Բացառիկ. Սերժ Թանկյանը և ընկերները Ստեփանակերտում հանդես են եկել հայտարարությամբ (տեսանյութ)
Թուֆենկյան հիմնադրամի նախաձեռնությամբ, Ստեփանակերտի «Վալլեքս Գարդեն» հյուրանոցում երեկ՝ ապրիլի 3-ին, տեղի է ունեցել անվանի սփյուռքահայ արվեստագետներ՝ Սերժ Թանկյանի, Արսինե Խանջյանի, Ատոմ Էգոյանի և Էրիկ Նազարյանի մամլո ասուլիսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ասուլիսին բացման խոսքով հանդես է եկել Թուֆենկյան հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանը, ով իր խոսքում նշել է, որ արվեստագետները եռօրյա այցով ժամանել են Արցախ՝ տեղի կյանքին ծանոթանալու և ժողովրդի հետ անմիջական շփվելու համար:
Այնուհետև Արսինե Խանջյանը իր, Սերժ Թանկյանի, Ատոմ Էգոյանի և Էրիկ Նազարյանի անունից հանդես է եկել հայտարարությամբ, որով աշխարհի արվեստագետներին կոչ է արել այցելել Արցախ և աջակցել երիտասարդ և տաղանդավոր այն արցախցիներին, ովքեր շարունակում են գրել, ստեղծագործել, նվագել և նկարել՝ անգամ այն ժամանակ, երբ պատերազմի պատճառով մեկուսացած են աշխարհից և շրջափակման մեջ են գտնվում:
Ասուլիսի ընթացքում այդ արվեստագետները խոսել են դեպի Արցախ իրենց այցի և դրա առաքելության մասին, իսկ այնուհետև՝ պատասխանել լրագրողների հարցերին: «Արցախպրես»-ի թղթակցի այն հարցին, թե առաջիկայում կան արդյո՞ք մշակութային ծրագրեր կապված Արցախի հետ, Սերժ Թանկյանն ասել է, որ ինքն անցյալ տարի արցախցի ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը» ֆիլմի երաժշտության վրա է աշխատել:
«Դա իմ առաջին ստեղծագործական կապը եղավ Արցախի հետ, և շատ լավ աշխատեցինք միասին, որից էլ ես շատ ոգևորվեցի: Մտածում էի, որ նման աշխատանքներ ևս կլինեն: Եկել ենք մարդկանց հետ կապեր ստեղծելու»,- ասել է Ս. Թանկյանը և հավելել, որ մտածում է նաև Արցախում համերգ ունենալու մասին:
Արսինե Խանջյանն էլ նշել է, որ աշխարհի ճանաչված արվեստագետները պետք է անդրադառնան Արցախի թեմային, որը շատ կարևոր է: «Լավ կլինի, որ մեր արցախցիների աշխատանքներն աշխարհի տարբեր վայրերում ներկայացնենք՝ առիթն օգտագործելով, որ Արցախը ճանաչեն,- ասել է Ա. Խանջյանը և ավելացրել,- մենք միշտ ունեցել ենք Սփյուռք, և մեր գոյությունը պայմանավորված է նրանով, որովհետև ունեցել ենք հայություն, որ ապրել են աշխարհի տարբեր վայրերում: Կարևորն Արցախում կամ Հայաստանում ապրելը չէ, նրանք, ովքեր հնարավորություն ունեն շատ լավ է, որ չհեռանան այստեղից, բայց նրանք, ովքեր հնարավորություն չունեն պատմական առումով, կարող են որոշ պարտականություններ ավելի լավ կատարել՝ ապրելով այլ երկրում: Ազգությունը միայն հողի վրա լինելը չէ, այլև՝ մշակույթի արտահայտությունը, ինքնությունը, հավատքը և պատկանելությունն արտահայտելը՝ կատարած գործունեություններով: Եթե մենք այստեղ չենք ապրում, դա չի նշանակում, որ մենք պարտականություններ չունենք»:
Իսկ հանրահայտ կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը նշել է, որ փնտրում է պատմություններ, որոնք իսկապես ազդեցիկ են լինելու, դրանք Արցախի մասին ֆիլմի վերածելու համար: «Օրինակ՝ Շուշիի պատմությունը բավական հզոր է: Անգամ այս թեմայով սցենար է գրված, որին պետք է մոտ օրերս ծանոթանամ»,-մասնավորապես ասել է Ատոմ Էգոյանը:
Կինոռեժիսոր և սցենարիստ Էրիկ Նազարյանն էլ ասել է, որ իրենց ցանկությունն է որևէ կերպ օգնել Արցախի հեղինակներին, երիտասարդներին, որպեսզի հենց նրանք ֆիլմ նկարահանեն Արցախի մասին, որովհետև այդ ամենը իրենք իրենց մաշկի վրա զգացել են, ինչը շատ կարևոր է ճիշտ վերարտադրության ու ներկայացման համար:
