Բաքվի պատերազմական հռետորաբանությունը հանգեցնում է մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների. Աշոտ Հովակիմյան
Ադրբեջանի իշխանություննների կողմից պարբերաբար հնչող ատելության կոչերն ու պատերազմական հռետորաբանությունը հանգեցնում են մարդու իրավունքների զանգվածային եւ բիրտ խախտումների, ինչպես դա տեղի ունեցավ 2016 թվականի ապրիլին Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Փետրվարի 27-28-ը Ժնեւում անցկացված ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 34-րդ նստաշրջանի ընթացքում ունեցած ելույթում այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Աշոտ Հովակիմյանը:
Նա ընդգծել է նաեւ Ադրբեջանի կողմից Արցախ այցելած լրագրողներին եւ խորհրդարանականներին քրեական հետապնդման ենթարկելու երեւույթի դեմ պայքարելու կարեւորությունը։
Իր ելույթում Աշոտ Հովակիմյանն անդրադարձել է նաեւ ՄԱԿ-ի շրջանակում Ցեղասպանության կանխարգելման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից ձեռնարկվող քայլերին՝ հիշատակելով 2015 թվականին Հայաստանի նախաձեռնած եւ Մարդու իրավունքների խորհրդում ընդունված Ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ բանաձեւը, ինչպես նաեւ դեկտեմբերի 9-ը «Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի եւ արժանապատվության ու այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր» հռչակելու վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի բանաձեւը:
Աշոտ Հովակիմյանը խոսել է նաեւ Սիրիայի ճգնաժամի եւ դրա հետևանքով Հայաստանում ապաստանած շուրջ 20.000 սիրիահայ փախստականների մասին՝ վերահաստատելով պատերազմից տուժած եւ տեղահանման վտանգի տակ գտնվող Սիրիայի բնակչությանը մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերելու՝ Հայաստանի պատրաստակամությունը:
Նստաշրջանին մասնակցել եւ ելույթ են ունեցել նաեւ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, Մարդու իրավունքների հարցերով ՄԱԿ-ի գերագույն հանձնակատար Զեիդ Ռաադ ալ-Հուսեյնը, ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովի նախագահ Պիտեր Թոմսոնը, բազմաթիվ երկրների արտաքին գործերի նախարարներ եւ փոխնախարարներ, միջազգային կառույցների ղեկավարներ:

Замглавы МИД Армении: Призывы к ненависти и воинственная риторика Баку приводят к грубым нарушениям прав человека
Регулярные призывы к ненависти и воинственная риторика азербайджанских властей приводят к массовым и грубым нарушениям прав человека, как это произошло в результате широкомасштабной агрессии Азербайджана в апреле 2016 года. С таким заявлением во время своего выступления в ходе 34-ой сессии Совета по правам человека ООН в Женеве выступил заместитель министра иностранных дел Армении Ашот Овакимян.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 марта АРЦАХПРЕСС - Как сообщили в пресс-службе МИД Армении, Овакимян отметил важность борьбы против такого явления, когда журналисты и парламентарии, посещающие Карабах, подвергаются уголовному преследованию.
В ходе выступления он также коснулся шагов, предпринимаемых Арменией в направлении предотвращения геноцида в рамках ООН, упомянув при этом резолюцию о предотвращении Геноцида, инициированную в 2015 году Арменией и принятую в Совете прав человека, а также резолюцию  Генеральной Ассамблеи ООН относительно провозглашения 9 декабря Международным днем памяти жертв преступления Геноцида.
Овакимян затронул также тему сирийского кризиса, упомянув о 20000 сирийских армянах, нашедших пристанище в Армении, при этом подтвердив готовность нашей страны оказать гуманитарную помощь населению Сирии, пострадавшему в войне и находящегося в опасности.