Սա մի քայլ է, որն ավարտին է հասցնում անկախության գործընթացը. «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի հայտարարությունը
Հարավային Կովկասի ամենափոքր պետությունը հանրաքվեի արդյունքում անվանափոխվել է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին նշված է «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի տարածած հայտարարության մեջ, որում նշվել է, որ, հաշվի առնելով այդ հանգամանքը, բարեկամության շրջանակն այսուհետ կկոչվի «Ֆրանսիա-Արցախ»։
«30 երկրներից թվով 104 միջազգային դիտորդների կողմից ստացված նախնական զեկույցները փաստում են, որ քվեարկությունն անցել է կանոնավոր ձևով և իրավական պետության նորմերին համապատասխան։ Ներկայումս մենք սպասում ենք Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի և անկախ դիտորդների վերջնական զեկույցին»,- նշել է «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը։
Նա խորհրդանշական ու կարևոր է համարել նաև, որ երկիրը կրելու է իր պատմական, հայկական անունը, որով մշտապես կոչվել է իր իսկ բնակիչների կողմից:

"Это шаг, который приведет к завершению процесс независимости", – заявление Круга дружбы "Франция-Арцах"
Самое маленькое государство Южного Кавказа в результате референдума переименовано.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 февраля АРЦАХПРЕСС - Об этом говорится в распространенном Кругом дружбы "Франция-Карабах" заявлении, в котором отмечается, что с учетом данного обстоятельства Круг дружбы впредь  будет называться "Франция-Арцах".
"Предварительные доклады 104 международных наблюдателей из 30 стран показывают, что голосование проходило в обычном режиме и в соответствии с нормами правового государства.
В настоящее время мы ожидаем окончательного доклада Центральной избирательной комиссии и независимых наблюдателей", – отметил председатель Круга дружбы "Франция-Арцах" Франсуа Рошблуан.
Он назвал  важным и символическим то, что страна будет носить свое историческое название, как ее всегда называли коренные жители.