Նշենք, որ այցի շրջանակներում նախատեսված է այցելել Արցախի շրջաններ, որի մասին «Արցախպրես»-ը հավելյալ կներկայացնի:

Серж Танкян и его коллеги выступили с заявлением в Арцахе
По инициативе благотворительного фонда «Туфенкян» 3 апреля в Степанакерте состоялась пресс-конференция известных в мире деятелей культуры армянского происхождения – рок-музыканта, солиста и основателя группы «System of a Down» Сержа Танкяна, канадской актрисы Арсине Ханджян, канадского кинорежиссёра Атома Егояна, американского кинорежиссёра и сценариста Эрика Назаряна.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 апреля АРЦАХПРЕСС - В своём слове исполнительный  директор фонда «Туфенкян» Раффи Дудаклян отметил, что деятели искусства  приехали с 3-х дневным визитом в Арцах для того, чтобы на месте ознакомиться с жизнью республики и непосредственно пообщаться  с арцахцами.
От имени  членов делегации Арсине Ханджян выступила с заявлением, в котором, в частности, призвала  мировых деятелей искусства посещать Арцах и поддерживать молодых и талантливых арцахцев, которые продолжают писать, творить, исполнять и рисовать даже  в условиях изолированности от всего  мира из-за военного положения.
В ходе пресс-конференции члены делегации представили детали своего  визита в Арцах, рассказали о своей  миссии, после чего ответили на вопросы представителей СМИ.
Отвечая на вопрос корреспондента  «Aрцахпресс» о культурных  проектах, связанных с Арцахом, Серж Танкян отметил, что в прошлом году он работал над песнями к фильму  арцахского режиссёра  Дживана Аветисяна  «Последний житель».
«Это были мои первые  творческие отношения с Арцахом, и у нас неплохо получилось. Эта работа принесла мне новое воодушевление. Думаю,  будут и другие музыкальные проекты. Мы здесь для того, чтобы налаживать  связи с людьми», –  сказал С. Танкян, добавив, что думает  об организации концерта в Арцахе.
Арсине Ханджян отметила важность того, чтобы мировые знаменитости  регулярно обращались к теме  Арцаха. «Было бы хорошо,  если бы  работы  наших арцахцев  могли  представлять по всему миру, используя это для признания Арцаха»,  – сказала А. Ханджян, добавив: «У нас всегда была Диаспора,  и наше существование во многом обусловлено именно этим, ибо мы имеем армянство, проживающее в разных частях мира».
При этом она заметила, что, не живя в Арцахе или Армении, можно лучше выполнять определённые обязанности в другой стране.
«Национальность  обуславливается не только проживанием на родной земле, но и культурным самовыражением, идентичностью,  верой,  поступками.  Если мы не живём на этой земле, это не значит, что у нас нет определённых обязанностей», – сказала Арсине Ханджян .
Известный кинорежиссёр Атом Эгоян  отметил, что он продолжает поиск историй, которые  реально брали бы за душу  – они ему  необходимы для  создания фильма об Арцахе. «К примеру, история Шуши довольно мощная. На эту тему есть уже написанный  сценарий, с которым я  должен ознакомиться», –  сказал он.
Режиссёр и сценарист Эрик Назарян высказался о желании помочь молодым арцахским авторам, чтобы именно они сняли фильм об Арцахе, ибо они лично всё это пережили,  что очень важно для правильного воспроизведения и представления.