Արցախում մեկնարկել է «Արվեստը հանուն խաղաղության» խորագրով միջազգային նախագիծ (լուսանկարներ)
ԱՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության նախաձեռնությամբ՝ այսօր Արցախում մեկնարկել է «Արվեստը հանուն խաղաղության» (Arts for Peace) խորագրով միջազգային նախագիծ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ապրիլի 27-ին, ԱՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունում հրավիրված մամլո ասուլիսի
ժամանակ նախագծի գեղարվեստական ղեկավար, իտալացի դաշնակահար, դիրիժոր Լուկա Ֆերինին նշել է, որ նոր նախագծով կփորձեն որևէ ներդրում ունենալ խաղաղության պահպանման գործում:
«Մեր գործը երաժշտություն ներկայացնելն է, իսկ դուք լսում եք և խաղաղություն բերում, քանի որ այս գործընթացի մի կողմն եք: Եթե հնարավորություն լինի արվեստը զարգացնելու, ապա, կարծում եմ, խաղաղություն հաստատելու և պահպանելու համար արվեստը լավագույն միջոցն է»,- ասել է Լ. Ֆերինին:
«Սա իմ առաջին այցն է Արցախ, և ես հիացած եմ: Նկարներով տեսել էի, բայց իրականում ավելի լավ է: Ես շրջել եմ Ստեփանակերտի փողոցներով և լուսանկարվել հայ հերոսների հուշարձանների մոտ: Եկել եմ տեսնելու հիասքանչ երկիր Արցախը»,- ասել է բելգիահայ հայտնի թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանը:
ԱՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, ողջունելով հյուրերին, իր խոսքում նշել է, որ ապրիլի 27-ին մեկնարկող նոր նախագիծը շատ կարևոր է և այն նվիրված է խաղաղությանը:
«Բոլորս գիտենք, թե մեկ տարի առաջ ինչպիսի իրավիճակ էր Արցախում, և այդ օրերին մեր բարեկամները մտածում էին ոչ միայն զենքով օգնել Արցախին, այլ հենց այդ օրերին Սևակ Ավանեսյանի հետ մենք խորհրդակցում էինք արցախցի երեխաների համար երաժշտական գործիքներ ձեռք բերելու մասին:
Նախագիծը հետաքրքիր է նաև այն բանով, որ ապացուցում է, որ յուրաքանչյուր ոք գոնե մեկ անգամ լինելով Արցախում՝ հասկանում է, թե ինչ է իրենից ներկայացնում այս երկիրը, ինչ ժողովուրդ է ապրում և ինչ արժեքներով: Նույնը եղավ Լուկա Ֆերինիի հետ, ով 2 անգամ մասնակցեց «ՏՆՋՐԵ» միջազգային փառատոնին և դարձավ Արցախի բարեկամը»,- մասնավորապես ասել է Ն. Աղաբալյանը և նշել, որ այս ծրագրի շրջանակներում պարբերաբար Արցախում տեսնելու են նոր արվեստագետներ, ովքեր հնարավորություն են տալու հաղորդակցվելու իրենց արվեստի հետ:
Ասուլիսից հետո Շուշիի կերպարվեստի թանգարանում տեղի է ունեցել նախագծի մասնակիցներ՝ Լուկա Ֆերինիի, ջութակահար Չրտոմիր Շիշկովիչի, կլարնետահար Յոժե Կոտարի և Սևակ Ավանեսյանի համատեղ համերգը: Համերգին ներկայացվել են հայտնի դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Նշենք, որ ծրագրի շրջանակներում` ապրիլի 28-29-ը Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջում կանցկացվեն ջութակի և կլարնետի վարպետության դասեր: Ապրիլի 30-ին տեղի կունենա նախագծի փակման արարողությունը, որը կեզրափակվի Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում կայանալիք համերգային ծրագրով:

В Арцахе стартовал международный проект «Искусство во имя мира» (фото)
По инициативе министерства культуры и по делам молодежи Республики Арцах 27 апреля в Арцахе стартовал новый международный проект под названием «Искусство во имя мира» («Arts for рeace»).
СТЕПАНАКЕРТ, 28 апреля АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент «Aрцахпресс», на созванной накануне министерством культуры и по делам молодежи пресс-конференции
художественный руководитель проекта, итальянский пианист и дирижер Лука Ферини отметил, что с помощью нового проекта будет предпринята попытка внести свой вклад в процесс  поддержания мира.
«Наша миссия – представить музыку, а вы будете слушать и привносить в общества мир, так какявляетесь частью данного процесса. Если будет  возможность развивать искусство, то, думаю, именно оно является лучшим способом для установления и поддержания мира», – сказал  Л.Ферини.
«Это мой первый визит в Арцах, и я восхищен. Ранее я видел Нагорный Карабах только по фотографиям, но на самом  все оказалось намного лучше. Я ходил  по улицам Степанакерта и фотографировался на фоне памятников героев Арцаха. Я приехал с целью увидеть прекрасную землю Арцах», – сказал  известный бельгийский виолончелист Севак Аванесян.
Приветствуя гостей, министр культуры и по делам молодежи Республики Арцах  Нарине Агабалян отметила, что новый проект посвящен миру и очень важен.
«Мы все знаем, что год назад в Арцахе была сложная ситуация, и в этот период наши друзья подумали, что помочь  Арцаху можно не только оружием. Как раз в эти дни мы, посоветовавшись с Севаком Аванесяном, решили подарить арцахским детям музыкальные инструменты. Проект в очередной раз доказывает, что, хотя бы раз побывав в Арцахе, каждый понимает, что из себя представляет Арцах, какие тут люди  и какими ценностями они живут на этой земле. То же самое произошло и  с Лукой Ферини, который  два раза участвовал  в международном фестивале «Тнджре» и стал другом Арцаха», – сказала Н. Агабалян, отметив, что в рамках данной  программы периодически в Арцахе  можно будет видеть новых  людей искусства, приобщиться к их искусству.
После пресс-конференции в Музее изобразительных искусств г.Шуши  состоялся совместный концерт участников проекта  Луки Феррини, скрипача  Чртомира Шишковича, кларнетиста Йоже Котара из Словении и бельгийского виолончелиста Севака Аванесяна. Прозвучали  произведения известных классических и современных композиторов.
Напомним, что в рамках проекта 28-29 апреля в Степанакертском музыкальном колледже имени Саят-Нова состоятся мастер-классы по скрипке и кларнету. 30 апреля состоится церемония закрытия фестиваля, который завершится концертом в Степанакертском Дворце культуры и молодежи.