Ադրբեջանի զինուժն արձակել է ավելի քան 900 կրակոց. ԼՂՀ ՊԲ
Փետրվարի 20-ին եւ լույս 21-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, այդ թվում՝ դիպուկահար հրացաններից, հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտել է շուրջ 75 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 900 կրակոց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ արեւելյան եւ հյուսիսարեւելյան հատվածներում հակառակորդը ակտիվորեն կիրառել է դիպուկահար հրացաններ՝ արձակելով 39 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը լիակատար վերահսկողություն են պահպանում առաջնագծում  եւ շարունակում իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

Azerbaijani forces intensively fire sniper rifles in NK line of contact
The Defense Ministry of Nagorno Karabakh told that the Azerbaijani forces violated the ceasefire regime over 75 times by firing various caliber weapons across the Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact.
STEPANAKERT, FEBRUARY 21, ARTSAKHPRESS: The Ministry issued a statement which says: “On February 20 and overnight February 21 the Azerbaijani side violated the ceasefire regime over 75 times by firing more than 900 shots from various caliber weapons, as well as sniper rifles at the Armenian positions in the Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact. In the eastern and north-eastern directions of the line of contact, the Azerbaijani forces intensively fired 39 shots from sniper rifles.
The NKR Defense Army forces are in full control of the situation in the frontline and continue conducting the reliable protection of the military posts."