առաջարկված սահմանադրական փոփոխություններին, որոնք բաղկացած են 18 կետից: Սահմանադրական փոփոխություններով երկիրն անցնում է կառավարման նախագահական համակարգի:
Մեջլիսում փոփոխությունների առաջարկի անցկացումը հնարավոր է եղել միայն ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում» կուսակցության աջակցության միջոցով:
Խորհրդարանի հաստատումից հետո փաստաթուղթը պետք է ստորագրի երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ինչից հետո այն կդրվի հանրաքվեի: Հանրաքվեն նախատեսվում է իրականացնել ապրիլի առաջին կեսին:

Turkey’s Erdogan to hold campaign in 40 provinces ahead of referendum
Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan plans to hold campaign in over 40 provinces ahead of the upcoming constitutional changes referendum in the country, Hurriyet reported.
STEPANAKERT, JANUARY 30, ARTSAKHPRESS: During the campaign Erdogan will visit Istanbul, Ankara, Izmir, Bursa, Antalya, Adana, Erzurum, Diyarbakir, Van and etc. He will also take part in TV programs to present the essence of the expected changes.
Turkey’s Parliament approved the Constitutional changes, proposed by the ruling “Justice and Development Party” (JDP) that are comprised of 18 points. Under the constitutional changes the country is making a transition to the presidential system.
After the Parliament’s approval, President Recep Tayyip Erdogan will sign the document which will be followed by a referendum. The referendum is expected to be held in the first half of April.