Արցախում մեկնարկել է «Արվեստը հանուն խաղաղության» խորագրով միջազգային նախագիծ (լուսանկարներ)
ԱՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության նախաձեռնությամբ՝ այսօր Արցախում մեկնարկել է «Արվեստը հանուն խաղաղության» (Arts for Peace) խորագրով միջազգային նախագիծ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ապրիլի 27-ին, ԱՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունում հրավիրված մամլո ասուլիսի
ժամանակ նախագծի գեղարվեստական ղեկավար, իտալացի դաշնակահար, դիրիժոր Լուկա Ֆերինին նշել է, որ նոր նախագծով կփորձեն որևէ ներդրում ունենալ խաղաղության պահպանման գործում:
«Մեր գործը երաժշտություն ներկայացնելն է, իսկ դուք լսում եք և խաղաղություն բերում, քանի որ այս գործընթացի մի կողմն եք: Եթե հնարավորություն լինի արվեստը զարգացնելու, ապա, կարծում եմ, խաղաղություն հաստատելու և պահպանելու համար արվեստը լավագույն միջոցն է»,- ասել է Լ. Ֆերինին:
«Սա իմ առաջին այցն է Արցախ, և ես հիացած եմ: Նկարներով տեսել էի, բայց իրականում ավելի լավ է: Ես շրջել եմ Ստեփանակերտի փողոցներով և լուսանկարվել հայ հերոսների հուշարձանների մոտ: Եկել եմ տեսնելու հիասքանչ երկիր Արցախը»,- ասել է բելգիահայ հայտնի թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանը:
ԱՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, ողջունելով հյուրերին, իր խոսքում նշել է, որ ապրիլի 27-ին մեկնարկող նոր նախագիծը շատ կարևոր է և այն նվիրված է խաղաղությանը:
«Բոլորս գիտենք, թե մեկ տարի առաջ ինչպիսի իրավիճակ էր Արցախում, և այդ օրերին մեր բարեկամները մտածում էին ոչ միայն զենքով օգնել Արցախին, այլ հենց այդ օրերին Սևակ Ավանեսյանի հետ մենք խորհրդակցում էինք արցախցի երեխաների համար երաժշտական գործիքներ ձեռք բերելու մասին:
Նախագիծը հետաքրքիր է նաև այն բանով, որ ապացուցում է, որ յուրաքանչյուր ոք գոնե մեկ անգամ լինելով Արցախում՝ հասկանում է, թե ինչ է իրենից ներկայացնում այս երկիրը, ինչ ժողովուրդ է ապրում և ինչ արժեքներով: Նույնը եղավ Լուկա Ֆերինիի հետ, ով 2 անգամ մասնակցեց «ՏՆՋՐԵ» միջազգային փառատոնին և դարձավ Արցախի բարեկամը»,- մասնավորապես ասել է Ն. Աղաբալյանը և նշել, որ այս ծրագրի շրջանակներում պարբերաբար Արցախում տեսնելու են նոր արվեստագետներ, ովքեր հնարավորություն են տալու հաղորդակցվելու իրենց արվեստի հետ:
Ասուլիսից հետո Շուշիի կերպարվեստի թանգարանում տեղի է ունեցել նախագծի մասնակիցներ՝ Լուկա Ֆերինիի, ջութակահար Չրտոմիր Շիշկովիչի, կլարնետահար Յոժե Կոտարի և Սևակ Ավանեսյանի համատեղ համերգը: Համերգին ներկայացվել են հայտնի դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Նշենք, որ ծրագրի շրջանակներում` ապրիլի 28-29-ը Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջում կանցկացվեն ջութակի և կլարնետի վարպետության դասեր: Ապրիլի 30-ին տեղի կունենա նախագծի փակման արարողությունը, որը կեզրափակվի Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում կայանալիք համերգային ծրագրով:

New International Project “Arts for Peace” launched in Artsakh (Photos)
At the initiative of the Ministry of Culture and Youth Affairs of Artsakh Republic the new international project “Arts for Peace” launched today in Artsakh.
STEPANAKERT, APRIL 27,  ARTSAKHPRESS: As “Artsakhpress” reports, at the press conference held on April 27 in the Ministry of Culture and Youth Affairs, the artistic director of the project, a well-
known Italian pianist and conductor Luca Ferrini expressed his readiness to contribute to the promotion of peace through arts in Artsakh.
"Our job is to present music, and you listen and bring peace as a part of this process. If there is an opportunity to develop arts, I think that it is the best way to establish and maintain peace,” said Luca Ferrini.
"This is my first visit to Artsakh, and I am delighted with it. I have seen Artsakh in photos, but it is better in reality. I toured the streets of Stepanakert and was photographed near the monuments of heroes. I came to see the wonderful land of Artsakh, "said the Belgian cellist Sevak Avanesyan.
The minister of culture and youth affairs of Artsakh, Narine Aghabalyan , welcomed the guests and noted that the new project is very important and it is dedicated to peace.
"We all know what kind of situation was in Artsakh a year ago. Our friends in those days were thinking not only how to help Artsakh with weapons, but with Sevak Avanesyan we were consulting how to gain musical instruments for the children of Artsakh.
The project is also interesting because of the fact that it proves that each one being at least once in Artsakh, understands what people live here and what kind of values they have. The same happened with Luca Ferinii who participated in the International Festival of Young Musicians “TNJRE” (in 2013 and 2015) and became a friend of Artsakh ", said N. Aghabalyan and noted that as a part of this program new artists will visit Artsakh periodically.
After the press conference the project participants, Luca Ferrini, violinist Jože Kotar and clarinetist  Črtomir Šiškovič from Slovenia and Belgian cellist Sevak Avanesyan had a joint concert at the Museum of Fine Arts of Shoushi.
Works by classical and modern composers were performed at the concert.
As a part of the project, violin and clarinet master classes will be given at Stepanakert Music College after Sayat-Nova on 28-29 April.
On April 30, the closing ceremony of the project will be held, which will end with a concert at Stepanakert Youth and Culture Palace.