Ի ՞նչ հարցերով են 2016թ-ին առավելապես դիմել Արցախի օմբուդսմենին
Անցած տարի Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունն 155 անձանցից ստացել է 114 դիմում, որից 55-ը գրավոր, 59-ը` բանավոր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր հրավիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը: Օմբուդսմենի խոսքով, դիմումների և դիմումատուների քանակային տարբերությունը պայմանավորված է նրանով, որ ստացվել են նաև կոլեկտիվ դիմումներ:
«Ըստ վարչատարածքային միավորների առավել շատ դիմել են Մարտակերտի շրջանի բնակիչները, իսկ դիմումների թվաքանակով` Ստեփանակերտի բնակիչները»,- ասել է Մելիքյանը՝ պարզաբանելով, որ առավել հաճախ դիմել են աշխատանքային, սոցիալական ապահովության, առողջության պահպանման, բժշկական ապահովության և սեփականության իրավունքի պաշտպանության հարցերով:

Статистика обращений в офис омбудсмена Арцаха в 2016-ом году
За 2016-ый год офис омбудсмена Республики Арцах получил 114 заявлений от 155 лиц, из коих 55 были представлены в письменной форме, а 59 – в устной.
Статистика обращений в  офис омбудсмена Арцаха в  2016-ом году
СТЕПАНАКЕРТ, 14 апреля АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент «Aрцахпресс, об этом на пресс-конференции сообщил  омбудсмен Арцаха Рубен Меликян.
По его словам,  разница  в количестве заявлений и заявителей  объясняется   тем, что были получены также коллективные заявления.
«В плане административно-территориальных единиц больше  обращались  жители  Мартакертского района, а  по количеству заявлений превалирует  Степанакерт», – сказал Р.Меликян, пояснив, что чаще обращаются по вопросам занятости и социального обеспечения, охраны здоровья, медицинской помощи и защиты прав собственности.