«Օսկար»-ի համար կպայքարեն ռեկորդային թվով երկրներ
2015 թվականին ամերիկյան կինոակադեմիայի «Օսկար» մրցանակի «օտար լեզվով լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում տեղ գրավելու իրավունքի համար կպայքարեն 83 երկրների ներկայացուցիչներ
2015 թվականին ամերիկյան կինոակադեմիայի «Օսկար» մրցանակի «օտար լեզվով լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում տեղ գրավելու իրավունքի համար կպայքարեն 83 երկրների ներկայացուցիչներ, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արցախպրես»-ը, հոկտեմբերի 10-ին հաղորդել է Variety կայքը:
Նախորդ ռեկորդը սահմանվել է մեկ տարի առաջ, երբ նշված անվանակարգի հավակնորդների ցուցակում տեղ էին գտել 76 պետությունների ֆիլմեր:
Երեք երկրներ «Օսկար»-ի համար մրցարշավին կմասնակցեն առաջին անգամ: Դրանց թվում են Կոսովոն, Մալթան եւ Պանաման:
Նաեւ 2015 թվականին այդ անվանակարգում մրցանակային արձանակի վրա առաջին անգամ կփորագրվի հաղթած կինոնկարի ռեժիսորի անունը: Մինչ այդ այն զարդարում էին միայն երկրի անվանումով:
83 անվանակարգորդներից հինգը կհայտարարվեն հաջորդ տարվա հունվարի 15-ին: Դրանից մեկ շաբաթ առաջ կինոակադեմիան կհրապարակի անվանակարգի հավակնորդների կարճ ցուցակը, հաղորդել է «Ինտերֆաքս»-ը:

За "Оскар" поборется рекордное число стран
В 2015 году за право попасть в номинацию на приз американской киноакадемии "Оскар" поборются представители 83 стран, что является рекордом, сообщает Арцахпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
За
Предыдущий рекорд был поставлен годом ранее, когда в список претендентов в номинацию "лучший фильм на иностранном языке" попали фильмы из 76 государств. Три страны поучаствуют в гонке за "Оскар" впервые. Среди них Косово, Мальта и Панама. Также в 2015 году на призовой статуэтке в этой номинации впервые будет выгравировано имя режиссера картины- победителя. До этого табличку украшали только именем страны. Пять номинантов из 83 будут объявлены 15 января следующего года. За неделю до этого киноакадемия опубликует короткий список претендентов на номинацию.