Ավստրալիայի Ներկայացուցիչների պալատի անդամը խոսել է Օսմանյան կայսրությունում հայերի նկատմամբ մշակութային ցեղասպանության մասին
Ավստրալիայի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Թիմ Ուիլսոնը բարձրացրել է Օսմանյան կայսրության կողմից հայերի նկատմամբ իրականացված մշակութային ցեղասպանություն հարցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Ներկայացուցիչների պալատում իր ելույթի ժամանակ Ուիլսոնը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության տարիներին հայերին կոտորելուց բացի փորձ է արվել նաև ոչնչացնել հայկական մշակույթը: «Դա կանխամտածված փորձ էր ջնջելու ոչ միայն հայերին, այլ նաև նրանց մասին հիշողությունը` ոչնչացնելով հայկական ժառանգությունն ու մշակույթը, ինչպես, օրինակ, արվեստի գործերն ու ճարտարապետական հուշարձանները: Կարճ ասած` դա ոչ միայն մարդկային ցեղասպանություն էր, այլ նաև մշակութային»,- նշել է Ուլիսոնը:
Նա ընդգծել է, որ հայկական մշակույթի վերացման մասին վկայությունները զետեղված են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի պաշտոնական կայքում: «Օսմանյան կայսրության նպատակն էր ջնջել հայ ժողովրդի կյանքն ու հիշողությունները»,- ընդգծել է Ներկայացուցիչների պալատի անդամը` նշելով, որ բոլորը պետք է հանձնառու լինեն այն գործին, որ կատարվածն այլևս երբեք չկրկնվի: Նա շեշտել է նաև, որ մեկ քառորդով հայ լինելու փաստը ևս իր դերակատարումն ունի խնդրի նկատմամբ մշտական հետաքրքրություն պահպանելու հարցում:

Член Палаты представителей Австралии высказался о культурном геноциде в отношении армян в Османской империи
Член Палаты представителей Австралии Том Уилсон поднял вопрос о культурном геноциде в отношении армян в Османской империи.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 марта АРЦАХПРЕСС - Во время своего выступления в Палате представителей Австралии Том Уилсон сказал, что кроме Геноцида армян, в течение многих лет делались преднамеренные попытки уничтожения армянской культуры. «Это были преднамеренные попытки уничтожения армянской культуры и наследия, например, произведений искусства и архитектурных памятников. Короче, геноцид осуществлялся не только по отношению к людям, но и по отношению к их культуре»,- сказал он.
Как сказал член Палаты представителей Австралии Том Уилсон, свидетельства об уничтожении армянской культуры размещены на официальном сайте Музея-института Геноцида армян. «Целью Османской империи было стереть жизнь и воспоминания армянского народа»,- сказал он, отметив, что все государства должны сделать так, чтобы подобное больше не повторилось. Он также подчеркнул, что его интерес к данному вопросу связан и с тем, что он на ¼ имеет армянское происхождение.