Մենք գնահատում ենք ՀՀ դիրքորոշումը՝ Սիրիայի դեմ ահաբեկչական ագրեսիայի նկատմամբ. Սիրիայի ԱԳ նախարար
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Սիրիայի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի եւ սփյուռքի նախարար Ուալիդ ալ-Մուալլիմը այսօր՝ մարտի 6-ին, ուղերձներ են փոխանակել՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Սիրիայի Արաբական Հանրապետության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱԳՆ-ից  հայտնում են, որ Էդվարդ Նալբանդյանն իր ուղերձում նշում է, որ երկու հնագույն ժողովուրդների` հայերի ու սիրիացիների միջեւ բարեկամական հարաբերություններն անցել են ժամանակի փորձությունը եւ խարսխվում են փոխադարձ հարգանքի ու վստահության կուռ հիմքերի վրա: Հայաստանի արտգործնախարարը շեշտում է, որ հայ ժողովուրդը չի մոռանա այն մեծ մարդասիրական հոգածությունը, որը Սիրիայի ժողովուրդը դրսեւորել է՝ ապաստան տալով Ցեղասպանությունից փրկված իր զավակներին:
Էդվարդ Նալբանդյանն իր ուղերձում ընդգծում է, որ Հայաստանը սիրիական ճգնաժամի ամենասկզբից միջազգային տարբեր հարթակներում մշտապես բարձրաձայնում է Սիրիայում խաղաղության եւ անվտանգության հաստատման կարեւորությունը, դատապարտում է ահաբեկչությունը, հնարավորության սահմաններում մարդասիրական օժանդակություն տրամադրում Սիրիայի ժողովրդին:
Նախարար Նալբանդյանն, այս նշանակալի հոբելյանի առիթով ի մի բերելով հայ-սիրիական համագործակցության հաջողությունները, համոզմունք է հայտնում, որ համատեղ ուժերով կհաջողվի առավել ընդլայնել եւ խորացնել փոխգործակցությունը՝ հանուն երկու բարեկամ ժողովուրդների բարօրության։
Ուալիդ ալ-Մուալլիմն իր ուղերձում նշում է, որ Հայաստանի եւ Սիրիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը մարմնավորում է սիրիացի եւ հայ ժողովուրդների պատմական կապերը եւ արտահայտում քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական եւ մշակութային ոլորտներում հարաբերությունները զարգացնելու կամքը:
Նախարար Մուալլիմն ընդգծում է, որ Սիրիան՝ իր քաղաքական ղեկավարությամբ, կառավարությամբ եւ ժողովրդով, ամենայն գնահատանքով է դիտում բարեկամ Հայաստանի նպաստավոր դիրքորոշումները՝ Սիրիայի դեմ ահաբեկչական ագրեսիայի նկատմամբ: Սիրիայի արտգործնախարարը նշում է, որ Սիրիայի ժողովրդի դեմ ագրեսիան կատարող կողմերից մեկը հայ ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպանություն իրականացնող նույն կողմն է, որի քաղաքականությունը խարսխված է միահեծան իշխանության եւ սուլթանական սին երազանքների վրա, ինչը դատապարտված է ձախողման եւ ամենավատ հետեւանքներ կունենա ագրեսորի համար:
Ուալիդ ալ-Մուալլիմը հավելում է, որ Սիրիան, որը սկսել է հաղթանակներ արձանագրել ահաբեկիչների դեմ, վստահ է, որ այն բարեկամները, ովքեր նրա կողքին կանգնեցին ագրեսիայի ժամանակ, նրան ձեռք կմեկնեն ահաբեկչության ավերածությունները վերականգնելու համար: Սա բացառիկ առիթ է հանդիսանում, որ բոլոր ոլորտներում զարգացնենք մեր երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանը, շնորհավորելով իր սիրիացի գործընկերոջը՝ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ, Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին մաղթում է շուտափույթ խաղաղություն եւ բարեկեցություն:
Ուալիդ ալ-Մուալլիմը, շնորհավորելով Էդվարդ Նալբանդյանին երկու պետությունների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ, բարեկամ Հայաստանին մաղթում է զարգացում եւ բարգավաճում:

Министр ИД Армении Эдвард Налбандян и вице-премьер Сирии, министр ИД и диаспоры Сирии Уалид аль- Муаллим 6-го марта обменялись посланиями в связи с 25-летием установления дипломатических отношений между Арменией и Сирией.
Министры ИД Армении и Сирии обменялись посланиями в связи с 25-летием установления дипломатических отношений
СТЕПАНАКЕРТ, 6 марта АРЦАХПРЕСС - Как сообщили в управлении по информации и связям с общественностью МИД Армении, в своем послании министр ИД Армении Эдвард Налбандян сказал, что отношения между двумя старейшими народами – армянским и сирийским, прошли испытание временем и основываются на взаимном уважении и доверии.
Как сказал министр ИД Армении Эдвард Налбандян, армянский народ не забудет то человеческое участие, которое сирийский наррод проявил к спасшимся от Грноцида армян людям, которые нашли в Сирии приют. Как сказал министр ИД Армении Эдвард Налбандян, с самого начала сирийского конфликта Армения поддерживала во всех международных инстанциях важность установления мира и безопасности в Сирии, осуждает терроризм, и, по мере возможностей, оказывает гуманитарную помощь народу Сирии.
Вице-премьер Сирии, министр ИД и диаспоры Сирии Уалид аль-Муаллим в своем послании сказал, что установление дипломатических отношений между Арменией и Сирией олицетворяет исторические связи между армянским и сирийским народами и выражает волю к развитию экономических, политических, социальных и культурных связей между обеими странами.
Как сказал вице-премьер Сирии, министр ИД и диаспоры Сирии Уалид аль-Муаллим, Сирия ценит благоприятную позицию Армении в вопросе террористической агрессии против Сирии, одной из сторон в которой оказалась сторона, осуществившая Геноцид армян, чья политика основана на диктатуре и пустых султанских мечтах, что осуждено на провал и самые дурные последствия для агрессора. Как сказал вице-премьер Сирии, министр ИД и диаспоры Сирии Уалид аль-Муаллим,Сирия, которая начала одерживать победы в отношении террористов, уверена, что те, кто встал на ее сторону в вопросе преодоления агрессии, помогут также в вопросе преодоления ее последствий.
Поздравив коллегу в связи с 25-летием установления дипломатических отношений между обеими странами, министр ИД Армении Эдвард Налбандян пожелал дружественному сирийскому народу скорейшего мира и процветания.
Вице-премьер Сирии, министр ИД и диаспоры Сирии Уалид аль-Муаллим, поздравив министра ИД Армении Эдварда Налбандяна в связи с 25-летием установления дипломатических отношений между обеими странами, пожелал дружественной Армении развития и процветания.