Հանրաքվեի արդյունքում ունենք ավելի դժվար կառավարելի Թուրքիա. Մահչուփյան
Թուրքիայում ապրիլի 16-ի հանրաքվեի արդյունքներով ընդունված սահմանադրական փոփոխությունները պետությունը տանում են մի ճանապարհով, որով երկիրը շատ դժվար է լինելու կառավարել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Al Jazeera-ին տված հարցազրույցում նման կարծիք է հայտնել պոլսահայ մտավորական, Ահմեդ Դավութօղլուի վարչապետության օրոք նրա գլխավոր խորհրդական Էթյեն Մահչուփյանը:
«Սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկը ներկայացնող երկու կուսակցությունները («Արդարություն և զարգացում» ու «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունները - խմբ.) համատեղ շուրջ 63 տոկոս ձայն ունեն, սակայն այս հանրաքվեով կարողացան ստանալ ընդամենը 51 տոկոս: ԱԶԿ-ԱՇԿ կոալիցիան ցանկալի արդյունք չկարողացավ տալ: Նրանք երեք խոշոր քաղաք կորցրեցին: Այս ամենը մեզ տանում է դեպի դժվար կառավարվող Թուրքիա»,- նշել է Մահչուփյանը:
Նա ընդգծել է, որ մի կողմից իրենք ունենալու են բոլոր լիազորություններն իր ձեռքում պահող, հետևաբար ողջ պատասխանատվությունը միայնակ կրող մի անձ ու նրա շուրջ ձևավորված կառավարություն՝ այնպիսի մի համակարգ, որը կարևոր ազդեցություն կունենա թե՛ դատական, թե՛ օրենսդիր համակարգերի վրա:
«Այս իրավիճակը, եթե անկեղծ խոսենք, խելամիտ չի թվում: Քաղաքական տեսանկյունից դիտարկելիս տեսնում ենք, որ Թուրքիայում խոհեմության կորուստ ենք ապրել: Մտահոգ եմ, որ այս ամենը կունենա բացասական հետևանքներ, որոնք Թուրքիան չի կարողանա հեշտությամբ վերացնել: Դրանց վերականգնումը շատ երկար ժամանակ կարող է պահանջել»,- նշել է մտավորականը:
Մահչուփյանն անդրադարձել է նաև հանրաքվեի արդյունքում գրանցված մոտ արդյունքներին` նշելով, որ սահմանադրական փոփոխությունների համար 50 տոկոսից մի քիչ ավել ունենալը բավարար չի կարող համարվել: «Մենք փոխում ենք խաղի կանոնները, իսկ հասարակության կեսը այդ կանոններով չի ցանկանում խաղալ: Այդ մյուս կեսին ինչ-որ բան պարտադրելը խիստ ծանր հասարակական և քաղաքական հետևանքներ կունենա»,- ասել է նա:
Մտավորականը հանրաքվեի արդյունքները դրական է գնահատել «Ազգայնական շարժում» կուսակցության համար` նշելով, որ նա վերածվել է իշխող կուսակցության կարևոր գործընկերոջ: «Այսուհետ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը ցույց կտա, որ դատապարտված է ԱՇԿ-ին: ԱՇԿ-ն այս գործում հաղթող դուրս եկավ: ԱԶԿ-ն կորցրեց, քանի որ այն, ինչ կարող էր անել միայնակ, ուրիշի հետ արեց: ԱԶԿ-ն պետք է դաս քաղի կատարվածից: Որպես մեկը, ով ի սկզբանե և այս պահին նույնպես աջակցում է ԱԶԿ-ին, ասում եմ, որ դա կուսակցության մինչ օրս արած ամենամեծ սխալն էր»,- հայտարարել է Մահչուփյանը:

We have a more difficult-to-control Turkey as result of referendum, says Davutoglu’s chief advisor Etienne Mahchupian
The Turkish constitutional referendum results lead the country on a path where the country will be very difficult to control, Etienne Mahchupian, Istanbul-Armenian intellectual, chief advisor of Turkey’s former PM Ahmet Davutolgu told Al Jazeera.
STEPANAKERT, APRIL 17,  ARTSAKHPRESS: “The two parties which presented the constitutional changes proposal jave over 63% votes jointly, however they managed to get only 51% with this referendum. The AKP- MHP coalition failed to give a desirable result. They lost three major cities. All this leads us to a difficult-to-control Turkey”, Mahchupian said.
He stressed that on one hand they will have one person having all powers in his hand, therefore bearing the entire responsibility, and a Cabinet formed around him, a system which have significant impact on both the judicial and legislative systems.
“This situation, frankly speaking, doesn’t seem reasonable. Viewing from the political perspective we see that we have suffered a loss of prudence in Turkey. I am concerned that all this will have negative consequences, which Turkey won’t be able to eliminate easily. The restoration of these consequences might require very long time”, he said.
He also touched upon the close results, saying that a bit more than 50% cannot be considered to be sufficient for constitutional changes.
“We are changing the rules of game, while the half of the society doesn’t wanna play under those rules. Forcing something upon this half can have severe public and political consequences”, he said.
Mahchupian said the results are positive for the Nationalist Movement Party MHP, mentioning that the party has become an important partner of the ruling party.
“From now on the AKP will show it is condemned to MHP. MHP emerged as a winner in this. AKP lost, because what it could have achieved on its own, it achieved with someone else. AKP must learn a lesson from this. As someone who has supported from the beginning and is supporting the AKP, I say this was the biggest mistake of the party up to now”, he said.