Ֆրանսիան պետք է աջակցի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը. Մարին Լը Պեն
Ֆրանսիայի նախագահ ընտրվելու դեպքում «Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լը Պենը շարունակելու է հիշատակել 20-րդ դարի առաջին՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այս մասին Լը Պենը նշել է Nouvelles d'Armenie-ն տված հարցազրույցում:
«Ավելին, 1915թ. բազմաթիվ հայերի ժամանումը Ֆրանսիա կարևոր իրադարձություն էր մեր երկրի պատմության մեջ, քանի որ նրանք մեծ ներդրում ունեցան նաև Առաջին աշխարհամարտից հետո մեր երկրի վերակառուցման գործում և կատարյալ կերպով ասիմիլացվեցին»,- ընդգծել է Լը Պենը: «Ազգային ճակատի» առաջնորդը, սակայն, կարծում է, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը չպետք է ընդգրկվի Ֆրանսիայի Հանրապետության պաշտոնական օրացույցում, քանի որ նման օրերը պետք է առնչվեն միայն ֆրանսիացիների կոլեկտիվ հիշողությանը: Միաժամանակ, Լը Պենը կարևորում է հայերի վերապրած ողբերգության հիշողության պահպանումը:
«Կարևոր է նաև, որ 1915թ. ցեղասպանությունը լայնորեն ճանաչվի աշխարհի բոլոր երկրների կողմից, իսկ Թուրքիան ի վերջո պետք է սկսի լրջորեն վերանայել իր պատմության այդ ահավոր էջը: Ֆրանսիան պետք է անպայման աջակցություն ցուցաբերի ճանաչման այս պայքարում ինչպես մարդու իրավունքների հայրենիքի իր կարգավիճակի պատճառով, այնպես էլ հանուն այն մեծաթիվ հայերի, ովքեր ապաստան գտան այստեղ և հաջողությամբ ինտեգրվեցին»,- ընդգծել է Մարին Լը Պենը:
Նա նաև մեծապես կարևորել է Ֆրանսիայի հայ համայնքի դերը, չնայած, որ իրեն. «դուր չի գալիս համայնք արտահայտությունը»: «Ես ողջունում եմ բոլոր այն ֆրանսիացիներին, ովքեր այսքան լավ ասիմիլացվում են և իրենց ներդրումն են ունենում ամենատարբեր ոլորտներում ինչպես օրինակ մշակույթը, գիտությունը և նույնիսկ քաղաքականությունը: Նրանք ինձ համար կատարյալ օրինակն են նրա, ինչի մասին ես բազմիցս խոսել եմ՝ ֆրանսիացի ազգությունը ժառանգում են կամ դրան արժանանում»,- շեշտել է «Ազգային ճակատի» առաջնորդը:
Մարին Լը Պենը նաև հստակորեն դեմ է ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցությանը: Նա հիշեցրել է, որ «Ազգայն ճակատից» ընտրված եվրապատգամավորները մշտապես դեմ են քվեարկել Թուրքիայի հետ ԵՄ-ի բանակցություններում նոր գլուխների բացմանը: Լը Պենը նշում է, որ Ֆրանսիայի նախագահական ընտրապայքարում ինքը միակ թեկնածուն է, որ այս հարցում ունի հստակ և անփոփոխ դիրքորոշում:
Ֆրանսիայի նախագահի ընտրություններն անցկացվելու են 2017 թվականի ապրիլի 23-ին: Եթե թեկնածուներից որևէ մեկը չստանա ձայների կեսից ավելին, ապա երկրորդ փուլը կանցկացվի մայիսի 7-ին: Ներկայումս ընտրարշավի առաջատար թեկնածուներն են Հանրապետականների կողմից առաջադրված Ֆրանսուա Ֆիյոնը, «Ազգային ճակատի» առաջնորդ Մարին Լը Պենը, Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի նախկին նախարար Էմանուել Մակրոնը, Սոցիալիստական կուսակցության թեկնածու Բենուա Ամոնը և Կոմունիստական կուսակցության ու մի շարք այլ ձախ ուժերի աջակցությունը վայելող Ժան-Լյուկ Մելանշոնը:

Франция должна помочь в деле международного признания Геноцида армян: Марин Ле Пен
Кандидат в президенты Франции Марин Ле Пен, в случае избрания, обещает продолжать принимать участие в церемонии поминания жертв Геноцида армян.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 апреля АРЦАХПРЕСС - Oб этом она сказала в интервью Nouvelles d’Armenie.
«Прибытие в нашу страну множества армян в 1915 году стало важным историческим событием для Франции. Они полностью ассимилировались в нашей стране и внесли свой вклад в реставрацию нашей страны после Первой мироввой войны»,- сказала она.
Лидер «Народного фронта» думает, что неправильным будет включить в перечень памятных дней Франции день поминания жертв Геноцида армян, поскольку в официальных днях памяти могут фигурировать только события, представляюшие памятное значение для коллективной памяти всех французов. Однако она оценивает важность этой даты для армян.
«Важно, чтобы Геноцид армян 1915 года был признан всеми странами мира. Турция должна пересмотреть эту ужасную страницу своей истории. Франция должна помочь в деле международного признания Геноцида армян – как в качестве страны-родины понятия прав человека, так и поскольку здесь проживает множество интегрированных в социум армян»,- сказала она.
Она высоко оценила роль армянской общины Франции, хотя ей «не нравится выражение «община»». «Я проветствую всех хорошо ассимилированных французов, которые имеют свой вклад в различных отраслях. Они для меня – идеальный пример того, о чем я не раз говорила: национальность «француз» либо должна быть унаследована, либо заслужена»,- сказала она.
Кандидат в президенты Франции Марин Ле Пен против членства Турции в ЕС, она напомнила, что предствители ее партии всегда голосовали «против» открытия новой главы об участии Турции в ЕС. По ее словам, она единственный кандидат в президенты Франции, который имеет по этому вопросу четкую, недвусмысленную позицию.
Первый тур президентских выборов во Франции пройдет 23 апреля. Второй и решающий раунд — через две недели, 7 мая. Всего в гонке принимают участие 11 кандидатов.