Ֆրանսիան պետք է աջակցի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը. Մարին Լը Պեն
Ֆրանսիայի նախագահ ընտրվելու դեպքում «Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լը Պենը շարունակելու է հիշատակել 20-րդ դարի առաջին՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այս մասին Լը Պենը նշել է Nouvelles d'Armenie-ն տված հարցազրույցում:
«Ավելին, 1915թ. բազմաթիվ հայերի ժամանումը Ֆրանսիա կարևոր իրադարձություն էր մեր երկրի պատմության մեջ, քանի որ նրանք մեծ ներդրում ունեցան նաև Առաջին աշխարհամարտից հետո մեր երկրի վերակառուցման գործում և կատարյալ կերպով ասիմիլացվեցին»,- ընդգծել է Լը Պենը: «Ազգային ճակատի» առաջնորդը, սակայն, կարծում է, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը չպետք է ընդգրկվի Ֆրանսիայի Հանրապետության պաշտոնական օրացույցում, քանի որ նման օրերը պետք է առնչվեն միայն ֆրանսիացիների կոլեկտիվ հիշողությանը: Միաժամանակ, Լը Պենը կարևորում է հայերի վերապրած ողբերգության հիշողության պահպանումը:
«Կարևոր է նաև, որ 1915թ. ցեղասպանությունը լայնորեն ճանաչվի աշխարհի բոլոր երկրների կողմից, իսկ Թուրքիան ի վերջո պետք է սկսի լրջորեն վերանայել իր պատմության այդ ահավոր էջը: Ֆրանսիան պետք է անպայման աջակցություն ցուցաբերի ճանաչման այս պայքարում ինչպես մարդու իրավունքների հայրենիքի իր կարգավիճակի պատճառով, այնպես էլ հանուն այն մեծաթիվ հայերի, ովքեր ապաստան գտան այստեղ և հաջողությամբ ինտեգրվեցին»,- ընդգծել է Մարին Լը Պենը:
Նա նաև մեծապես կարևորել է Ֆրանսիայի հայ համայնքի դերը, չնայած, որ իրեն. «դուր չի գալիս համայնք արտահայտությունը»: «Ես ողջունում եմ բոլոր այն ֆրանսիացիներին, ովքեր այսքան լավ ասիմիլացվում են և իրենց ներդրումն են ունենում ամենատարբեր ոլորտներում ինչպես օրինակ մշակույթը, գիտությունը և նույնիսկ քաղաքականությունը: Նրանք ինձ համար կատարյալ օրինակն են նրա, ինչի մասին ես բազմիցս խոսել եմ՝ ֆրանսիացի ազգությունը ժառանգում են կամ դրան արժանանում»,- շեշտել է «Ազգային ճակատի» առաջնորդը:
Մարին Լը Պենը նաև հստակորեն դեմ է ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցությանը: Նա հիշեցրել է, որ «Ազգայն ճակատից» ընտրված եվրապատգամավորները մշտապես դեմ են քվեարկել Թուրքիայի հետ ԵՄ-ի բանակցություններում նոր գլուխների բացմանը: Լը Պենը նշում է, որ Ֆրանսիայի նախագահական ընտրապայքարում ինքը միակ թեկնածուն է, որ այս հարցում ունի հստակ և անփոփոխ դիրքորոշում:
Ֆրանսիայի նախագահի ընտրություններն անցկացվելու են 2017 թվականի ապրիլի 23-ին: Եթե թեկնածուներից որևէ մեկը չստանա ձայների կեսից ավելին, ապա երկրորդ փուլը կանցկացվի մայիսի 7-ին: Ներկայումս ընտրարշավի առաջատար թեկնածուներն են Հանրապետականների կողմից առաջադրված Ֆրանսուա Ֆիյոնը, «Ազգային ճակատի» առաջնորդ Մարին Լը Պենը, Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի նախկին նախարար Էմանուել Մակրոնը, Սոցիալիստական կուսակցության թեկնածու Բենուա Ամոնը և Կոմունիստական կուսակցության ու մի շարք այլ ձախ ուժերի աջակցությունը վայելող Ժան-Լյուկ Մելանշոնը:

If elected President of France, leader of the National Front party Marine Le Pen will continue to commemorate the memory of the victims of the 20th century’s first genocide – the Armenian Genocide, Le Pen told Nouvelles d’Armenie.
France must assist int’l recognition of Armenian Genocide, says presidential candidate Marine Le Pen
STEPANAKERT, APRIL 19,  ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:  “Moreover, the arrival of numerous Armenians to France in 1915 was an important event in our country’s history, because they also had a great contribution in the reconstruction of our country after World War I and assimilated perfectly”, Le Pen said.
However, she thinks the Armenian Genocide Commemoration Day shouldn’t be included in the official calendar of France, since such days must relate only to the French collective memory. At the same time, Le Pen highlights maintaining the memory of the tragedy survived by Armenians.
“It is also important that the 1915 Genocide gets recognized by all countries of the world, and Turkey must eventually start to seriously revising this horrible chapter of its history. France must definitely assist in this struggle for recognition, both due to its status of the homeland of human rights, and for the great numbers of Armenians who found refuge here and got successfully integrated”, Marine Le Pen said.
She also greatly highlighted the role of France’s Armenian community, despite the fact that “she doesn’t like the term community”.
“I welcome all the French who assimilate so well and have their contribution in most various sectors, for instance culture, science and even politics. For me they are excellent examples for what I’ve numerously spoken about – One either inherits French nationality or deserves it”, she said.
Marine Le Pen is firmly against Turkey’s membership to the EU. She reminded MEPs from the National Front have always voted against the opening of new chapters in the Turkey-EU talks. Le Pen mentioned she is the only candidate in the French presidential election who has a clear and unchanging stance in this issue.