Շուշիում գտնվող իրանական «Վերին մզկիթ» հուշարձանի տարածքում մարտի 21-ից իրականացվում են հնագիտական պեղումներ:
Շուշիի պարսկական «Վերին մզկիթում»-ում իրականացվում են հնագիտական պեղումներ (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտական գծով փոխտնօրեն, հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Նժդեհ Երանյանն ասել է, որ պեղումները մոտավոր տևելու են մեկ ամիս:
«Այս մզկիթը կառուցվել է 1883 թվականին՝ իրանցի ճարտարապետ Կարբելի սեֆի Խանի նախագծով։ Խորհրդային տարիներին մզկիթը ձևափոխվել էր պատմաերկրագիտական թանգարանի: Այդ ուսումնասիրությունները թույլ են տալու ավելի ճիշտ կատարել հուշարձանի վերականգնման աշխատանքը: Պեղումների արդյունքում հնարավոր կլինի հստակ պատկերացում կազմել մզկիթի պատմական միջավայրի մասին»,- ասել է Ն. Երանյանը և ընդգծել, որ օտարների պատմամշակութային ժառանգության պահպանության նկատմամբ արցախցիների դրսևորած հոգատար վերաբերմունքի մասին է վկայում նաև այն իրողությունը, որ Շուշիի իրանական «Վերին մզկիթն» արդեն մեկ անգամ վերականգնվել է:

Since March 21 excavation-clearing works have begun for the first time in the the Persian Upper Mosque in Shushi town, in the Nagorno-Karabakh Republic (NKR/Artsakh).
Excavation-clearing works in Shushi’s Persian Upper Mosque kick off (Photos)
STEPANAKERT, MARCH 31, ARTSAKHPRESS: Njdeh Yeranyan, deputy director of the State Service of Historic Environment Protection SNCO told Artsakhpress that the excavation will last for 1 month.
The excavation is carried out by Nzdeh Yeranyan’s team.
"The Upper Mosque of Shushi was built in 1883 by the project of Iranian architect Karbeli sefi Khan. During Soviet years the mosque operated as a historic-archaeological museum.
These studies will enable to make the restoration works of the monument more accurately.
Shushi’s Persian Upper Mosque was restored earlier, which proves Artsakh people’s caring attitude towards preservation of historical and cultural heritage, regardless of religious or cultural belonging,” noted Njdeh Yeranyan.