Շուշիում գտնվող իրանական «Վերին մզկիթ» հուշարձանի տարածքում մարտի 21-ից իրականացվում են հնագիտական պեղումներ:
Շուշիի պարսկական «Վերին մզկիթում»-ում իրականացվում են հնագիտական պեղումներ (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտական գծով փոխտնօրեն, հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Նժդեհ Երանյանն ասել է, որ պեղումները մոտավոր տևելու են մեկ ամիս:
«Այս մզկիթը կառուցվել է 1883 թվականին՝ իրանցի ճարտարապետ Կարբելի սեֆի Խանի նախագծով։ Խորհրդային տարիներին մզկիթը ձևափոխվել էր պատմաերկրագիտական թանգարանի: Այդ ուսումնասիրությունները թույլ են տալու ավելի ճիշտ կատարել հուշարձանի վերականգնման աշխատանքը: Պեղումների արդյունքում հնարավոր կլինի հստակ պատկերացում կազմել մզկիթի պատմական միջավայրի մասին»,- ասել է Ն. Երանյանը և ընդգծել, որ օտարների պատմամշակութային ժառանգության պահպանության նկատմամբ արցախցիների դրսևորած հոգատար վերաբերմունքի մասին է վկայում նաև այն իրողությունը, որ Շուշիի իրանական «Վերին մզկիթն» արդեն մեկ անգամ վերականգնվել է:

С 21 марта на территории расположенного в г. Шуши иранского памятника «Верхняя мечеть» проводятся археологические раскопки.
В персидской «Верхней мечети» г. Шуши проводятся археологические раскопки (фото)
СТЕПАНАКЕРТ, 31 марта АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом «Aрцахпресс» руководитель экспедиции, заместитель директора госпредприятия «Служба по сохранению исторической среды», кандидат исторических наук Нжде Еранян отметил, что раскопки займут 20-25 дней .
«Эта мечеть была построена в Шуши в 1883-ем году по проекту иранского архитектора Карбели сефи Хана. В советское время мечеть была превращена в историко-краеведческий музей. Исследования позволят вернее провести восстановление памятника. В результате раскопок удастся составить ясную картину исторической среды мечети», – сказал Н.Еранян, заметив, что о бережном отношении арцахцев к сохранению историко-культурного наследия, независимо от конфессиональной принадлежности, свидетельствует тот факт, что мечеть один раз уже была восстановлена.
Проект по реставрации мечети осуществляется на средства фонда «Возрождение восточного исторического наследия».