Մինսկում մեկնարկել է ՀԱՊԿ ռազմական կոմիտեի նիստը
Չորեքշաբթի Մինսկում մեկնարկել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության նիստը, մասնակիցները կքննարկեն ռազմական անվտանգության սպառնալիքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նիստին մասնակցում են Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ռուսաստանի Տաջիկստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի պետերը, Ղրղզստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի առաջին տեղակալը, ինչպես նաեւ ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետը։ Նիստը տեղի է ունենում Բելառուսի պաշտպանության առաջին փոխնախարար, զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օլեգ Բելոկոնեւի նախագահությամբ, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Համապատասխան օրակարգի՝ նիստի մասնակիցները կքննարկեն ու կարծիքներ կփոխանակեն գլխավոր հարցերի շուրջ, ինչպես՝ ռազմական անվտանգության մարտահրավերների ու սպառնալիքների վերլուծությունը, ինչպես նաեւ ՀԱՊԿ շահերից ելնելով՝ հակաօդային ու հակահրթիռային պաշտպանության կազմակերպությունը։
Ծրագրվում է նաեւ քննարկել ՀԱՊԿ պաշտպանության նախարարների խորհրդին առընթեր օժանդակ մարմինների ձեւավորումը՝ կապված նյութատեխնիկական ապահովման, հակաօդային ու հակահրթիռային պաշտպանության, ՀԱՊԿ հավաքական ավիացիոն ուժերի նախապատրաստության ու կիրառման, ինչպես նաեւ ռազմական կադրեր նախապատրաստելու հետ։ Մասնակիցների ուշադրության կենտրոնում կլինի ՀԱՊԿ պետությունների զինված ուժերի միջազգային թռիչքների կազմակերպումը։
Միջոցառման վերջում ծրագրվում է ստորագրել արձանագրություն, որտեղ, ինչպես նախատեսվում է, կարձանագրվեն ընդունված որոշումները եւ կտրվեն համապատասխան հանձնարարությունները դրանց հետագա իրականացման վերաբերյալ։

В Минске началось заседание военного комитета ОДКБ
Заседание военного комитета ОДКБ началось в среду в Минске, его участники обсудят угрозы военной безопасности, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 апреля АРЦАХПРЕСС - В заседании принимают участие начальники генеральных штабов вооруженных сил Армении, Белоруссии, Казахстана, России, Таджикистана, первый заместитель начальника генштаба вооруженных сил Киргизии, а также начальник объединенного штаба ОДКБ. Заседание проходит под председательством начальника генштаба вооруженных сил – первого замминистра обороны Белоруссии Олега Белоконева.
В соответствии с повесткой дня участники заседания рассмотрят и обменяются мнениями по таким ключевым вопросам, как анализ вызовов и угрозы военной безопасности, а также организация противовоздушной и противоракетной обороны в интересах ОДКБ.
Кроме того, планируется обсудить формирование вспомогательных рабочих органов при Совете министров обороны ОДКБ по вопросам организации связи, материально-технического обеспечения, противовоздушной и противоракетной обороны, подготовки и применения коллективных авиационных сил ОДКБ, а также подготовки военных кадров. В поле внимания участников встречи будет также организация международных полетов авиации вооруженных сил государств ОДКБ.
По итогам мероприятия предусмотрено подписание протокола, в котором, как ожидается, будут зафиксированы принятые решения и даны соответствующие поручения по их дальнейшей реализации.