Սա մի քայլ է, որն ավարտին է հասցնում անկախության գործընթացը. «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի հայտարարությունը
Հարավային Կովկասի ամենափոքր պետությունը հանրաքվեի արդյունքում անվանափոխվել է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին նշված է «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի տարածած հայտարարության մեջ, որում նշվել է, որ, հաշվի առնելով այդ հանգամանքը, բարեկամության շրջանակն այսուհետ կկոչվի «Ֆրանսիա-Արցախ»։
«30 երկրներից թվով 104 միջազգային դիտորդների կողմից ստացված նախնական զեկույցները փաստում են, որ քվեարկությունն անցել է կանոնավոր ձևով և իրավական պետության նորմերին համապատասխան։ Ներկայումս մենք սպասում ենք Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի և անկախ դիտորդների վերջնական զեկույցին»,- նշել է «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը։
Նա խորհրդանշական ու կարևոր է համարել նաև, որ երկիրը կրելու է իր պատմական, հայկական անունը, որով մշտապես կոչվել է իր իսկ բնակիչների կողմից:

This is a step that completes the process of independence. François Rochebloine
STEPANAKERT, FEBRUARY 24, ARTSAKHPRESS:  This is mentioned in the statement of the “France-Karabakh" friendship circle, in which it was noted that, taking into account this fact, from now on  the circle will be called "France-Artsakh”. Preliminary reports from 104 international observers from 30 countries show that the voting was held in a regular manner and in line with norms of rule of law.
Currently we are waiting for the final reports of the Central Election Commission and the independent observers,"  chairman of the France-Artsakh friendship circle François Rochebloine said.It is also symbolic and important that the country will be called by its historical  and Armenian name, the name which has been called by its residents constantly.