Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պարգեւատրման հանդիսավոր արարողություն
Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 25-ամյակի կապակցությամբ մայիսի 8-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պարգեւատրման հանդիսավոր արարողություն, որտեղ Նախագահը հանդես է եկել ելույթով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  ԼՂՀ պետական սահմանը պաշտպանելիս եւ Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած արիության եւ խիզախության համար պաշտպանության բանակի եւ ԱԱԾ մի խումբ զինծառայողների, ազատամարտիկների եւ կամավորների հանձնվել են պետական բարձր պարգեւներ:
Տարբեր ոլորտներում ակնառու հաջողություններ գրանցած եւ Արցախի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների համար պարգեւատրվել են նաեւ մի խումբ երախտավորներ:
Իր ելույթում Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ մայիսյան Եռատոնը համայն հայության, հայոց անկախ պետականության ամենանվիրական տոներից է, տոն, որը լի է մեծագույն հպարտության ու արժանապատվության զգացումով, տոն, որը խորհրդանշում է մեր ժողովրդի տոկունությունն ու անկոտրում կամքը, հայրենասիրությունն ու անձնվիրությունը, անսպառ լավատեսությունն ու անսասան հավատքը:
«Մայիսյան եռատոնը յուրահատուկ պատգամ է մեր ողջ ժողովրդին, մեզ բոլորիս՝ հիշել հայրենիքի նվիրյալներին, շարունակել նրանց կիսատ թողած գործը, անել հնարավորը մեր անկախ պետականության հետեւողական ամրապնդման, զարգացման ու զորացման համար: Դա անվերապահորեն պահանջում է համակարգված, միասնական եւ քրտնաջան աշխատանք, հարենիքին ծառայելու անմնացորդ նվիրում»,- ընդգծել է Արցախի Հանրապետության Նախագահը:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, պաշտպանության նախարար Լեւոն Մնացականյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:

Solemn ceremony of awarding took place at the residence of the Artsakh Republic President
On May 8 in connection with the Victory Day, the 25th anniversary of the Nagorno Karabagh Republic Defense Army and the Liberation of Shoushi a solemn ceremony of awarding took place at the residence of the Artsakh Republic President, where the Head of the State delivered a speech, Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President stated.
STEPANAKERT, MAY 8,  ARTSAKHPRESS: For courage and bravery shown during the defense of the NKR state borders and the Motherland a group of the Defense Army and the National Security Service servicemen, freedom-fighters and volunteers were handed in high state awards.
A group of devotees having registered outstanding success in different spheres and for services rendered to the Artsakh Republic were awarded as well.
In his speech President Sahakyan underlined that the 9 May Triple Holiday is among the most cherished holidays of all the Armenians and our independent statehood, the holiday that is full of greatest pride and dignity, the holiday that symbolizes our people's endurance and inflexible will, patriotism and devotion, inexhaustible optimism and unshakable faith.
"The May Triple Holiday is a unique message to our entire nation and all of us to remember the Motherland's devotees, continue their unfinished work, do all the possible for consistent strengthening and developing our independent statehood. It requires systematized, united, painstaking work and selfless dedication to serve the Motherland", stressed the Artsakh Republic President.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, Armenian National Assembly chairman Galoust Sahakyan, NKR National Assembly chairman Ashot Ghoulyan, prime-minister Arayik Haroutyunyan, defense minister Levon Mnatsakanyan and other officials partook in the event.