Արցախում մեկնարկում է «Արվեստը հանուն խաղաղության» միջազգային նոր նախագիծը
Արցախի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը հայտարարում է «Արվեստը հանուն խաղաղության» (Arts for Peace) խորագրով միջազգային նոր նախագծի մեկնարկի մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարություն փոխանցմամբ՝ նախագծի գեղարվեստական ղեկավարն է իտալացի դաշնակահար, դիրիժոր, Արցախում պատանի երաժիշտների «ՏՆՋՐԵ» միջազգային փառատոնի մասնակից և պաշտոնական նվագակցող (2013, 2015թթ.) Լուկա Ֆերինին, ով պատրաստակամություն է հայտնել իր նպաստը բերելու Արցախում մշակույթի զարգացմանը, մշակութային նոր կապերի ստեղծմանն ու ամրացմանը, արվեստի միջոցով խաղաղության ամրապնդմանը:
Ծրագրի մեկնարկը կտրվի ապրիլի 27-ին ժամը 17:00-ին Շուշիում՝ Լուկա Ֆերինիի, սլովենացի ջութակահար Չրտոմիր Շիշկովիչի, կլարնետահար Յոժե Կոտարի և բելգիացի թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանի համատեղ համերգով:
Ապրիլի 30-ին` ժամը 18:00-ին ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության պալատում կայանալիք համերգին հյուրերին կմիանան արցախցի երիտասարդ երաժիշտները: Համերգներին կներկայացվեն հայտնի դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Նախագծի շրջանակներումապրիլի 28-29-ը Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջում կանցկացվեն ջութակի և կլարնետի վարպետության դասեր:

New international project “Arts for Peace” launched in Artsakh
The Ministry of Culture and Youth Affairs of Artsakh Republic announced the launch of the new international project “Arts for Peace”.
New international project “Arts for Peace” launched  in Artsakh
STEPANAKERT, APRIL 26,  ARTSAKHPRESS: The artistic director of the project is a well-known Italian pianist, conductor, participant of the International Festival of Young Musicians “TNJRE” (in 2013 and 2015), Luca Ferrini . He expressed his readiness to contribute to the development of culture, creation and strengthening of new cultural ties and promotion of peace through arts in Artsakh.
The ministry informs that the project will be launched in Shushi at 17:00 on April 27, with a joint concert of Luca Ferrini, violinist Jože Kotar and clarinetist  Črtomir Šiškovič from Slovenia and Belgian cellist Sevak Avanesyan.
On April 30, at 18:00, young musicians from Artsakh will join the guests at the Palace of Culture and Youth of NKR. Works by classical and modern composers will be performed at the concert.
As a part of the project, violin and clarinet masterclasses will be given at Stepanakert Music College after Sayat-Nova on 28-29 April.