Շփման գծում թշնամին կիրառել է դիպուկահար հրացաններ և ձեռքի հակատանկային նռնականետ
Ապրիլի 18-ին և լույս 19-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 55 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 760 կրակոց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայություն հաղորդմամբ՝ շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև ձեռքի հակատանկային նռնականետ (2 արկ):
Անցած գիշեր հակառակորդը շարունակել է շփման գծի տարբեր ուղղություններում ակտիվորեն կիրառել տարբեր տրամաչափի դիպուկահար հրացաններ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանն առաջնագծում և շարունակում վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

The adversary violated the ceasefire along the line of contact between the Karabakh and Azerbaijani opposing forces more than 55 times, from late Tuesday night to early Wednesday morning.
Azerbaijan used grenade launcher, sniper rifles at night
STEPANAKERT, APRIL 19,  ARTSAKHPRESS: During this time the Azerbaijani armed forces fired around 760 shots toward the position-holders of the Republic of Artsakh  Defense Army, and with different-caliber shooting weapons, the defense army informed.
In addition, the adversary fired two shells from a shoulder-launched, anti-tank rocket-propelled grenade launcher, in a northerly direction of the line of contact.
Also, the Azerbaijani armed forces continued actively firing from sniper rifles at various directions of the line of contact.
But the Artsakh defense army vanguard units are in command of the operational and tactical situation at the frontline, and they continue confidently carrying out their military watch.