Հակոբ Ինջիղուլյանն առայժմ չի շարունակի զինծառայությունը. ՊՆ
Ադրբեջանում 2013-ի օգոստոսի 8-ին գերեվարված և 2014-ի հոկտեմբերի 2-ին Հայաստան վերադարձված հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանը, չի շարունակի իր զինվորական ծառայությունը, քանի դեռ նրա առողջական վիճակի և ադրբեջանական գերության ընթացքում նրա՝ մարդու իրավունքների հետ կապված խնդիրներին համապատասխան ընթացակարգերն ընթացքի մեջ չեն:
Ադրբեջանում 2013-ի օգոստոսի 8-ին գերեվարված և 2014-ի հոկտեմբերի 2-ին Հայաստան վերադարձված հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանը, չի շարունակի իր զինվորական ծառայությունը, քանի դեռ նրա առողջական վիճակի և ադրբեջանական գերության ընթացքում նրա՝ մարդու իրավունքների հետ կապված խնդիրներին համապատասխան ընթացակարգերն ընթացքի մեջ չեն:
Ինչպես հաղորդում է «Արցախպրես»-ը, այս մասին Tert.am-ին ասաց Պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը, պատասխանելով հարցին, թե Հակոբ Ինջիղուլյանը՝ երրորդ երկրից Հայաստան վերադառնալով ցանկություն էր հայտնել ծառայելու այն 9 ամիսը, որ մնացել էր իրեն գերի ընկնելուց հետո:
«Առայժմ ոչինչ չեմ կարող ասել, քանի դեռ Հակոբն իր առողջական վիճակի հետ կապված բոլոր հետազոտությունները չանցնի, լիարժեք պատկերացում չունենանք և նաև իր գերության ընթացքում մարդու իրավունքների առնչությամբ խնդիրների համապատասխան ընթացք չտրվի»,– ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ Հակոբ Ինջիղուլյանի բժշական հետազոտությունների ընթացքում նրա մոտ հայտնաբերվել էին մի շարք խնդիրներ:

Акоп Инджигулян пока не продолжит нести военную службу - МО
Захваченный 8 августа 2013 года в азербайджанский плен и вернувшийся в Армению 2 октября 2014 года Акоп Инджигулян не продолжит нести военную службу, пока процедуры по вопросам состояния его здоровья и нарушениям его прав человека в ходе азербайджанского плена не находятся в процессе.
Об этом, как сообщает “Арцахпресс”, в беседе с Tert.am сказал пресс-секретарь министерства обороны РА Арцрун Ованнисян, отвечая на замечание о том, что после возвращения из третьей страны в Армению Акоп Инджигулян высказал желание отслужить оставшиеся 9 месяцев.
«Я ничего не могу сказать, пока Акоб не пройдет все медицинские обследования, пока мы не получим полной картины произошедшего и не начнется соответствующий процесс в связи с нарушениями прав человека в ходе его пребывания в азербайджанском плену», - сказал Арцрун Ованнисян.