Արցախցի դիպուկահարները մի քանի անգամ ավելի լավ են նախապատրաստված, քան ադրբեջանցիները. Լեւոն Մնացականյան
Ապրիլյան իրադարձություններից հետո առաջնագծում արագացել են ինժեներական աշխատանքների ու սպառազինությամբ համալրվելու տեմպերը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության բանակի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լեւոն Մնացականյանը՝ «Հետք» պարբերականի հետ հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ համապատասխան աշխատանքներ տեղի են ունեցել նաեւ նախկինում, իսկ Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիան արագացրեց դրանց իրականացման տեմպերը։ Համապատասխանաբար, մենք փոփոխություններ ենք սահմանել զինծառայողների նախապատրաստման մեթոդիկայում», - նշել է Լեւոն Մնացականյանը։ Նա ընդգծել է, որ արցախցի դիպուկահարները մի քանի անգամ ավելի լավ են նախապատրաստված, քան ադրբեջանցիները։
Խոսելով Ադրբեջանի գնած զենքի մասին՝ գեներալը նշել է, որ այլ հարց է տիրապետել զենքին, մեկ այլ՝ կիրառել այն։ «Եթե զինամթերքն առկա է, դա դեռ չի նշանակում, որ նրանք կարող են դա կիրառել։ Կարելի է ասել՝ դա նշանակում է, որ սպառազինության օգտագործման գործակիցը նրանց մոտ 0,2-0,3 տոկոս է կազմում», - նշել է Մնացականյանը։

Командующий Армией обороны НКР: Карабахские снайперы подготовлены в несколько раз лучше, чем азербайджанские
После апрельских событий ускорились темпы инженерных работ на переднем крае и темпы пополнения вооружением.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 марта АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил командующий Армией обороны Нагорно-Карабахской Республики генерал-лейтенант Левон Мнацаканян в интервью изданию «Hetk».
По его словам, соответствующая работа проводилась и ранее, а апрельская агрессия Азербайджана ускорила темпы их проведения. «Апрельские события напомнили, что противник изменил стратегию. Соответственно, мы внесли изменения в методику подготовки военнослужащих. Особое место уделяется ночной подготовке», - отметил Левон Мнацаканян. Он подчеркнул, что карабахские снайперы подготовлены в несколько раз лучше, чем азербайджанские.
Говоря о закупке Азербайджаном вооружения, генерал заметил, что один вопрос – располагать вооружением, совсем другой – применять. «Если вооружение есть, это еще не значит, что они умеют его применять. Можно сказать, КПД использования вооружения у них составляет 0,2-0,3%», - отметил Мнацаканян.