Եվրախորհրդարանի պատգամավորը Ֆրանսիայից Մինսկի խմբում ակտիվ քայլեր է ակնկալում
Եվրախորհրդարանի՝ Լյուքսեմբուրգը ներկայացնող պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը ցանկանում է, որ անկախ նրանից, թե ով կլինի Ֆրանսիայի նոր նախագահը, օգտվի այն հանգամանքից, որ Ֆրանսիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր է, եւ բանակցային գործընթացում հանդես գա առաջարկներով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եթե պետք է ինչ-որ տեղաշարժ լինի, եւ բոլոր կողմերն ընդունեն, որ դա կարող է լինել  համանախագահների շնորհիվ, այդ դեպքում նրանք պետք է ինչ-որ բան անեն: Այժմ ես ավելին չեմ տեսնում: Չեմ տեսնում մեծ մասնակցություն ո՛չ Միացյալ Նահանգների, ո՛չ Ռուսաստանի, ո՛չ էլ Ֆրանսիայի կողմից, այսինքն՝ ոչ մեկի կողմից դա չի նկատվում: Հուսով եմ՝ Ֆրանսիան պարզապես կգա այն եզրակացության, որ իր դերը այդ համատեքստում անպայման պետք է ավելի ակտիվ դրսեւորվի, եւ պարտադիր չէ՝ դա լինի հայկական կողմին շատ կառչած մոտեցմամբ»,-ասել է Եվրախորհրդարանի պատգամավորը:
Ապրիլի 23-ին «Հառաջ» շարժման առաջնորդ Էմանուել Մակրոնը հաղթեց Ֆրանսիայի նախագահական ընտրությունների առաջին փուլում՝ հավաքելով ձայների 23,75 տոկոսը: «Ազգային ճակատի» նախագահ Մարին լը Պենն ստացել Է ձայների 21,53 տոկոսը՝ դառնալով երկրորդ փուլ անցած երկրորդ թեկնածուն: Աջ կենտրոնամետ «Հանրապետականներ» կուսակցությունից թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնն զբաղեցրել Է երրորդ տեղը՝ ստանալով ձայների 19,91 տոկոսը, չորրորդը՝ «Ըմբոստ Ֆրանսիա» ձախ արմատական շարժման առաջնորդ Ժան Լյուկ Մելանշոնն Է, որի օգտին քվեարկել Է ընտրողների 19,64 տոկոսը:
Ապրիլի 24-ին պաշտոնապես մեկնարկեց նախընտրական արշավի նոր փուլը: Այժմ պայքարը կծավալվի Մակրոնի եւ լը Պենի միջեւ: Վճռորոշ քվեարկությունը, օրենքի համաձայն, կկայանա առաջին փուլից ուղիղ երկու շաբաթ անց՝ մայիսի 7-ին: Դրա արդյունքներով կորոշվի Ֆրանսիայի 25-րդ նախագահի անունը:

MEP Frank Engel expects active steps from France in Minsk Group
MEP Frank Engel (Luxembourg) wishes that regardless of who will be the President of France, he/she will use the opportunity that France is an OSCE Minsk Group Co-Chairing country and will make proposals over the negotiation process.
STEPANAKERT, APRIL 25,  ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “If there must be a progress, and all sides will accept it which can happen thanks to the Co-Chairs, they need to do something in this case. As of the moment I don’t see anything more. I don’t see major engagement either from the US, Russia or France, in other words, no one acts. I hope France will come to a conclusion that it must definitely play more active role in this context, and it’s not necessary that this must be done with an approach very close to the Armenian side”, he told Armenpress.
On April 23 Emmanuel Macron won the first round of French presidential election with 23.75% of votes. National Front party leader Marine Le Pen received 21.53% of votes, becoming the second candidate who passed the required threshold for the second round.
The second round of the presidential election will be held on May 7. The 25th President of France will be elected based on the May 7 results.