Ադրբեջանցիների դիակները դեռ չեզոք գոտում են, ադրբեջանական կողմը խախտել է պայմանավորվածությունը. Վիտալի Բալասանյան
Ադրբեջանական կողմը երեկ` փետրվարի 26-ին, չի կարողացել դուրս բերել իր դիակները չեզոք գոտուց, քանի որ խախտել է պայմանավորվածությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Ադրբեջանական կողմը երեկ դուրս է եկել պայմանավորվածությունից: Երեկ ամբողջ օրվա ընթացքում Կարմիր խաչի եւ համանախագահների ներկայացուցիչները եղել են այնտեղ, սակայն ադրբեջանական կողմն այդպես էլ չի կարողացել դուրս բերել իր դիակները, քանի որ խախտել է պայմանավորվածությունը: Այսօր առավոտից բանակցությունները տեղում շարունակվում են»,- NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը:
Նշենք, որ հակառակորդի 5 դիակները գտնվում են չեզոք գոտում: Ըստ պաշտպանության բանակի համապատասխան ծառայությունների կողմից ձեռքբերված տվյալների՝ զոհվածների թվում են Ադրբեջանի ԶՈւ 181-րդ բրիգադի հետախուզության պետ, մայոր Աբդուլաեւը, բրիգադի հետախուզական վաշտի հրամանատար, ավագ լեյտենանտ Աշիմլի Շախլարը, հետախույզ Ադըհուսեյնովը ու եւս երկու զինծառայող, որից մեկը՝ սակրավոր:
Փետրվարի 26-ին երեկոյան Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) եւ Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) հայտարարությամբ են հանդես եկել` կոչ անելով շփման գծին մոտեցված ծանր զինտեխնիկան պահել իրենց այժմյան դիրքերում եւ թույլ տալ զոհվածների մարմինների տարհանումը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 25-ին՝ ժամը 03:00-ի և 04:00-ի սահմաններում, շփման գծի միանգամից երկու` հարավարևելյան (Մարտունի) և արևելյան (Աննա) ուղղություններով հակառակորդը, օգտագործելով ականազերծման համապատասխան տեխնիկա և հատուկ միջոցներ, ձեռնարկել է հարձակման փորձ։
«ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, նաև շնորհիվ տեսադիտարկման սարքավորումների, երկու ուղղություններում էլ ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական ստորաբաժանումների առաջխաղացումը և կորուստներ պատճառելով հետ շպրտել ելման դիրքեր:
Բանակի առաջապահ ուժերի պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդը տվել է զոհեր և վիրավորներ: Մի քանի դիակ գտնվում է չեզոք գոտում: Հայկական կողմը զոհեր ու վիրավորներ չունի»,-ասված էր Արցախի ՊԲ մամուլի հաղորդագրությունում:

Виталий Баласанян: Азербайджанская сторона не смогла вынести трупы своих военнослужащих из-за нарушения договоренности
Азербайджанская сторона 26 февраля не смогла вынести трупы своих военнослужащих с нейтральной территории, поскольку нарушила договоренность.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 февраля АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении –NEWS.am секретарь Совета безопасности Нагорно-Карабахской Республики Виталий Баласанян.
«Вчера в течение всего дня представители Международного Комитета Красного Креста и сопредседателей были там, однако азербайджанская сторона так и не смогла вынести трупы своих военнослужащих, поскольку нарушила договоренность. Сегодня с утра переговоры продолжаются», - заявил Баласанян.
Отметим, что на нейтральной территории находятся трупы 5 военнослужащих ВС Азербайджана. Согласно данным соответствующих служб АО НКР, в числе погибших начальник разведки 181-ой бригады ВС Азербайджана, майор Абдулаев, командир разведроты  бригады, старший лейтенант Ашимли Шахлар, разведчик Адхусейнов и еще двое военнослужащих, один из которых сапер.
Вечером 26 февраля сопредседатели Минской группы ОБСЕ по карабахскому конфликту Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США) выступили с заявлением, в котором призвали стороны оставить тяжелую военную технику, которая была перемещена ранее близко к линии соприкосновения, на своих нынешних позициях и обеспечить эвакуацию тел погибших.
Напомним, что в промежутке между 3 и 4 часами в ночь на 25 февраля одновременно на двух направлениях – юго-восточном (Мартуни) и восточном (Акна) Азербайджан, применив специальную технику для разминирования и спецсредства, предпринял попытку нападения.
Передовые подразделения Армии обороны НКР, также с помощью приборов видеонаблюдения, своевременно выявили продвижение азербайджанских подразделений по обоим направлениям, и, нанеся урон азербайджанским силам, отбросили на исходные позиции. С армянской стороны потерь и раненых нет.