«Տյաք» պատմամշակութային արգելոցը կնպաստի Արցախի զբոսաշրջության զարգացմանը. Սերգեյ Շահվերդյան
Արցախի Հանրապետության կառավարության մարտի 14-ի նիստի օրակարգում հաստատվել է «Տյաք» պետական պատմամշակութային արգելոցի ստեղծման որոշումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը իրազեկել է, որ Հադրութի շրջանի Տյաք բնակավայրը բացառիկ է այն առումով, որ այնտեղ պահպանված ու համարյա վնասված չեն 19-րդ դարում կառուցված առանձնատները:
«Արգելոցի տարածքում նոր շինարարությունների կառուցումն արգելված է, իսկ ցանկության դեպքում բնակիչների կողմից առանձնատների վերանորոգումները կատարվելու են սահմանափակումներով՝ առանց կառույցների ճարտարապետական ոճը խաթարելու»,- նշել է Ս. Շահվերդյանը և հավելել, որ, ընդհանուր առմամբ, արգելոցը զբաղեցնում է մոտ 6 հա տարածք:
«Գտնվելով Արցախի հարավային զբոսաշրջային երթուղու վրա՝ արգելոցը ևս խթան է հանդիսանալու Արցախում զբոսաշրջության զարգացմանը»,- ավելացրել է փոխնախարարը և ընդգծել, որ «Տյաք» արգելոցը Արցախում թվով հինգերորդն է՝ հաջորդելով «Տիգրանակերտ», «Տողի մելիքական ապարանք», «Ազոխ» և «Հունոտի կիրճ» պետական արգելոցներին:

Культурно-исторический заповедник ''Тяк'' поспособствует развитию туризма в Арцахе, - Сергей Шахвердян
Статус историко-культурного заповедника село Тяк получило на основании проекта, представленного 14 марта правительству республики министром экономики Арцаха - Андраником Хачатряном.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 марта АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом “Арцахпресс” заместитель министра экономики по сфере туризма и охране исторической среды Сергей Шахвердян  пояснил,  что село Тяк является одним из уникальнейших сел Арцаха, в котором практически нетронутой сохранилась гражданская застройка XIX века. Именно исходя из необходимости сохранения этих замечательных образцов жилых строений, было внесено в правительство предложение создать здесь историко-культурный заповедник.
Как подчеркнул Шахвердян, территория заповедника села Тяк занимает 5,6 га. Село стало пятым заповедником Арцаха: после Тигранакерта в Аскеранском районе, Ущелья Унот (Кизиловое ущелье) в Шушинском районе, Азохской пещеры в селе Азох и Дворцов мелика Егана в селе Тог.