Արցախում մեկնարկում է «Արվեստը հանուն խաղաղության» միջազգային նոր նախագիծը
Արցախի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը հայտարարում է «Արվեստը հանուն խաղաղության» (Arts for Peace) խորագրով միջազգային նոր նախագծի մեկնարկի մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարություն փոխանցմամբ՝ նախագծի գեղարվեստական ղեկավարն է իտալացի դաշնակահար, դիրիժոր, Արցախում պատանի երաժիշտների «ՏՆՋՐԵ» միջազգային փառատոնի մասնակից և պաշտոնական նվագակցող (2013, 2015թթ.) Լուկա Ֆերինին, ով պատրաստակամություն է հայտնել իր նպաստը բերելու Արցախում մշակույթի զարգացմանը, մշակութային նոր կապերի ստեղծմանն ու ամրացմանը, արվեստի միջոցով խաղաղության ամրապնդմանը:
Ծրագրի մեկնարկը կտրվի ապրիլի 27-ին ժամը 17:00-ին Շուշիում՝ Լուկա Ֆերինիի, սլովենացի ջութակահար Չրտոմիր Շիշկովիչի, կլարնետահար Յոժե Կոտարի և բելգիացի թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանի համատեղ համերգով:
Ապրիլի 30-ին` ժամը 18:00-ին ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության պալատում կայանալիք համերգին հյուրերին կմիանան արցախցի երիտասարդ երաժիշտները: Համերգներին կներկայացվեն հայտնի դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Նախագծի շրջանակներումապրիլի 28-29-ը Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջում կանցկացվեն ջութակի և կլարնետի վարպետության դասեր:

В Карабахе стартует международный проект «Искусство во имя мира»
В Карабахе 27 апреля стартует новый международный проект под названием «Искусство во имя мира» («Arts for рeace»).
СТЕПАНАКЕРТ, 26 апреля АРЦАХПРЕСС - Как сообщили в пресс-службе Министерствa культуры и по делам молодежи НКР, художественным руководителем проекта является известный итальянский пианист, дирижер, участник и  официальный аккомпаниатор международного фестиваля молодых исполнителей Арцаха «ТНДЖРЕ» (2013, 2015гг.) Лука Феррини, который  выразил готовность внести свой вклад в развитие культуры Карабаха, создание и укрепление новых культурных связей и укрепление мира с помощью искусства.
Проект стартует  27 апреля в Шуши совместным концертом Луки Феррини, скрипача Чртомира Шишковича и кларнетиста Йоже Котара из Словении и бельгийского виолончелиста Севака Аванесяна.
Уже 30 апреля во Дворце культуры и молодежи НКР к гостям присоединятся еще и молодые арцахские музыканты. В ходе совместного концерта прозвучат произведения классических и современных композиторов.
В рамках проекта в Степанакертском музыкальном колледже имени Саят-Нова  также состоятся мастер-классы по скрипке и кларнету.